SORU-CEVAP - Ganoderma Reishi Mantarı

İçeriğe git
KIRMIZI REISHI MANTARI
DANIŞMA HATTI: 0552 2411000
Reishi Mantarı ve Faydaları Hakkında Detaylı Bilgi Almak için 7/24 Arayabilirsiniz.
Ganoderma Lucidum - Kırmızı Reishi Mantarı Nedir 1?
Bazı mantar türleri, özellikle Uzakdoğu’da son derece değerlidir. Gerek Çin ve gerekse Japon tedavi sistemlerinde Latince bilimsel adı Ganoderma Lucidum olan Kırmzı  Reishi Mantarı bunlar arasında en çok dikkati çekenidir.  Ganoderma Lucidum-Reishi mantarı Japonya’da önemli mantarlardan biridir ve polisakkarit içerikleri bakımından zengindir, dolayısıyla bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olarak tercih edilmektedir. Bu nedenle insanın daha dinç, hastalıklara daha dirençli olmasını sağlamada yardımcı olur. Bu bakımdan insan ömrünü uzatıcı özellikleri bulunduğu kabul edilir. Reishi Mantarı’nın Çin tıbbında yüzlerce yıllık geçmişi vardır. Son yıllarda gerek Avrupa ve gerekse Amerika’ da önemli bir yer kazanmıştır. Etkileri bilimsel olarak giderek artan bir şekilde ortaya konulmaktadır. Reishi Mantarı’nın bir diğer etkili bileşen grubu ise taşıdığı triterpen yapısında bileşenlerdir. Triterpen bileşenlerinin Reishi’nin iltihap giderici, immün sistemi destekleyici, kalp ve damar sistemi ve tansiyon gibi birçok etki profili içerisinde önemli rolü bulunmaktadır. Polisakkaritler ve triterpenlerle birlikte bilhassa bağışıklık sistemi üzerinde daha yüksek aktivite gösterir.

Bir çoğumuz bu bitki hakkında bir şeyler duymuşuzdur  ama çok daha fazlamızın ondan pek  haberi yoktur. Ayrıca ne kadar bilsek de onun tıbbi tedavi alanında bize daha neler kazandıracağını  henüz tam olarak  keşfetmiş değiliz.

Ganoderma Fungi – Reishi ailesine ait Polyporacea grubuna ait bir bir mantar türüdür. Bu gruba dahil olan tipte ki mantarların özelliği kabuklarının yüzyıllardan beri Uzakdoğu ülkelerinde özellikle Çin, Japonya ve Korede tedavi maksatlı olarak kullanılmış olmasıdır.

Ganoderma Lucidum ( Lingzhi ) bunların içinde özel bir yer tutar. Çünkü o “her derde deva“ bir bitki olarak konumlandırılmıştır. HIV, kanser, düşük tansiyon, yüksek tansiyon, diabet, romatizma, kalp problemleri, felç, ülser, astım, yorgunluk, hepatit A – B – C, uykusuzluk, kısırlık, sedef hastalığı, kabakulak, epilepsi, alkolizm  ve liste uzadıça uzuyor…

Lingzhi sözü Çincede  “Ruhani Güç Bitkisi“ ve ayrıca  “Ölümsüzlük Mantarı“ olarak da tanımlanmıştır.

Ganoderma Lucidum kanserle tedavide etkilidir çünkü vücudu toksinlerden arındırır ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olur. Karaciğer detoksifikasyonunu geliştirir böylelikle karaciğer fonksiyonunu arttırırak  karaciğer hücrelerinin yeniden yapılanmasını tetikler. Bu özelliği ile karaciğer kanserine yakalanmış olanlar için son derece önemli bir bitkisel destektir.

Ganoderma Lucidum’daki anti kanser ajanları  Polysaccharid‘ler ve Germanium dur. Ganoderma’nın Polysaccharid fraksiyonu geniş olarak anti tümor tesirinden sorumludur. Yapılan araştırmalarda Ganodermanın bitkisel destek olarak kullanıldığında;

a) Kemoterapi ve radyoterapi sonrasında oluşan yan etkileri asgari düzeye indirdiği,
b) Tümörlü organın hayatta kalma süresini uzattığı ve başka organlara sıçrama olasılığını azalttığı,
c) Yaşam kalitesini geliştirdiği,
d) Vakanın kendini tekrarlamasını engellediği ortaya çıkmıştır .

Ganoderma Lucidum, kemoterapi veya radyoterapi sonrasında oluşan yan etkiler olan saç dökülmesi, iştah kaybı, yorgunluk, kemik iliği supresyonu ve enfeksiyon riskini ortadan kaldırır.

Ganoderma Lucidum’un ana niteliği kanser ile savaştır .

* Bağışıklığın arttırılmasına ve endocrine sistemin düzenlenmesine yardım eder. Tümorleri engeller, zararlı serbest radikallerin oluşumunu elimine eder.
* Kanserli hücrelerin DNA sentezini bozar, tümörlü hücrelerin terminal enzim aktivitesini yok eder, T ve B  lymphocyt‘lerindeki  macrophage’ı düzenler ve arttırır böylelikle kanser hücrelerinin yayılmasını kontrol altında tutar .
* Toksinleri azaltır ve kemoterapi / radyoterapi sonucu ortaya çıkan ağrıları yatıştırır.
* Karaciğer detoksifikasyonunu arttırır ve böylelikle karaciğer fonksiyonunu geliştirerek karaciğerde yeni hücre üretimini tetikler.
* Kanser sebebi ile oluşan iştahsızlığı düzeltir.
* Son aşamadaki kanser hastalarında duyulan ağrının tedavi edilmesinde kullanılır.
* Özellikle böbrek rahatsızlıklarında verimlidir.
* Bitkisel tedavide 2000 yıldan uzun süredir (birçok kaynağa göre 4000) Japon ve Çin tıbbında kullanılan, bitkisel bir ürün olup, inanılmaz yararları bulunmaktadır. İmparatorluklar zamanında sadece İmparatorların  ve yakınlarının kullanabildiği bir bitki idi.
Bilinen en eski ve en değerli bitkidir. Uzak doğuda bulunan bitki sağlığı ile ilgili Shen Nuing Ben Caojin yazıtlarında bir numaralı bitki olarak listede yer alır.
* Doğal ortamda çok nadir bulunan Reishi ( Ganoderma lucidum) ile ilgili çalışmalar, son otuz yılda inanılmaz hız kazanmış. Uzun araştırmalar sonucu üretim teknikleri geliştirilmiş ve ilaç endüstrisinin hizmetine sunulmuştur.

1- Toksik etkisi olmadan günlük olarak sürekli alınabilen ve kesinlikle yan etkisi olmayan bir bitkidir.
2- Günlük alındığı takdirde, vücut fonksiyonlarını normale çevirir ve tüm organların çalışma fonksiyonlarını düzeltir.
3- Vücudun bağışıklık sistemini güçlendirir, düzgün çalışmasını sağlar.

Reishi Mantarı ( Ganoderma lucidum) ileri ülkelerde solunum yolları problemlerinin çözücüsü olarak tanınmaktadır. Çünkü kronik bronşitten şikâyeti olan, 2000 Çinli hasta üzerinde yapılan ve “Herbs for health Jan-Feb 97” dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre iki hafta süreyle Ganaoderma lucidium  çayı içen bu hastaların %60–90’ nın kendilerini daha iyi hissettikleri ve iştahlarının arttığı bulunmuştur.

2000 yılı aşkın süreden beri  Çin ve Japon halklarının sağlıklı yaşam ve uzun ömür için kullandığı Reishi mantarı, özellikle karaciğer bozuklukları, artrit ve hipertansiyon gibi rahatsızlıklar için tercih edilmiştir. Günümüzde insanlarla yapılan araştırmalarda da Reishi’nin antiallerjik, antiemflamatuar, antiviral, anti bakteriyel ve özellikle antioksidant  (yaşlanmayı geciktirici ) özellik taşıyan bileşikler içerdiği  bulunmuştur. İn vitro testlerle kanser tümörlerine karşı Ganoderma lucidum bileşenlerinin etkili olduğu gösterilmekle kalmayıp Reishi'den izole edilen ve Ling zhi -8 adı verilen bir proteinin transplant reddini engellediği de gösterilmiştir.
Reishi metabolik ve psişik yorgunlukları (kendini hasta hissetme veya mutsuzluk gibi)  yaşam sevincine ve sağlıklı bir psikolojiye dönüştürmede  büyük ölçüde yardımcı olmaktadır. Herkes ( Hemofili şikâyetleri olanlar hariç) günlük 1–2 gr lık dozlar halinde Reishi kullanarak çay hazırlayabilir. Bağışıklığını güçlendirme, fiziksel canlılığını koruma ve geliştirme ve her türlü asabi yorgunluktan korunabilme yönünde kendine yüksek düzeyde yardımcı olabilir

Ganoderma Lucidum - Kırmızı Reishi Mantarı Nedir 2?
Reishi Mantarı (Ganoderma Lucidum) güzel dünyamızda yetişen yüksek derecede değerli bir bitkidir. Yaban ormanlık alanda canlı ağaçlar üzerinde ve çok nemli,  içerisin az ışık geçiren yoğun bir şekilde ağaçlı ormanların içinde bulunan çürümeye yüz tutmuş ağaç kütükleri üzerinde yetişir. Bu mantar 4000 yıldan fazla bir süredir Geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanılmaktadır. Reishi geniş, oldukça dayanıklı, odunsu ve şişe mantarımsı bir mantardır. Reishi mantarının %75’i su iken mantarların çoğunluğu %90 civarında sudur. Kuru ya da ıslak yenilmez bu yüzden bu mantardan bir mantar özü ya da çay elde edilmelidir.

Saygı gösterilen bu mantarın birçok ismi vardır: Çincede “hayalet bitki” anlamına gelen Ling Zhi ve Japoncada Reishi sade olanlarıdır. “Ölümsüzlük Bitkisi”, “Ruhsal Gücün Bitkisi” ve “On Bin Yıllık Mantar” gibi isimler yaygın olarak bilinen ve bu mantarın mutluluğu, bilgeliği ve uzun yaşamı destekleyen, sağlamlaşan zihin ve vücut içindeki itibarı için verilen isimlerdir. Latince ismi Ganoderma Lucidum’dur. “Gan” parlak, “Derma” kabuk ve “Lucidum” göz alıcı anlamına gelir ve Latincede meyvemsi gövde görünüşlü anlamını ima eder.

Reishi mantarının 6 çeşidi ve rengi vardır fakat yaygın olarak kullanılan ve Kuzey Amerika, Çin, Japonya, Tayvan ve Kore’de ticari olarak ekilen çeşidi Kırmızı Reishi’dir Geçmişte Reishi doğada sadece az bir miktarda yetişirdi ve bu yüzden oldukça pahalıydı. Geçmiş 20 yıl içerisindeki başarılı Ganoderma Lucidum ekimleri mantarı daha kolay bulunur ve uğraşılabilir yaptı. 15 yılını bir doğal ekim metodunu geliştirmek için harcayan Japon bilim adamı olan Shigeaki Mori Reishi mantarından sporlar ya da tohumlar yetiştirdi ve Reishi mantarı ekimine öncülük etti.

Dünyanın önde gelen mantar uzmanlarından biri olan Paul Stamets yağmur ormanlarından Reishi mantarlarını seçer ve Amerika Birleşik Devletlerinde çok dikkatli bir şekilde kontrol edilen şartlarda sporları ıslah eder. Onun mantarları çok güçlü ve hayati olduğundan müşteri toplar ve dünya çapında takipçiye sahiptir.

Geleneksel Çin Tıbbında Reishi birçok yararlarına göre en çok değerli şifalı bitkidir ve yan etkisi yoktur. Steroid hormonlarına benzeyen bir moleküler yapıya sahip ganoderik asit olarak bilinen triterpenler gurubu sadece bilinen bir kaynaktır. Meyvemsi gövdesi, Beta-D-Glucans içeren şifalı bitkiler arasında en aktif polisakkaritlere (uzun moleküllü şekerler) sahiptir.  Reishi ayrıca ergosteroller, tamamlanmış proteinler, doymamış yağ asitleri, vitaminler ve riboflavin (B2), magnezyum, kalsiyum ve çinko içeren mineraller ihtiva eder.

Ganoderma Lucidumun farmakolijik kullanımı; bronşit, alerji, kan basıncı düzenleyici, yükseklik korkusu,  kemoterapi destekleyici, HIV destekleyici, yorgunluk, yüksek tansiyon, yüksek triglıserid ve hepatit için kuvvet ilacı, bağışıklık sistemi güçlendirici gibidir ve ağrı kesici özelliklere sahiptir. Yeni oluşmakta olan ve hatta tedavisi başlayan Hepatit A,B ve C içinde Reishi Mantarı özünün yüksek derecede etkili olduğuna dair kanıtlar vardır. Reishinin temel özellikleri; kanı temizlemek, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, sinir gerginlilğini azaltmaktır. Bu özellikler, vücudu dengeleyen ve normal çalışmasına yardım eden özelliklerdir ve  hastalıklar tedavi edici özelliklerdir.

Kullanımın başlarında bazı insanlar baş dönmesi, kaşıntı, susuzluk ve hatta küçük ve büyük tuvalet ihtiyacında artış hissedebilir. Bunlar Ling Zhi mantarının yararlılığını deney ve uygulamayla kanıtlar. Toksinler vücut tarafından eritilir, bir araya getirilir ve vücuttan atılırlar. Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz bu reaksiyonlar normaldir ve iyileşmek için gereklidir.

Mide, karaciğer, böbrek ve kalp üzerine güçlendirici ve destekleyici etki yaptığı, kanı beslediği, kandan toksinleri söküp atarak, vücudun herhangi bir yerinde toksin birikmesini engellediği bilinmektedir. Ruhu dinlendirdiği sakinleştirdiği için tonikum ve sedativum olarak kullanılmıştır.

Yüksek tansiyonda, karaciğer rahatsızlıklarında, kanserde, uykusuzlukta, öksürükte, baş dönmesinde ve iştahsızlık ile libido düşüklüğünde yüzyıllardan beri kullanılmaktadır.

Son yıllardaki bazı çalışmalarda, Ganoderma lucidum (Reishi) meyvelerinin ekstraktlarında kanser hücrelerinin haberleşme yolları (signaling patways) üzerine etkili bileşikler bulunduğu gösterilmiştir. Yüksek metastatik kanser hücrelerinin en önemli özelliklerinden birinin AP–1 ve NF-KB trankripsiyon faktörlerinin sürekli aktivasyonu olduğu bilinmektedir. Hızla yayılan göğüs kanser hücrelerinin yayılma hızlarının inhibisyonu için bu trankripsyon faktörlerinin inhibe edilmesi gerektiği gösterilmiştir. Ganoderma lucidium (Reishi) mantarından hazırlanan ekstraktlarda (meyva ve spor) bulunan bileşiklerin AP-1ve NF-KB nin aktivitelerini (özellikle prostat ve meme kanserlerinde) sürekli inhibe ettiği gösterilmiştir.

Buna  ek olarak,  diğer bir çok aynı yönde etkili bileşiğin yanı sıra  Ganoderma  lucidum (Reishi) dan elde edilen bir alkolik ekstraktın, meme kanserinde kanser hücrelerinin cell siklus inhibitörü olan p21 /waf-1 in aktivitesini G1 fazının arresti (ölümü) yoluyla  bozarak ve cyclin D1’i nonfonksyonel hale getirerek, proliferasyonu inhibe ettiği gösterilmiştir.

Kırmızı Reishi Mantarının Etkileri ve Faydaları Nelerdir?
Etkileri:
• YAŞLANMAYA KARŞI ETKİLERİ
KANSERE (TÜMORLERE) ETKİLERİ
KARDİYOVASKULER ETKİSİ
• NÖROASTENİAYA ETKİLERİ
• HİPERTANSİYONA KARŞI ETKİLERİ
• DİYABETE KARŞI ETKİLERİ
• KARACİĞERİ KORUMA VE DETOKSİFİKASYON ETKİSİ
• KRONİK BRONŞİTE VE ASTIMA ETKİSİ
• AŞIRI HASSASİYETE ETKİSİ
• GÜZELLİĞİN KORUNMASI ÜZERİNE ETKİSİ

Faydaları:
• Günlük yaşamı sağlıklı sürdürmeye destek olur.
• Vücudumuzun doğal savunma mekanizmasını güçlendirerek olumsuz etkilere karşı korumada yardımcıdır.
• Yaşın ilerlemesi sonucu oluşan problemlerin önüne geçer.
• Bağışıklık, sinir, dolaşım, solunum, boşaltım, kas ve kemik sistemlerini güçlendirir.
• Yüksek tansiyon, kolesterol, diabet, bronşit, nefes darlığı, prostat gibi problemlerle baş etme özelliği vardır.
• Kanser, karaciğer bozuklukları, hepatit, HIV/AIDS gibi hastalıklardan korunmak ve bu hastalıkların tedavisinde tıbbi tedaviye yardımcıdır.

YAŞLANMAYA KARŞI ETKİLERİ
Ganoderma lucidum polisakkarit ve polipeptitleri aşağıdaki mekanizmalarla yaşlanmayı yüksek düzeyde yavaşlatır.

a- Bağışıklık sistemini güçlendirip düzenlemek suretiyle; böyle bir güçlendirme yeni yetişkin insan da olduğu kadar ileri yaşlardaki insanlarda da çok başarılı bir şekilde gözlenmektedir. Özellikle gençlerde Ganoderma lucidum etkinliğiyle sağlıklı ve optimal bir gelişim bağışıklık sisteminin en büyük destekçisidir.

b- Nükleik asit ve proteinlerin sentezlenmesini optimize eder. Araştırmalar göstermiştir ki kişinin yaşı fazla önemli olmaksızın  nükleik asit ve proteinlerin optimize edilmiş senteziyle özellikle kanda, karaciğer ve kemik iliğinde yüksek hücre konsantrasyonlarına ulaşılmaktadır. Bu da yaşlanmanın en önemli engelleyicisidir. Gözlenmiştir ki ganodermanın yaşlanmayı geciktirme etkisi sadece yetişkinlerde değil gençlerde de aynı şekilde gerçekleşmiştir.

c- Serbest radikaller üzerine etkisi; yaşlılığa neden olan etkenlerden birisi vücuttaki hücrenin kendi antioksidan bileşiklerinde azalma meydana gelmesi veya SOD gibi antioksidan benzeri bileşiklerde azalma ortaya çıkmasıdır. Bu tip antioksidanlar vücudu serbest radikallerin sebep olduğu hasarlardan korumada mutlak gerekmektedir. G. Lucidum polisakkaritleri SOD ye çok benzer özel bileşikler şeklinde serbest radikalleri yok ederek ve yağların aşırı oksidasyonunu durdurarak vücudun hasar görmesini engellemektedir. Bu tip aktiviteler hücreleri korur ve onların yaşlanmasını geciktirir.

d- Ganoderma lucidum polisakkaritleri hücrenin çekirdeğinden DNA sentezini arttırarak hücre bölünmesini teşvik eder ve endirekt olarak bu yolla da yaşlanmayı yavaşlatmış olur.

TÜMÖRLERE ETKİSİ
Tümörün oluşmasında asıl etken immun sistemin bozukluğu veya zayıflığıdır. Ganoderma lucidum immun sistemi düzenleyen ve aktive eden en iyi materyaldir. Önce vücudun bağışıklık mekanizmasını güçlendirir ve vücudun tümöre karşı kendi kendini müdafaa etme yeteneğini arttırır.

Ganoderma lucidum monositik makrofajların özellikle interlökin h sentezini aktive ederek fonksiyonel yönden güçlendirmektedir. Lökositlerin üretimini hedef alan fakat kanın tüm elemanları için geçerli olan sentez kapasitesini arttırır.

Kanser hücreleri üzerine inhibisyon etkisi yapan bileşenleri sayesinde giderek anti tümör ilacı, kanserden koruyucu diyet elemanı ve klasik kanser tedavilerine destek amacıyla daha da yaygın anlamda kullanılmaktadır.

Ganoderma lucidum insan vücudu üzerine olumsuz ve toksik etki yapan her şeyi yok eder. Bağışıklığı hiçbir toksik etki yapmaksızın güçlendirme özelliği Ganoderma lucidumun diğer bütün ilaçlara karşı asla erişilemez üstünlüğüdür.

KARDİYOVASKULER ETKİSİ
Hayvanlarda yapılan deney ve klinik çalışmalar G. Lucidumun koroner arteri genişlettiğini damarlardaki kan akışını arttırdığını ve kardiyak kapiller dolaşımını geliştirdiğini desteklemektedir. Böylece oksijen kaynağı ve kardiyak kaslardaki enerji artmaktadır.
Kan akımının yavaşlaması kaynaklı kalp rahatsızlıklarında kalbin korunmasına yardım eder. Ve kalp hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde idealdir. Ganoderma lucidumun hipertansif  hastalardaki trigliserit, lipoprotein ve kandaki kolesterol seviyesini azalttığı apaçık bellidir.

Damar sertliği hastalığı olan arterial atheromotusun çeşitli tiplerini engellemektedir. Damar sertliği oldukça şekillendiyse G. Lucidum arter duvarındaki kolesterol miktarını azaltacak ve kan damarını yumuşatarak hasarı en aza indirecektir.

Böylece romatoid artrit kökenli hastalıkların gelişmesini engellemektedir. Romatoit artrit bulunan insanlarda bile g. Lucidum  kolesterol seviyesini düşürdüğü için atardamar duvarları esnekleşir ve daha ileri düzeyde hasar görmesi engellenir.

Bilhassa periferik dolaşımı güçlendirmesi ve platelet agregasyonu denilen damar içi pıhtı oluşumunu engellemesi mükemmeldir. Tüm bu etkinlikleri nedeniyle kardiyovasküler hastalıkların tümünde koruyucudur.

NÖROASTENİA ÜZERİNE ETKİSİ
Çin tıbbında G lucidum asab bozukluğu ve uykusuzluğu tedavi etmede neredeyse klasik bir ilaç şeklinde kullanılmıştır. Çünkü MSS üzerinde etkilidir. G. Lucidum ekstraktları olumsuz vücut aktivitesini fizyolojik düzeye indirgemektedir.  Bu inhibisyon neredeyse kantitatif hassasiyette olup aktivite düzeyini her türlü olumsuzluktan koruyacak düzeyde bir yardım sağlar. Ganoderma lucidum kafein gibi merkezi uyarıcı etkisi yapan bileşiklere benzer şekilde ölümü geciktirmesi göstermektedir ki sinir sistemini büyük bir etkinlikle uyarmaktadır. Eski Çin tıp yayınlarında Ganodermanın canlılığı koruyucu yaşam şevkini arttırıcı aklı geliştirici ve hafıza gücünü arttırıcı etkisi olduğu bildirilmektedir.

Çok yakın bir zamanda sinirsel zayıflıktan kaynaklanan uykusuzluğun Ganoderma ile %87,14 %100 oranında tedavi edildiği bildirilmiştir.

Bilhassa on onbeş günlük bir kullanım periyodu sonunda uyku düzelmekte, iştah artmakta ve vücut ağırlığı dengelenmektedir. Bunlara bağlı her türlü semptom azalmakta veya kaybolmaktadır.

HİPERTANSİYON ÜZERİNE ETKİSİ
Ganoderma lucidum anestezi altındaki tavşanlarda başarılı bir şekilde kan basıncını düşürmektedir. Sistolik ve diyastolik basınç %15, 25 oranda düşmektedir.(özellikle diyastolik basıncı düşürmesi çok önemlidir) Dolayısıyla sinirsel aktivite inhibe edilmektedir. İnhibisyon düzeyinin %20, 40 olduğu düşünülür. Bir hastane bildirisinde yüksek tansiyonlu 18 vakadan Ganoderma lucidum eksraktıyla %88, 9 başarı elde edilerek başarı sağlandığı bildirilmektedir. Kan basıncını düşürme etkisini sempatik sinir sistemini inhibe etmesinden kaynaklandığı kabul edilmiştir.

30 yüksek tansiyon hastasının tedavi edildiği bir diğer araştırmada %88,3 düzeyinde Ganaderma lucidum başarısı sağlandığı bildirilmektedir. Bunun ötesinde G lucidum takviyesinin diğer tansiyon ilaçlarını etkisini arttırma ve stabilize etme yönünde çok faydalı olduğu tespit edilmiştir.

DİYABET ÜZERİNE ETKİSİ
Ganodermanın içerdiği bileşiklerden Ganoderma  B ve C olarak adlandırılanların kan şekerini düşürdüğü bulunmuştur. Bu etkinliğin Ganodermann vücudun kendi dokuları tarafından kan şekerini daha iyi kullanılır hale getirmesinden kaynaklandığı anlaşılmıştır. G. Lucidum bileşenleri bu olayda yağ asitlerinin serbest kalmasını engelleme yönünde insüline destek olduğu bulunmuştur. Bilhassa idrarında ve kanında şeker yüksek insanlarda bu etki açıkça görülmektedir. Kan şekerinin173 den 116ya kolesterolün 230dan 179 a düştüğü bulunmuştur. Yine G. Lucidum suda çözünen polisakkaritleri insüline bağlı olmayan diyabetin kontrol altında tutulmasında etkilidir ve bu amaçla geniş ölçüde kullanılmaktadır.

KARACİĞERİ KORUMA VE DETOKSİFİKASYON ETKİSİ
Ganoderma lucidum karaciğeri çeşitli fizyolojik ve biyolojik olumsuz faktörlerden korumaktadır. Daha da öte etkisi hasardan sonrada mükemmeldir.(Var olan bir bozuklukta da geçerlidir.)

Hücrelerdeki hem toksik bileşiklerin hem de ilaçların metabolizmasını hızlandırmaktadır ve toksik hepatitin tedavisinde yol göstermektedir.

Ganıderma lucidum kronik hepatitin tedavisinde baş dönmesi, göz kararması ve bununla ilgili belirtileri de ortadan kaldırmaktadır.
Kronik toksisitenin tedavisinde çeşitli kronik hepatit ve diğer hepatit tedavilerinde de kullanılmaktadır

KRONİK BRONŞİTE VE ASTIMA ETKİSİ
Ganoderma lucidum öksürük nöbetlerini keser, balgamı saflaştırır. Ve astımı baskı altına alır. Benzer sebeplerle ortaya çıkan belirtileri ve hastalıkların belirtilerini silikleştirir.

Bilindiği gibi Ganoderma lucidum bağışıklık sistemini aktive etmektedir. Dolayısıyla gripten ve yukarıdaki hastalık tablolarından korunma etkinliği buna dayanmaktadır.

AŞIRI HASSASİYETE ETKİSİ
Eğer herhangi bir antijene karşı bağışıklık reaksiyonları aşırı düzeyde gerçekleşirse immunopatolojik anormallikler ortaya çıkar. Ganoderma lucidum vücutta bu tip aşırı reaksiyonların ortaya çıkmasını baskılar ve vücut düzeninin korunmasını sağlar. Yapılan çalışmalar da gösterilmiştir ki alerjik reaksiyonların daha ortaya çıkmadan önlenmesini sağladığı için Ganoderma lucidum bu tip hastalardaki aşırı hassasiyet faktörlerinin serbest kalmasına müsaade etmediği bulunmuştur. Bu özelliğiyle günümüzde kullanılan bütün aşırı hassasiyet reaksiyonları, alerjik astım gibi otoimmun rahatsızlıklar ve lupus eritemetosiz vulgaris, romatoit artrit, romatoit kalp rahatsızlıkları, alerjik rinit ve alerjik cilt rahatsızlıkları gibi hastalıların tedavisinde çok daha üstün fayda sağlamaktadır. Hormonların vücutta kullanılabilirliğini arttırdığından toksifikasyon hastalarında tedavi amacıyla kullanılabilmektedir.

GÜZELLİĞİN KORUNMASI ÜZERİNE ETKİSİ
Ganoderma lucidumun uzun gençlik ilacı adını almasının ana sebebi cildi koruması ve yaşlanmayı geciktirmesidir. Ganoderma sayesinde cildin su regülâsyonu mükemmelleştiğinden cilt, elastik nemli ve düzgün kalır. Ganodermanın ciltte melanin oluşmasını inhibe ettiği de bulunmuştur. Günümüzde Ganodermadan yapılmış güzellik ürünleri endüstrinin yeni parlayan yıldızı durumundadır. Bunlarla birlikte ganıoderma içeren besinler alındığında sinerjik bir etki ortaya çıkmaktadır. Banyo sularına ganoderma eksraktı katarsanız deriniz genç görünmekle kalmayıp bakteriyel enfeksiyonlardan da korunmuş olur.

Yukarıdaki tüm özelliklerine ek olarak ganoderma kemik iliğindeki kan sentezini desteklemesi sebebiyle çeşitli kan hastalıkları taşıyanlar ve yoğun radyasyon altında kalan insanlardaki düşük WC belirtilerinin ortadan kaldırılmasında çok etkilidir. Vücudun bağışıklık sistemi artığından AİDS de dahil olmak üzere viral enfeksiyonlardan korunmasını sağlar.

Uterustaki düz kasların aşırı kasılmasını engeller ve hamile kalınmasını kolaylaştırır.

Ganoderma retinadaki pigment denatürasyonunu, beyinin az gelişmişliğini ve anormal zayıf kas gelişmesini başarılı şekilde engellediği ve iyileştirdiği anlaşılmıştır. Baş ağrıları, sinir ağrıları ve kanserle ilgili ağrıları azalttığı da bulunmuştur.

Kırmızı Reishi Mantarını Neden Kullanmalıyız?
Ganoderma lucidum Kırmızı Reishi Mantarı etkileri üzerine tüm dünyada birçok araştırma yapılıyor. Bu araştırmalara göre; Ganoderma lucidum - Kırmızı Reishi Çayı ve  Ekstrakt kapsülü, hastalıklara karşı vücudun direncini artırmada destekleyici doğal bir gıda takviyesidir. Bağışıklık sistemini güçlendirimede destekleyici etkisi ile genetik, bulaşıcı ve yaşlanmaya bağlı gelişebilen birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği vardır. Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Böylelikle kalp krizi ve spazmı, damarlarda tıkanma, felç gibi risklerin önlenmesinde yardımcı olur. Kanser riskine karşı yardımcı etkileri vardır. Kanser yönünden risk grubunda olan kişilerin (ailesinde kanser vakası olan, yoğun stres altında veya yoğun hava kirliliği ortamında çalışan, işi gereği radyasyon ve/veya kimyasallara maruz kalan) özellikle kullanması önerilir. Vücutta biriken toksinlerden arınmayı kolaylaştırır. Kandaki oksijen miktarının artmasına ve kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur. Böylelikle cilde gelen oksijen ve besin miktarında yükselme ve cilt üzerinde iyileştirici etkiler gözlemlenebilir. Sürekli kullanımda stres seviyesinde azalma ve uyku düzeninde düzelme görülür.
Hücre yenileyici özellikleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) etki gösterir.

Kırmızı Reishi Mantarının Kanser Üzerindeki Etkileri Nelerdir?
Kırmızı Reishi Mantarı Japonya Sağlık Bakanlığı tarafından kansere karşı tek doğal destek olarak kabul edilmektedir.

Ganoderma Lucidum - Kırmızı Reishi Mantarı‘nın bağışıklık sistemini güçlendirimede gıda takviyesi olarak destekleyici etkisi, kanseri önlemeye yönelik yardımcı olarak da görülmektedir. Güçlü anti-tümör özellikleri araştırmalarla belirlenmiştir. İçerdiği glucan maddesi bağışıklık hücrelerinin tümör hücrelerini sarmasına yardımcı olur. Bazı çalışmalarda Tümörlerde %50  oranında gerileme kaydedilmiştir. Düzenli tüketiminin anti-kanser maddelerin (interferon ve interleukin 1 ve 2) üretimini arttırmada yardımcı ve tümör büyümesini önlemede yardımcı olduğunu  kanıtlanmıştır. Yapılan araştırmalar Radyoterapi ve Kemoterapi esnasında görülen saç dökülmesi, bulantı, kusma, ağız iltihabı, boğaz ağrısı, iştah kaybı gibi yan etkilerin %90-95 oranında azaldığı belirlenmiştir. (Carolyn Vachanı, Amerikan Pensilvanya Üniversitesi, Abramson Kanser Merkezi, 2008)

Mevcut kaynaklar (İngilizce yazılmış olan) Reishi Mantarı'nın kalp-damar, antioksidan ve immün sistemi üzerinde olumlu etki oluşturmada yardımda bulunduğunu deneysel olarak gösteriyor. Özellikle prostat ve göğüs kanseri üzerine yapılan sayılı klinik çalışmalarda tedaviye yardımcı özelliği saptanmıştır. Bu da önemli bir parametredir. Olması gereken, bu tip çalışmaların artırılmasıdır. Bilimsel çalışma sonuçlarına bakıldığında Kırmızı Reishi’nin avantajı hem anti kanser özelliğine sahip olması, hem de bağışıklık sistemini destekleyeci gıda takviyesi olmasıdır. Kanser bugünden yarına oluşabilen bir durum değil, uzun süreçte ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla, Kırmızı Reishi Mantarının belirli bir program dâhilinde, sistematik olarak kullanılması sağlığın korunması bakımından önemli yararlar sağlayabilecektir. Kanserli hücreleri geriletme ve tümörleri küçültmeye yönelik tedaviye yardımcı özelliği hem bağışıklık sistemi üzerinde etkili olması hem de anti-kanser bileşenlerine sahip olması bir ilaç veya karışım için önemli bir avantajdır. Kemoterapi uygulamalarında tümör hücrelerin öldürülmesi amacıyla sadece ilaç verilmektedir. Ancak Çin’de modern tıp uygulamalarında kemoterapi sırasında kontrollü bir şekilde bağışıklık sistemini destekleyici doğal ürünlerin başarı ile uygulandığı görülüyor. Ancak kemoterapiyle birlikte bağışıklık sistemi ilacının gelişigüzel şekilde kullanılması önemli riskleri taşır. Çünkü bağışıklık sistemi ilacı, özellikle iltihabı artıran bazı maddeler taşıyorsa, ciddi advers etkiler ortaya çıkabilir. Bağışıklık sistemi üzerinde Kırmızı Reishi Mantarının tedaviye destekliyici etkisi yardımcı olabilir. Olabilir diyoruz, çünkü bunlar sadece belirli popülâsyonlarla yapılan çalışmaların sonucudur. Daha geniş kapsamlı uygulamalar yapılmalıdır. İlaçlar üzerinde yapılan çalışmalar çok uzun sürer. Bir sentetik ilacın piyasaya çıkması için genellikle verilen zaman 10 yıllık bir süreçtir. Bitkisel ilaçlarda ise durum daha komplikedir, çünkü daha çok bileşen vardır. Bu bileşenlerin her birisinin etkisini gösterebilmek uzun bir süreci gerektirebilir. Diğer taraftan bunlar, yüzlerce yıldır halk arasında gerçekleşen tedavide kullanıldığı için bunların etki profilinin bu özel bileşenlerine inmeden belirlenmeye çalışılması bu konuda önemli bir avantaj sağlayabilecektir. Çünkü neticede bunlar mantardır. Yapılan çalışmalar açık bir şekilde gösteriyor ki uzun süreçte kullanıldığında hiçbir belirgin yan tesiri yoktur ve bu önemli bir avantajdır.


Reishi Mantari Kemoterapi sırasında kullanılabilir mi?
Kırmızı Reishi Mantarı, kemoterapi esnasında rahatlıkla kullanılabilir. Hiçbir yan etkisi ve ilaçlar ile etkileşimi olmadığı için tedaviyi engellemez, kemoterapinin yararlı etkisinin artırılmasında destekleyicidir. Ayrıca kemoterapinin yan etkilerini azalttığı  için hastanın genel sağlık durumunda ve moralinde olumlu etki yapar.

Kanser Bağışıklık Sistemiyle Bağlantılı Mıdır?
Kanser de enfeksiyonlar gibi vücuda giren bir düşmandır. Vücudun buna karşı bağışıklık sistemi vardır. Bağışıklık sisteminin de askerleri vardır. Bunlar lökosit-akyuvarlardır.

Akyuvarların çeşitleri: lenfosit, makrofaj, diğer parçalı lökositler. Bunlar, kana giren yabancı bakteri, mikrop, kanser hücresini yakalayıp yok eder.Yani bağışıklık elemanları, güvenlik kuvvetleridir. Ama eğer güvenlik sisteminiz zayıfsa, kanser hücresi doğar, büyür. Güvenlik güçleri onu yakalayıp, tutup yok edemez. Böylece kanser hücreleri çoğalmaya başlar. Demek ki bağışıklıkla çok yakından ilişkilidir. Bağışıklık güçlüyse, kanser olma riski azdır.

Reishi Mantarı Bağışıklık Sistemini Nasıl Kuvvetlendirir?
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için lökositlerin, akyuvarların sağlıklı olması lazımdır. Bunun için de doğru beslenmek en önemli şeydir. Gıdalar bizim bütün kan proteinlerimizi ve lökositlerimizi beslerler, büyütürler. Bu yüzden en başta iyi beslenme gelir. Daha sonra ise bağışıklık sistemini yormamak gerekir ki bu virüslere karşı kendimizi korumamız anlamına gelir. Çünkü vücuda enfeksiyon girdiğinde güvenlik kuvvetlerini harcar. Lökositler kendilerini feda ederler. Bakterilerle birlikte, lökositler de ölür. Dolayısıyla her enfeksiyon lökositleri azaltır. Onun için enfeksiyonlardan uzak durmalı, sağlıklı yaşamalıyız. Bağışıklık sistemini desteklemek için doğal bitkiler etkili midir? Örneğin, Kırmızı Reishi Mantarı… Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren maddeler vardır. Beta glukan, C Vitaminleri gibi. Bu arada Japonya’daki Reishi Mantarları  Japonya’da gıda ve ilaç olarak kullanılıyor. Yapılan araştırmalarda bu mantarlardaki etkili maddelerden birinin beta glukanlar olduğunu gösteriyor. Bu konuyla alakalı yapılmış birçok deney var. Dolayısıyla beslenmemize ya da tedavimize yardımcı olması hususunda bunların eklenmesi muhakkak faydalıdır. Yeni yapılan bilimsel çalışmalar Kırmızı Reishi mantarının tümörü önlemede ve de teşhisi konmuş kanserli hastalarda uygulanan kemoterapinin yan etkilerini gidermeye yönelik tedavi de yardımcı  ya da uygulanan radyoterapinin yan etkilerini gidermede yardımcı olduğunu göstermektedir. Ganoderma Lucidum-Kırmızı Reishi Mantarının geleneksel Çin tıbbında  asırlardır kullanılan bir bitki olduğu bilinmektedir. Ağrı giderici, anti diabetik etkileri sebebiyle diabet hastalarında, karaciğer hastalarında kullanılan reishi mantarının yüzyıllardır tedavide yardımcı bir ürün olarak kullanılmaktadır. Yeni yapılan bilimsel çalışmalarda bu Kırmızı Reishi mantarının tümörü önlemede yardımcı ve de teşhisi konmuş kanserli hastalarda uygulanan kemoterapinin yan etkilerini gidermede ya da uygulanan radyoterapinin yan etkilerini gidermede yardımcı olduğunu göstermektedir. Bunların yanısıra asıl temel etkisi ise bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcıdır. Dışardan gelen mikropla veya tümöral bir oluşumla, bize yabancı, vücudumuza yabancı birşeyle karşılaştığımız zaman vücudun bunlarla mücadele edebilmesi için bağışıklık sistemimizi harekete geçiren bir takım maddelerin salgılanması gerekiyor. Kırmızı Reishi Mantarı, vücutta dışardan gelen yabancı ajanlara karşı, ki tümör de yabancı bir ajandır, bağışıklık sistemini güçlendirici maddelerin harekete geçmesini sağlıyor, bu anlamda da katkısı var.

Kırmızı Reishi mantarının değişik çeşitleri bulunmakla birlikte araştırmalarda etkinliği sebebiyle özellikle Kırmızı Reishi Mantarı tercih edilmiştir. C vitaminiyle birlikte kullanılması etkinliğini daha da arttırmaktadır.

Reishi Mantarı'nın Türkiye'de Üretilmesi Etkisini Azaltır Mı?
Reishi Mantarı besinleri topraktan almaz. Çürümekte olan ağaç gövdelerinden alır. Kendi dönüşümünü yapar. Mantarlar yarı parazit organizmalardır. Uygun ortamı sağladığınız her yerde bu mantarlar yetişebilir.

Kırmızı Reishi Mantarı'nın Kullanım Şekli Nasıldır ve Yaş Sınırı Nedir?
Reishi Mantarı'nın yan etki bakımından güvenilir olduğunu mevcut çalışmalar ortaya koymaktadır. Herhangi bir yaş sınırı söz konusu değildir. Kanserin genç kimselerde olma olasılığı düşüktür. Bu bakımdan 15  yaşından itibaren kullanılması uygun olabilir. Bir maddenin uzun süreli alınmasına pek sıcak bakılmamaktadır. Çünkü her madde vücutta belirli bir metabolizma sürecinden geçiyor ve vücuda belli bir yük getirebiliyor. Bu yüzden yediklerimiz ve içtiklerimiz de son derece önemlidir. Belirli periyotlarda bağışıklık sistemi ilaçlarının bir hafta-on gün gibi süreçlerle etki etmesi söz konusu değildir. Asgari olarak etki süresi üç haftadır. Üçer aylık dönemlerle, mesela mevsim geçişlerinde yapılabilecek, arada duruma göre 1 aylık bir ara verilecek bir programın uygulanması yararlı olabilir. Bağışıklık sisteminden bahsederken, alınacak ilaçlar da bağışıklık sisteminin geç oluşmasına sebep olabilir. Örneğin, bir enfeksiyonlu hastalık geçirirseniz bağışıklık sisteminin yeterli seviyeye ulaşması mümkün olmayabilir. Ağır hastalıklarda günlük kullanım miktarı 6 gr civarıdır.

Reishi Mantarı Hakkında Özet Bilgiler
Ganoderma Lucidum Kırmızı Reishi Mantarının en büyük özelliği Bağışıklık Sistemini desteklemede ciddi katkılar yapması, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Kanserden tutun, gribal hastalıklar, karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı gibi birçok hastalığın temelinde bağışıklık sistemindeki bozuklukluklar yatmaktadır. Bilimin ileride amacı da bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla mücadele etmektir.

Kırmızı Reishi Mantarı İnsulin duyarlılığını azaltmaya yardımcı  ve kullanılan İnsulin miktarını azaltmada tıbbi tedaviye destekleyicidir.

Uzakdoğu’nun yanısıra artık Avrupa ve Amerika’nın önemli üniversitelerinde yapılan araştırmalarda çok olumlu sonuçlar alındı. Reishi mantarı birçok kanser tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Reishi Mantarı Türkiye’de 2006 yılından beri üretilmektedir. Daha önce Çin’den, Japonya’dan ve Malezya'dan ithal geliyordu. Bugün artık Kırmızı reishi mantarı Türkiye’de doğadaki şartlarına uygun olarak bilimsel yöntemlerle üretilmektedir.”

Kırmızı Reishi mantarıyla ilgili  araştırmalarda hastalar 15 gün içinde ürün destekleyici etkilerini görüp , 2 ay içinde de kendilerini çok daha olumlu ve iyi hissettiklerini bildirmişlerdir.

Normal bir tedavi gören bir kişi Kırmızı Reishi mantarını içip de ilaçlarını bırakacak diye birşey yok, bu tedaviler destekleyici tedavilerdir ve normal tedavileriyle birlikte kullanılır.

Yapılan araştırmalar incelendiğinde;
Kemoterapi tedavisi gören hastaları çok sıkıntıya sokan yan etkilerde %40-50 gibi çok ciddi oranlarda azalmalar görülmüştür.

Şeker hastalarında şeker oranlarının tedavileriyle beraber %30-40 azaldığını görülmüştür.

Karaciğer yetmezliği ve karaciğer hastalarında karaciğer enzimlerinin düştüğünü görülmüştür.

Kan sulandırıcı etkisi kalp hastalarında çok önemli etkiler göstermiştir.

Tedavileriyle birlikte doktor kontrolünde kullanıldığında sonuçlar çok başarılı olmaktadır.

Reishi Mantarı'nın Diyabete Etkisi Nedir?
Kırmızı Reishi Mantarı’nın kan şekerini düşürümede yardımıcı  etkisi saptanmıştır. Kırmızı Reishi mantarının Tip 2 diyabette glikoz seviyelerini, herhangi bir yan etki göstermeden, düzenlemeye yardımcı olduğu ve insülin duyarlılığını ayarlamaya yardımcı, kandaki şeker seviyesini ve diyabet hastaları için gerekli olan insulin miktarını azaltmada etkili olduğu saptanmıştır.


Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?
Reishi mantarını en doğal ve katkısız haliyle Reishi Çayı olarak tüketebilmeniz için kurutulmuş ve dilimlenmiş olarak sunulmaktadır. 1.Cam bir kap içerisinde 1 lt su koyunuz.
2.Sağlıklı kişilerde 3 gr, rahatsızlığı bulunan  tüketicilerde günlük kullanım oranı  6 ile 9 gr arasındadır. Tüketicinin kullanım oranına göre Ganoderma Lucidum Kırmızı Reishi mantarı yada bilinen adı ile ölümsüzlük mantarı cam kap içerisinde ki 1 litre suyun içerisine yerleştirilir.
3.Kırmızı reishi mantarının özünü ortaya çıkarmak için su dolu kap kısık ateşte yaklaşık 30 dakika boyunca kaynatılmalıdır.
4.Ortaya çıkan sıvının kaynatılırken ve kaynattıktan sonra metalle teması engellenmedir. Kırmızı reishi mantarı etken özelliklerinden olan germanyum ametal bir özelliğe sahiptir. Metalle temasında metale yapışıp sıvıdan ayrılmaktadır. Bu yüzden tahta kaşık ve benzeri ürünler kullanılabilir.
5.Kırmızı Reishi mantarının özünün tadı acıdır. Ancak bu tat biber acılığı gibi yakıcı değildir. Yeşil çay, portakal suyu ve bir çay kaşığı kadar bal ile karıştırılarak tüketilebilir.
6.Tüketici Kırmızı Reishi mantarı özünü yarısını sabah yarısını akşam halde tüketmelidir. Sıcak ve soğuk halde 24 saat içerisinde tüketilmelidir.

Reishi Mantarının Faydaları ne kadar sürede hissedilebilir?
Kırmızı Reishi Mantarı yada Ölümsüzlük Mantarı adı ile bilinen Ganoderma Lucidum kullanılmaya başladıktan 10-15 gün sonra faydalı etkilerini gösterir. Genel sağlık durumunda gıda takviyesi olarak yardımcı olabileceği  farklılık ise 2 ay boyunca, düzenli ve sürekli kullanım sonunda görülebilir.Toksik özelliği olmadığı için sürekli kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Kırmızı Reishi tüm yaş grupları için uygun mudur?
Evet. Kırmızı Reishi Mantarı sağlıklı bir gıda desteğidir ve tüm yaş gruplarında kullanılabilir. Buna çocuklar ve hamile kadınlar da dahildir. 10 yaş altındaki sağlıklı çocuklarda kullanılmasına gerek yoktur. Bir tereddüt durumunda doktora danışılarak kullanılması önerilir.

Reishi Mantarının Yan Etkileri Nelerdir?
Reishi Mantarırnın yan etkileri yoktur. Klasik literatürde Reishi, süperior (üstün) şifalı bitki olarak sınıflandırılmaktadır; üstün şifalı bitkilerin toksik olmadıkları, büyük miktarlarda ve uzun süreli olarak kullanıldıklarında dahi herhangi bir yan etkileri olmadığı ifade edilmektedir.

2000 yılı aşkın süredir kullanılmasına rağmen literatürde ve klinik çalışmalarda hiçbir yan etkisi rapor edilmemiştir. Buna karşın bazı hassas bünyelerde, Reishi kullanılmaya ilk başladığında, vücuttaki toksinlerin atılmasından kaynaklanan hafif mide bulantısı, baş dönmesi, eklem ağrısı ve deri döküntüsü gibi semptomlar görülebilir. Bu etkiler, günümüz hazır gıdalarında yoğun miktarda bulunan toksik maddelerin atılmasından ve metabolizmanın hızlandırılmış faaliyetinden kaynaklanmaktadır ve asıl önemlisi Kırmızı Reishinin tıbbi etkisini göstermeye başladığının kanıtıdır. Kısa süreli kullanım sonunda bu etkiler de kaybolmaktadır.

Kırmızı Reishi Çayı Diğer İlaçlarla Birlikte Kullanılabilir Mi?
Evet. Reishi doğal bir sağlık katkısıdır ve 2000 yılı aşkın kullanılmasına rağmen herhangi bir etkileşim (kontraendikasyon) rapor edilmemiştir. Buna rağmen Reishi gibi tüm bağışıklık düzenleyici maddeler, organ nakli yapılan ve bağışıklık önleyici ilaçlar kullanan hastalarda doktora danışılmadan kullanılmamalıdır.

Kırmızı Reishi Kullanırken Uyulması Gereken Kurallar Var Mı?
Reishi aç karnına içilirse, emilimi kolay olacağından daha faydalı olur. Ancak mide rahatsızlığı olanlar veya acı tadı nedeni ile aç karnına içemeyenler tok karnına da içebilirler.

Çayı sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir; ancak genel olarak geçerli olan, en az vücut ısısında olan maddelerin daha kolay emilebildiği kuralı Kırmızı Reishi için de geçerlidir.

Reishi kullanımı ile birlikte bol su tüketilmesi vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlayan Reishinin etkisini arttırır. Kırmızı Reishinin içindeki etkili maddelerin en önemlilerinden olan Polisakkaritler (suda çözünebilen komplex karbonhidratlar) milyona yakın atomun birleşmesinden meydana gelen, vücuda emilmesi oldukça zor organik yapılardır; emilmelerini kolaylaştırmak için daha az sayıda atom içeren oligoglukanlara çevrilmesi gerekir. Klinik çalışmalar göstermiştir ki C Vitamini, komplex polisakkaritlerin vücut tarafından kolay emilebilen bu daha küçük parçalara çevrilmesine yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, Kırmızı Reishi mantarı ile birlikte C vitamini kullanımı , Kırmızı Reishiden beklenen etkinin daha kolay elde edilebilmesine yardımcı olmaktadır.

Hemofili hastalarının kullanması uygun değildir.

Kadınlarda adet döneminde alındığında kanama süresini uzatabilir.

Mantarın kendine has acılığı nedeniyle, çayın içiminde tatlandırma ihtiyacı duyulması halinde kesinlikle rafine şeker kullanılmamalı; bal, pekmez veya tabii şeker ile tatlandırılmalıdır.

Kırmızı Reishi mantarı ile birlikte C vitamini kullanımı, Kırmızı Reishi mantarında bulunan yararlı maddelerin vücut tarafından emilimini kolaylaştıracağından; çayın içildiği öğünlerde C Vitamini bakımından zengin sebze ve meyve veya sularının tüketilmesi önerilir.


İçeriğe dön