REISHI ve FAYDALARI - Ganoderma Reishi Mantarı

İçeriğe git
KIRMIZI REISHI MANTARI
DANIŞMA HATTI: 0552 2411000
Reishi Mantarı ve Faydaları Hakkında Detaylı Bilgi Almak için 7/24 Arayabilirsiniz.
REISHI MANTARININ DİYABETE ETKİLERİ
REISHI MANTARININ DİYABETE ETKİLERİ
Dr.Soner Dilekli

Kırmızı Reishi Mantarının en büyük özelliği Bağışıklık Sistemi üzerinde ciddi katkılar yapması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi.” “Kanserden tutun, gribal hastalıklar, karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı gibi birçok hastalığın temelinde bağışıklık sistemindeki bozukluklar yatıyor. Bilimin ileride amacı da bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklarla mücadele etmektir.”“KırmızıReishi Mantarı İnsülin duyarlılığını artırıyor ve kullanılan İnsülin miktarını azaltmada etkili oluyor.”

Diabet Hastalığında Reishinin etkileri Kırmızı Reishi Mantarı İnsülin duyarlılığını artırıyor ve kullanılan İnsülin miktarını azaltmada etkili oluyor!Diyabet ve Kırmızı Reishi mantarı ile ilgili yaptığı çalışmalarla tanınan Acıbadem Sağlık Grubu’ndan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Dileklen Kırmızı Reishi mantarının diyabet tedavisinde kullanılışını anlattı: Diyabet tedavisinde ilaçların yanı sıra hastalarına bitkisel tedaviler de önerdiklerini söyleyen Dr. Soner Dileklen, kendi yaptıkları, Mayıs 2009′da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre Kırmızı Reishi Mantarı’nın kan şekerini düşürücü etkisi olduğunun saptandığını ifade etti. Dr. Dileklen, Kırmızı Reishi mantarının Tip 2 diyabette glikoz seviyelerini, herhangi bir yan etki göstermeden, düzenlemeye yardımcı olduğunu belirterek, “Kırmızı Reishi Mantarı, insülin duyarlılığını ayarlar, Kandaki şeker seviyesini ve diyabet hastaları için gerekli olan insülin miktarını azaltmada etkilidir.” dedi. Yapılan bilimsel çalışmalarda Kırmızı Reishi mantarının hipoglisemik (kan şekerini düşürücü) etkisi olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Tip 2 diyabetin tedavisinde etkin rol oynayabilir. Kırmızı Reishi Mantarı ve diyabete etkileri üzerine bir araştırma yapan Uz. Dr. Soner Dileklen, çalışmasının sonuçlarını dergimize anlattı: Bilimsel çalışmalarda Reishi Mantarının kan şekerini düşürücü etkisi olduğu saptanmıştır. Tip 2 diyabette glikoz seviyelerini, herhangi bir yan etki göstermeden, düzenlemeye yardımcı olduğu ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Mayıs 2009’da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre Tip 2 diyabetin tedavisinde etkin rol oynayabilir.

Kırmızı Reishi Mantarı | İnsülin duyarlılığını ayarlar
Kırmızı Reishi Mantarı, insülin duyarlılığını ayarlar. Kandaki şeker seviyesini ve diyabet hastaları için gerekli olan insülin miktarını azaltmada etkilidir. Bu etkinin derecesi, kişinin diyabet hastası olduğu süreye bağlıdır; diyabet hastası olarak geçen süre uzadıkça etki azalmaktadır. Özellikle hastalığın yeni olduğu dönemlerde ve 2 yıla kadar olan sürede daha etkili olabilir. İnsülin kullanmayan hastalarda daha çabuk ve daha olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Buradan Tip 2 diyabet hastalarında etkinliği daha fazla göreceğimiz anlamı çıkarılabilir. Kırmızı Reishi Mantarı kullanımı ile diyabete bağlı yan etkilerin yaşanmadığı gözlenmiştir. Kandaki şeker seviyesinin düşürülmesindeki etkiyi, Kırmızı Reishi mantarındaki polisakkaritler ve Ganoderan B, C ve D maddeleri sağlar. Bu maddelerin etkisinin, kan şekerlerini vücudun kendi dokuları tarafından daha iyi kullanılır hale getirilmesinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Bu etki sayesinde kan şekeri organsal ve hücresel kullanımı artarak düşmeye başlamaktadır. Japonya Kinki Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’nde yapılan çalışmada Reishi mantarının insülin direncini azaltıcı etkilerinin yanı sıra, pankreasın yeniden yapılandırmaya başlamasında da etkili olabildiği ve Reishi kullanımı ile diyabete bağlı yan etkilerin yaşanmadığı gözlenmiştir.

Kırmızı Reishi Mantarı | Tip 2 diyabet hastalarımızda bir çalışma yaptık
Reishi Mantarı kullanan grupta HbA1c %1, açlık kan şekeri %12, tokluk kan şekeri %15 azalma, HDL oranında %33 artma saptandı. Bu çalışmalar ışığında kendi Tip 2 diyabet hastalarımızda Reishi mantarı etkileri görmek amaçlı bir çalışma planladık. Bu çalışmada Tip 2 diyabetli genelde şeker regülâsyonları düzenli giden 42 vaka alındı. 20 vaka da ilaç verilmeden kontrol grubuna alındı. Bu çalışmada 6. Hafta sonunda şeker kolesterol HbA1c oranları incelendi. 6 hafta sonunda Reishi Mantarı kullanan grupta HbA1c %1, açlık kan şekeri %12, tokluk kan şekeri %15 azalma saptadık. Bunun dışında en enteresan sonuç HDL oranında %33 artma saptandı. Bu çalışma küçük ölçekli ancak ileriye ışık tutabilecek bir çalışmadır. Bu ürün ile çalışmaların daha fazla hasta ile daha farklı parametrelerle incelenmesi sonuçlarının daha güvenilir olması açısından önemlidir.
REISHI MANTARI ve BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ETKİLERİ
REISHI MANTARI ve BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ETKİLERİ
Prof.Dr.Çiğdem Papila

“Benim yaptığım araştırmalarda ve hastalardan gelen isteklerde Kırmızı Reishi Mantarı ile karşılaştım. Yüzyıllar önce ‘Ölümsüzlük Mantarı’ denilen ve Japonya’da kullanılan bu mantarın bağışıklık sistemini güçlendirdiğine dair araştırmalar var. Bağışıklık sistemini kuvvetlendiriyor, doğal hücresel aktiviteyi hareketlendiren etkileri var. Hücresel bağışıklığı harekete geçiren bir vitamin bu. Bunun yanında Alzheimer, Parkinson, antioksidan etkisi olduğu için immun sistemi kuvvetlendiriyor, enfeksiyonlara karşıda koruyucu etkileri var.”

Prof.Dr.Çiğdem Papila
İstanbul Üniv. Cerrahpaşa Tıp Fak. İç Hast.Onkoloji B.D.Ü.
REISHI MANTARI ve BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ
REISHI MANTARI ve BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ
Dr.Altay Martı

“Reishi mantarının asıl temel etkisi bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Dışarıdan gelen mikropla veya tümöral bir oluşumla, bize yabancı, vücudumuza yabancı bir şeyle karşılaştığımız zaman vücudun bunlarla mücadele edebilmesi için bağışıklık sistemimizi harekete geçiren bir takım maddelerin salgılanması gerekiyor. Kırmızı Reishi Mantarı vücutta dışarıdan gelen yabancı ajanlara karşı, ki tümör de yabancı bir ajandır, bağışıklık sistemini güçlendirici maddelerin harekete geçmesini sağlıyor, bu anlamda da katkısı var.”

Dr. Altay Martı
Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkolojisi Uzmanı
KIRMIZI REISHI MANTARI ve İNSAN SAĞLIĞINA ETKİLERİ
KIRMIZI REISHI MANTARI ve İNSAN SAĞLIĞINA ETKİLERİ
Prof.Dr.Erdem Yeşilada

Kırmızı Reishi Mantarı Japonya’da önemli mantarlardan biridir ve polisakkarit içerikleri bakımından zengindir, dolayısıyla bağışıklık sistemini desteklemektedir. Bu nedenle insanın daha dinç, hastalıklara daha dirençli olmasını sağlar. Bu bakımdan insan ömrünü uzatıcı özellikleri bulunduğu kabul edilir.

Reishi Mantarı’nın Çin tıbbında yüzlerce yıllık geçmişi vardır. Son yıllarda gerek Avrupa ve gerekse Amerika’ da önemli bir yer kazanmıştır. Etkileri bilimsel olarak giderek artan bir şekilde ortaya konulmaktadır. Hem bağışıklık sistemi üzerinde etkili olması hem de anti kanser bileşenlerine sahip olması bir ilaç veya karışım için önemli bir avantajdır. Modern tıp uygulamalarında kemoterapi sırasında kontrollü bir şekilde bağışıklık sistemini destekleyici olarak başarı ile uygulandığı görülüyor. Kırmızı Reishi Mantarının bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlığınızı korumaya yardımcı olduğu,içeriğindeki aktif maddelerle birçok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılabileceği belirtiliyor. Farmakoloji ve fitoterapi, yani doğal kaynaklı ilaç ham maddeleri üzerine çalışmalar yapan Prof. Dr. Erdem Yeşilada Kırmızı ReishiMantarı’nı anlattı.

Kırmızı Reishi Mantarı Nedir?
Bazı mantar türleri, özellikle Uzakdoğu’da son derece değerlidir. Gerek Çin ve gerekse Japon tedavi sistemlerinde Latince bilimsel adı GanodermaLucidum olan Reishi Mantarı bunlar arasında en çok dikkati çekenidir. Kırmızı Reishi Mantarı Japonya’da önemli mantarlardan biridir ve polisakkarit içerikleri bakımından zengindir, dolayısıyla bağışıklık sistemini desteklemektedir. Bu nedenle insanın daha dinç, hastalıklara daha dirençli olmasını sağlar. Bu bakımdan insan ömrünü uzatıcı özellikleri bulunduğu kabul edilir. ReishiMantarı’nın Çin tıbbında yüzlerce yıllık geçmişi vardır. Son yıllarda gerek Avrupa ve gerekse Amerika’ da önemli bir yer kazanmıştır. Etkileri bilimsel olarak giderek artan bir şekilde ortaya konulmaktadır. ReishiMantarı’nın bir diğer etkili bileşen grubu ise taşıdığı triterpen yapısında bileşenlerdir. Triterpen bileşenlerinin reishi’nin iltihap giderici, immun sistemi destekleyici, kalp ve damar sistemi ve tansiyon gibi birçok etki profili içerisinde önemli rolü bulunmaktadır. Polisakkaritler ve triterpenlerle birlikte bilhassa bağışıklık sistemi üzerinde daha yüksek aktivite gösterir.

Kırmızı Reishi Mantarı | Türkiye’de üretimi tedavi edici özelliğini azaltır mı?
Hiçbir madde doğada yoktan var, vardan da yok edilemez. Siz ne verirseniz onu biyolojik sistemi içerisinde kendi ihtiyacı olan maddelere dönüştürecektir. Verdiğiniz mineraller, inorganik materyaller onun için bir kaynaktır. Çünkü besinleri topraktan almaz. Ölü kütükten, ölü tahtadan alır. Kendi dönüşümünü yapar. Mantarlar zaten yarı parazit organizmalardır. Uygun ortamı sağladığımız her yerde bu mantarlar yetişebilir.

Kırmızı Reishi Mantarı | Bağışıklık sistemi ve kronik hastalıklar üzerindeki olumlu etkileri
Mevcut kaynaklar (İngilizce yazılmış olan) kalp-damar, antioksidan ve immun sistemi üzerinde olumlu etkileri bulunduğu deneysel olarak gösteriyor. Özellikle prostat ve göğüs kanseri üzerine yapılan sayılı klinik çalışmalarda tedavi edici özelliği saptanmıştır. Bu da önemli bir parametredir. Olması gereken, bu tip çalışmaların artırılmasıdır. Bilimsel çalışma sonuçlarına bakıldığında Reishi’nin avantajı hem anti kanser özelliğine sahip olması, hem de bağışıklık sistemini desteklemiş olmasıdır. Kanser bugünden yarına oluşabilen bir durum değil, uzun süreçte ortaya çıkmaktadır. Dolayısıyla, reishi’nin belirli bir program dâhilinde, sistematik olarak kullanılması sağlığın korunması bakımından önemli yararlar sağlayabilecektir.

Kırmızı Reishi Mantarı | Kanserli hücreleri geriletme ve tümörleri küçültme yönündeki özelliği
Hem bağışıklık sistemi üzerinde etkili olması hem de anti kanser bileşenlerine sahip olması bir ilaç veya karışım için önemli bir avantajdır. Kemoterapi uygulamalarında tümör hücrelerin öldürülmesi amacıyla sadece ilaç verilmektedir. Ancak Çin’de modern tıp uygulamalarında kemoterapi sırasında kontrollü bir şekilde bağışıklık sistemini destekleyici doğal ürünlerin başarı ile uygulandığı görülüyor. Ancak kemoterapiyle birlikte bağışıklık sistemi ilacının gelişigüzel şekilde kullanılması önemli riskleri taşır. Çünkü bağışıklık sistemi ilacı, özellikle iltihabı artıran bazı maddeler taşıyorsa, ciddi advers etkiler ortaya çıkabilir. Bağışıklık sistemi üzerinde ReishiMantarı’nın tedavisi etkili olabilir. Olabilir diyoruz, çünkü bunlar sadece belirli popülâsyonlarla yapılan çalışmaların sonucudur. Daha geniş kapsamlı uygulamalar yapılmalıdır. İlaçlar üzerinde yapılan çalışmalar çok uzun sürer. Bir sentetik ilacın piyasaya çıkması için genellikle verilen zaman 10 yıllık bir süreçtir. Bitkisel ilaçlarda ise durum daha komplikedir, çünkü daha çok bileşen vardır. Bu bileşenlerin her birisinin etkisini gösterebilmek uzun bir süreci gerektirebilir. Diğer taraftan bunlar, yüzlerce yıldır halk arasında gerçekleşen tedavide kullanıldığı için bunların etki profilinin bu özel bileşenlerine inmeden belirlenmeye çalışılması bu konuda önemli bir avantaj sağlayabilecektir. Çünkü neticede bunlar mantardır. Yapılan çalışmalar açık bir şekilde gösteriyor ki uzun süreçte kullanıldığında hiçbir belirgin yan tesiri yoktur ve bu önemli bir avantajdır. Yan tesirsiz hiçbir şey yoktur. Suyun bile yan tesiri vardır. Önemli olan bunun yeterli miktarını ayarlayabilmektir.


Kırmızı Reishi Mantarı | Kullanım şekli ve yaş sınırı
Yan etki bakımından güvenilir olduğu mevcut çalışmalar ortaya koymaktadır. Herhangi bir yaş sınırı söz konusu değildir. Kanserin genç kimselerde olma olasılığı düşüktür. Bu bakımdan beş-altı yaşından itibaren kullanılması uygun olabilir. Ben her zaman bir maddenin uzun süreli alınmasına pek sıcak bakmamışımdır. Çünkü her madde vücutta belirli bir metabolizma sürecinden geçiyor ve vücuda belli bir yük getirebiliyor. Bu yüzden yediklerimiz ve içtiklerimiz de son derece önemlidir. Belirli periyotlarda bağışıklık sistemi ilaçlarının bir hafta-on gün gibi süreçlerle etki etmesi söz konusu değildir. Asgari olarak etki süresi üç haftadır. Üçer aylık dönemlerle, mesela mevsim geçişlerinde yapılabilecek, arada duruma göre 1 aylık bir ara verilecek bir programın uygulanması yararlı olabilir. Bağışıklık sisteminden bahsederken, alınacak ilaçlar da bağışıklık sisteminin geç oluşmasına sebep olabilir. Örneğin, bir enfeksiyonlu hastalık geçirirseniz bağışıklık sisteminin yeterli seviyeye ulaşması mümkün olmayabilir. Çalışmalarda gördüğüm günlük kullanım miktarı 6 gr civarıdır.

Kırmızı Reishi Mantarı | Doğal kullanım tercih edilmeli
Bitkisel ilaçlar kapsüllere konduğunda doğrudan etkili olur, dolayısıyla içerisine her hangi bir katkı koymak gerekmez. Ancak maddeler çok dayanıksızsa o zaman antioksidan gibi koruyucular koymak gerekebilir. Biz her zaman sıvı uygulama şekillerini tercih ederiz. Çünkü emilim ağızdan başlar ve etki daha yüksek olur. Sıvı şekli bir avantajdır, çay da o bakımdan uygundur ama uygulanışı önemlidir. Tam tarifi edilen şekilde uygulanması gereklidir.

Prof.Dr.Erdem YEŞİLADA
Yeditepe Üniversitesi
GANODERMA MANTARININ FAYDALARI
GANODERMA MANTARININ FAYDALARI
Reishi Market

(Ganoderma Mantarı'nın aşağıdaki özellikleri bilimsel olarak kanıtlanmıştır)
Antioksidanlarca zengin olduğu,
Bağışıklık sistemini destekleyip güçlendirdiği,
Vücuttaki toksinlerin atılmasında ve vücut fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olduğu,
Hücreleri yenileyip, kan dolaşımını harekete geçirdiği saptanmıştır.
Ayrıca;
Anti Tümör Etkileri
Anti Diyabetik Etkileri
Anti Oksidan Etkileri
Kolestrol Dengeleyici Etkileri
Hipertansiyona Karşı Etkileri
Karaciğer Üzerindeki Etkileri
Anti Bakteriyel Etkileri
Olduğu da saptanmıştır.

Örnek;
Ganoderma mantarının antibakteriyel etkisindeki en önemli bileşikler Triterpenlerdir. Ganoderma 15 farklı bakteriye karşı başarıyla kullanılmaktadır. Helicobacter Pylori insanlarda gastrit, ülser ve mide kanserine yol açmaktadır.Ganoderma mantarının ekstratının (özütünün) bu bakterinin büyümesini durdurduğu gözlenmiştir. Bu nedenle efsane mantar ganoderma lucidum ülsere karşı son derece etkilidir.
GANODERMA MANTARININ İÇERİĞİ
GANODERMA MANTARININ İÇERİĞİ
Reishi Market

Ganoderma mantarı 4000 yıl aşkın süredir uzakdoğuda bilinmektedir.
Ganoderma mantarı içeriğinde 200’ün üzerinde aktif bileşen bulunan dünyadaki tek bitkidir.
140’ın üzerinde farklı Triterpenin yanı sıra;
Polisakkaritler
Organik Germanyum
Adenozin
Ganoderik Asit
Vitaminler,Mineraller
Ve Aminoasitler içermektedir.
GANODERMA BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ
GANODERMA BİTKİ YETİŞTİRİCİLİĞİ
Reishi Market

Gano Excel™’in Dünyanın En büyük %100 Ganoderma Organik tarım alanı Kedah-Malezya’da bulunmaktadır. Şirketin kaydettiği hızlı büyümeye parallel olarak tesiste en modern işleme teknolojileri kullanılmaktadır

Kontrollü bir proses altında kalitesi bozulmayan ve birinci sınıf ürün üretmek üzere tasarlanmış, yaklaşık 10 milyon RM maliyetinde kaliteli bir üretim tesisine sahiptir.

Sera, sofistike ve modern bir bitki yetiştirme teknolojisi olarak varlığını sürdürmektedir. Yüksek kalite standardına sahip Ganoderma lucidum üretme adına yatırımları devam etmektedir. Kontrollü organik bitki yetiştirme prosesi, nadide Ganoderme sporlarının varlığını sürdürmek için kullanılan özel bir tekniktir. Bünyesinde polisakkaritler, Ganoderma asidi ve mineraller gibi en faydalı bileşenler yer almaktadır.

Ganoderma mantarının yetiştirilmesinde herhangi bir kimyasal, bitki ilacı veya hormon kullanılmamaktadır. Kaliteli bir Ganoderma üretimi gerçekleştirmek için uygun bir ortam zaruridir. Gano Excel™, Ganoderma lucidumun 6 spesifik alt türüne odaklanmaktadır. Bitkinin sahip olduğu toplam 200 alt tür içerisinde bu 6 tür en yüksek şifa değerine sahiptir.

Ulusal Farmasötik Konsey Dairesi (BPFK) tarafından Akredite Edilmiş İdeal Üretim Uygulaması (GMP) derecesine sahiptir.
GANODERMA NEDİR?
GANODERMA NEDİR?
Reishi Market

Língzhī (klasik Çincesi: 灵芝; Kaponcası: reishi, 靈芝; Korecesi: yeongji, 영지), Ganoderma lucidum mantarının ve yakın akrabası olan Ganoderma tsugae’nin türlerinden biridir. Ganoderma lucidum bitkisi, geleneksel Çin tıbbında 4,000 yıldan fazla bir süredir kullanılmaktadır. Geldiği Asya’da özel bir itibara sahiptir ve bu sayede tıp ilminde şimdiye kadar kullanılmış olan en eski mantar ünvanını kazanmıştır.
GANO EXCEL ÜRÜNLERİ
GANO EXCEL ÜRÜNLERİ
Reishi Market

GANODERMA
Ganoderma Lucidum, yüzyıllardır özellikle uzakdoğu ülkelerinde yararlı bir bitki olarak bilinmektedir. Gano Excel, Ganoderma'yı GMP standarlarında üreterek, bir besin tamamlayıcısı olarak kullanımına sunmaktadır.
Ürün Detayları
Tip: Takviye Edici Gıda
Ürün Kodu: G9
Adet: 90 Kapsül
Net Miktarı: 350 mg. (1 adet kapsül)

EXCELLIUM
Ganoderma Lucidum bitkisini, Gano Excel kontrollü koşullarda ve GMP standartlarında kendi çiftliklerinde yetiştirip, her 90 günde bir hasat etmektedir. Fakat EXCELLIUM ürünü 90 günlük hasat süresi dolmadan 20. gününde sporların yoğun olduğu dönemde toplanan, Ganoderma'lardan üretmektedir. Çünkü, bu dönemde toplanan Ganoderma'ların sporlarında yoğun miktarda organik germanyum bulunmaktadır. Bu özel ürünle tanışınca çok seveceksiniz.
Ürün Detayları
Tip: Takviye Edici Gıda
Ürün Kodu: E9
Adet: 90 Kapsül
Net Miktarı: 500 mg. (1 adet kapsül)

GANOCAFE CLASSIC
GANOCAFÉ CLASSIC, Ganoderma Lucidumözü ile kahveden harmanlanan hazır bir siyah kahvedir. GANOCAFÉ CLASSIC, aroma ve tat olarak klasik özellikteki bir kahve ürünüdür. Klasik tat için doğru harman...
Ürün Detayları
Tip : Kahve
Ürün Kodu: CC
Adet: 30 poşet
Net Miktar: 3 gr. (1 poşet)

GANO CAFE 3 IN 1
Gano Cafe 3 in 1, Ganoderma Lucidum özünden yapılan, besin değeri olan, bünyesinde kaliteli kahveyi, sütsüz kremayı ve şekeri barındıran zengin bir üründür.
Gano Cafe 3 in 1, dünyada kahve ve Ganoderma Lucidum kombinasyonu ile ile tüketiciye sunulan bilinen ilk içecektir.
İçeriği kadar tadı da harika...
Ürün Detayları
Tip: Kahve
Ürün Kodu: C
Adet: 20 poşet
Net Miktar: 21 gr. (1 poşet)

GANOCAFE MOCHA
GANOCAFÉ MOCHA, kahve tozu, kakao tozu ve Ganoderma Lucidum özünün bir kombinasyonudur. Kahve severlere otantik yumuşak ve kremalı kahve lezzeti sunmak üzere harmanlanmıştır. Menşei olarak yerel nitelik taşısa da, lezzeti uluslararası ölçeğe ulaşmıştır.
Ürün Detayları
Tip: Kahve
Ürün Kodu: CM
Adet: 15 poşet
Net Miktar: 28 gr. (1 poşet)

GANO SCHOKOLADE 3 in 1
Ganoderma Lucidum özünden, kakaodan, sütsüz kremadan ve yağsız sütten formüle edilmiş, her yaştaki insan için içimi hoş bir içecektir.
Ürün Detayları
Tip: Kahve
Ürün Kodu: SC-2
Adet: 20 poşet
Net Miktar: 30 gr. (1 poşet)

GANO C'REAL SPIRULINA OATS
Gano C'Real Spirulina Oats, Ganoderma Lucidum özü, Spirulina, yulaf, sütsüz krema ve şeker ile harmanlanmış bir üründür. Spirulina, Ganoderma Lucidum özü ile birleştirilerek tüketimi son derece pratik olan hazır bir ürün sunulmaktadır.
Ürün Detayı
Tip: C'Real
Ürün Kodu: GCO
Adet: 15 poşet
Net Miktar: 30 gr. (1 poşet)

OLEAF GANO ROOIBOS DRINK
Ganotea SOD (Super Oksit Dismutaz), formülü ile Güney Afrika kökenli Rooibos Çayından (Asphalathus Linealist) ve Ganoderma Lucidum özünden elde edilen bir içecektir. Ganoderma Lucidum Rooibos Çayı, aynı zamanda SOD Çayı olarak da bilinir. Serbest radikallerin vücuttan uzaklaştırılmasına yardım eden güçlü bir antioksidan olan etkin SOD maddesini ihtiva eder.
Sağlığın ve tadın özgür bir harmanı...
Ürün Detayları
Tip: Çay
Ürün Kodu: OGRD
Adet: 20 poşet
Net Miktar: 2 gr. (1 poşet)

GANO TRANSPARENT SOAP
Gano Şeffaf Sabun, Ganoderma Lucidum özütü, aloe vera ve papaya bitkisinden üretilmiştir. Cildi nemlendirir, daha pürüzsüz ve yumuşak bir görünüm sağlar. Cildinizi tazeler, sağlıklı bir renk kazandırır. Saçlarınızın güzelleşmesine yardımcı olur ve parlaklık kazandırır.
Ürün Detayları
Tip: Kişisel Bakım Ürünleri
Ürün Kodu: GTS
Adet: 1 adet
Net Miktar: 100 gr

GANO SOAP
Ganoderma Lucidum ve keçi sütü ile zenginleştirilmiştir. Cildiniz farkı hissedecek. Bu yumuşak ve değerli sabun sayesinde, yüzünüzde ve vücudunuzda harika bir temizlik ve pürüzsüz bir yumuşaklık hissedeceksiniz.
Ürün Detayları
Tip: Kişisel Bakım Ürünleri
Ürün Kodu: S
Adet: 2 adet
Net Miktar: 100 gr. (1 sabun)

GANO FRESH
Gano Fresh, diş ve dişetlerini temiz ve ferah tutmak için özel olarak formüle edilmiştir. Ferahlatıcı aroması ile ağzınızın her gün temiz olmasını ve nane kokulu hissetmenizi sağlar.
Ürün Detayları
Tip: Kişisel bakım ürünleri
Ürün Kodu: GF
Adet: 1 adet
Net  Miktar: 150 gr.
NEDEN REISHI MANTARI?
NEDEN REISHI MANTARI?
Reishi Market

Neden Reishi Mantarı ? Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir?

Bazı mantar türleri, özellikle Uzakdoğu’da son derece değerlidir. Gerek Çin ve gerekse Japon tedavi sistemlerinde Latince bilimsel adı Ganoderma Lucidum olan Reishi Mantarı bunlar arasında en çok dikkati çekenidir. Ganoderma Lucidum-Reishi mantarı Japonya’da önemli mantarlardan biridir ve polisakkarit içerikleri bakımından zengindir, dolayısıyla bağışıklık sistemini desteklemektedir. Bu nedenle insanın daha dinç, hastalıklara daha dirençli olmasını sağlar. Bu bakımdan insan ömrünü uzatıcı özellikleri bulunduğu kabul edilir. Reishi Mantarı’nın Çin tıbbında yüzlerce yıllık geçmişi vardır. Son yıllarda gerek Avrupa ve gerekse Amerika’ da önemli bir yer kazanmıştır. Etkileri bilimsel olarak giderek artan bir şekilde ortaya konulmaktadır. Reishi Mantarı’nın bir diğer etkili bileşen grubu ise taşıdığı triterpen yapısında bileşenlerdir. Triterpen bileşenlerinin reishi’nin iltihap giderici, immün sistemi destekleyici, kalp ve damar sistemi ve tansiyon gibi birçok etki profili içerisinde önemli rolü bulunmaktadır. Polisakkaritler ve triterpenlerle birlikte bilhassa bağışıklık sistemi üzerinde daha yüksek aktivite gösterir.

REISHI MANTARININ ETKİLERİ
En önemli etkenler ise şunlardır :
Ganoderma yüzlerce yıldır yaşlılıkta hafıza kaybını engellemesi ile tanınmaktadır.
Ganoderma anti-inflammatorik etkindir.
İnflammasyonun Alzheimer hastalığının gelişmesinde öncü olduğu anlaşılmıştır.
Uzun süre kronik anti-inflammatorik madde kullanan insanlarda Alzheimer ’ın pek ortaya çıkmadığı fark edilmiştir.

A. Ganoderma ve Yaşlılık: M.S. 500 yıllarda yayınlanmış çin yazıtlarında Ganoderma lucidum’ un yaşam enerjisini canlandırdığı, düşünme yeteneğini geliştirdiği ve unutkanlıktan koruduğu bildirilmektedir. Vücudu ve hafızayı tazeler, yaşlanmayı erteler ve bireyi uzun bir yaşama hazırlar. 1996’da Mizuno tarafından bireyin mental yeteneklerini stabilize ettiği bulunmuştur. Thaoist inanca göre hafıza hem sağlığın korunmasının hem de uzun yaşamın en güçlü motorudur.

B. Anti-İnflammatorik Etki: Stavinoha ve arkadaşları 1191 ve 1996 de yayınlanan fare deneyleri sonuçları üzerinde Ganoderma lucidum çok güçlü bir anti-inflammatorik ajan olduğunu ispatlamıştır. Bu mantarın farelere ağız yoluyla verilen su ekstraktları(çayları) gerek carrageennan ve gerekse croton yağı ile oluşturulmuş inflammasyonlara karşı çok etkin bulunmuştur.

. KANSERE KARŞI KORUYUCU (ANTİ-TÜMÖR) ETKİLERİ

. ANTIENFLAMATUAR ETKILERİ (Astım, Alerji, Romatizma)

. KANIN PIHTILAŞMASINA ETKİSİ

. ANTİVİRAL ETKİLERİ (AIDS)

. ANTİBAKTERİYEL ETKİSİ

. HİPERTANSİYONA KARŞI ETKİSİ

. KOLESTEROL DÜŞÜRÜCÜ ETKİLERİ

. KARACİĞER KORUYUCU VE KRONİK HEPATİTE KARŞI ETKİLERİ

. ANTİ-DİABETİK ETKİLERİ

. ANTİOKSİDAN ÖZELLIKLERİ
KIRMIZI RESIHI MANTARI NEDİR?
KIRMIZI RESIHI MANTARI NEDİR?
Reishi Market

Ganoderma Lucidum, Ling Zhi, Mannentake, İmmortality Mushroom (Ölümsüzlük Mantarı) olarak da bilinen Kırmızı Reishi mantarı geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanıldığı bilinen en eski mantar türüdür ve 4000 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır.

Ölümsüzlük Mantarı
Kansere karsı Japonya Saglık Bakanlıgı tarafından ilaç olarak kabul edilen tek bitki olan Reishi, Japoncada “ölümsüzlük” anlamına gelmektedir.

Ölümsüzlük mantarı Ganoderma lucidum (REISHI) Japonya ve Çin’de 2000 yıllık folklorik bir geçmise sahiptir. Çin seddini yaptıran Qin Shi Huang (M.Ö. 259-210) bu mantarı kullanan ilk imparatordur. Imparator, o dönemlerde Tanrıların ve imparatorların yiyecegi olarak kutsal kabul edilen Ganoderma lucidum’ un kendisinden baskaları tarafından tüketilmesini kesinlikle yasaklamıstı. Hatta halktan birisi Reishi’yi bulup imparatora götürdügünde ödüllendirilirken, buldugu halde saraya teslim etmemesi agır sekilde cezalandırılma nedeniydi (Hobbs 1995, Halpern 2007).

Doğada çok nadir olarak bulunabilen ve yapılan bilimsel çalışmalar sonunda belirlenen yararlı etkileri nedeni ile Batı dünyasında da kabul gören ve kullanımı gittikçe artan bu mantarı artık Türkiye’de kullanıma sunuyoruz.

Kırmızı Reishi hakkında tüm dünyada birçok araştırma yapılıyor. Bu araştırmalara göre; Kırmızı Resihi Ekstrakt, hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Kırmızı reishi mantarını öne çıkaran ve özel kılan , yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda belirlenen etkileri ve bu etkileri nedeni ile sağlık bakımından önemidir.

Bağışıklık sistemi, hastalıklara karşı koruma yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır. Reishi Japoncada ölümsüzlük anlamına geliyor. Hastalıklardan uzak, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek ve her yaşta genç kalabilmek için Kırmızı Reishi mantarını siz de koruyucu olarak kullanabilirsiniz.

· Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile genetik, bulaşıcı ve yaşlanmaya bağlı gelişebilen birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği vardır.
· Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Böylelikle kalp krizi ve spazmı, damarlarda tıkanma, felç gibi risklerin önlenmesinde etkilidir.
· Kanser riskine karşı koruyucu etkileri vardır. Kanser yönünden risk grubunda olan kişilerin (ailesinde kanser vakası olan, yoğun stres altında veya yoğun hava kirliliği ortamında çalışan, işi gereği radyasyon ve/veya kimyasallara maruz kalan) özellikle kullanması önerilir.
· Vücutta biriken toksinlerden arınmayı kolaylaştırır.
· Kandaki oksijen miktarının artmasına ve kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur. Böylelikle cilde gelen oksijen ve besin miktarında yükselme ve cilt üzerinde iyileştirici etkiler gözlemlenebiliyor.
· Sürekli kullanımda stres seviyesinde azalma ve uyku düzeninde düzelme görülür.
·Hücre yenileyici özellikleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) etki gösterir.

Bilimsel araştırmalar, Kırmızı Reishi kullanımının:
· Günlük yaşamı sağlıklı sürdürmek,
· Vücudumuzun doğal savunma mekanizmasını güçlendirerek olumsuz etkilere karşı korumak,
· Yaşın ilerlemesi sonucu oluşan problemlerin önüne geçmek,
· Bağışıklık, sinir, dolaşım, solunum, boşaltım, kas ve kemik sistemlerini güçlendirmek,
· Yüksek tansiyon, kolesterol, diabet, bronşit, prostat gibi problemlerle baş etmek,
· Kanser, karaciğer bozuklukları, hepatit, HIV/AIDS gibi hastalıklardan korunmak ve bu hastalıklarla savaşmak, konularındaki faydalarını kanıtlıyor.

REISHI MANTARININ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ETKİLERİ
REISHI MANTARININ BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ETKİLERİ
Prof.Dr.Bülent Berkarda

Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren maddeler vardır. Beta glukan, C Vitaminleri gibi. Japonya’da Reishi Mantarları gıda ve ilaç olarak kullanılıyor. Yapılan araştırmalarda bu mantarlardaki etkili maddelerden birinin beta glukanlar olduğunu gösteriyor. Bu konuyla alakalı yapılmış birçok deney var. Dolayısıyla beslenmemize ya da tedavimize bunların eklenmesi muhakkak faydalıdır.

Prof.Dr.Bülent Berkarda
Onkoloji Uzmanı-Kemoterapi Derneği Başkanı
REISHI MANTARININ PROSTATA ETKİLERİ
REISHI MANTARININ PROSTATA ETKİLERİ
Doç.Dr.Ali Nejat Eğilmez

Yaşı 40’ı geçen her erkeğin korkulu rüyası olan prostat büyümesine karşı her yıl mutlaka düzenli olarak doktor kontrolü yaptırılması gerekir! Prostatı ciddiye alın.  Reishi Mantarı ile Korunun Kırmızı Reishi Mantarının prostat (BPH) ve prostat kanseri yönünden koruyucu ve tedaviyi destekleyici etkileri yapılan çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Prostat Specific Anti gen (PSA) seviyesinde 1 aylık kullanım sonunda belirgin düşüşlere neden olur. Normal tedavilerde bu etki antibiyotikler ile sağlanmaktadır, ancak antibiyotiklerin yan etkilerine karşın Kırmızı Reishi Mantarı bu işlevi yan etkisi olmaksızın yerine getirebilmektedir.

Prostatı Ciddiye Alın | Reishi Mantarı Prostat Riskini Azaltıyor. Özellikle ailesinde prostat kanseri bulunan erkeklerin, genç yaştan itibaren kırmızı Reishi mantarını kullanmaları durumunda bu riske karşı koruma sağlar.

Doç.Dr.Ali Nejat Eğilmez
Üroloji Uzmanı


KIRMIZI REISHI MANTARI HAKKINDA
KIRMIZI REISHI MANTARI HAKKINDA
Reishi Market

Reishi Mantarı (Ganoderma Lucidum) güzel dünyamızda yetişen yüksek derecede değerli bir bitkidir. Yaban ormanlık alanda canlı ağaçlar üzerinde ve çok nemli, içerisin az ışık geçiren yoğun bir şekilde ağaçlı ormanların içinde bulunan çürümeye yüz tutmuş ağaç kütükleri üzerinde yetişir.

Bu Mantar 4000 yıldan fazla bir süredir Geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanılmaktadır. Reishi geniş, oldukça dayanıklı, odunsu ve şişe mantarımsı bir mantardır. Reishi mantarının %75’i su iken mantarların çoğunluğu %90 civarında sudur. Kuru ya da ıslak yenilmez bu yüzden bu mantardan bir mantar özü ya da çay elde edilmelidir.

Saygı gösterilen bu mantarın birçok ismi vardır: Çincede “hayalet bitki” anlamına gelen Ling Zhi ve Japoncada Reishi sade olanlarıdır. “Ölümsüzlük Bitkisi”, “Ruhsal Gücün Bitkisi” ve “On Bin Yıllık Mantar” gibi isimler yaygın olarak bilinen ve bu mantarın mutluluğu, bilgeliği ve uzun yaşamı destekleyen, sağlamlaşan zihin ve vücut içindeki itibarı için verilen isimlerdir.

Latince ismi Ganoderma Lucidum’dur. “Gan” parlak, “Derma” kabuk ve “Lucidum” göz alıcı anlamına gelir ve Latincede meyvemsi gövde görünüşlü anlamını ima eder. Reishi mantarının 6 çeşidi ve rengi vardır fakat yaygın olarak kullanılan ve Kuzey Amerika, Çin, Japonya, Tayvan ve Kore’de ticari olarak ekilen çeşidi Kırmızı Reishi’dir Geçmişte Reishi doğada sadece az bir miktarda yetişirdi ve bu yüzden oldukça pahalıydı.

Geçmiş 20 yıl içerisindeki başarılı Ganoderma Lucidum ekimleri mantarı daha kolay bulunur ve uğraşılabilir yaptı. 15 yılını bir doğal ekim metodunu geliştirmek için harcayan Japon bilim adamı olan Shigeaki Mori Reishi mantarından sporlar ya da tohumlar yetiştirdi ve Reishi mantarı ekimine öncülük etti.

Dünyanın önde gelen mantar uzmanlarından biri olan Paul Stamets yağmur ormanlarından Reishi mantarlarını seçer ve Amerika Birleşik Devletlerinde çok dikkatli bir şekilde kontrol edilen şartlarda sporları ıslah eder. Onun mantarları çok güçlü ve hayati olduğundan müşteri toplar ve dünya çapında takipçiye sahiptir.Geleneksel Çin Tıbbında Reishi birçok yararlarına göre en çok değerli şifalı bitkidir ve yan etkisi yoktur.

Steroid hormonlarına benzeyen bir moleküler yapıya sahip ganoderik asit olarak bilinen triterpenler gurubu sadece bilinen bir kaynaktır. Meyvemsi gövdesi, Beta-D-Glucans içeren şifalı bitkiler arasında en aktif polisakkaritlere (uzun moleküllü şekerler) sahiptir.

Reishi ayrıca ergosteroller, tamamlanmış proteinler, doymamış yağ asitleri, vitaminler ve riboflavin (B2), magnezyum, kalsiyum ve çinko içeren mineraller ihtiva eder. Ganoderma Lucidumun farmakolijik kullanımı; bronşit, alerji, kan basıncı düzenleyici, yükseklik korkusu, kemoterapi destekleyici, HIV destekleyici, yorgunluk, yüksek tansiyon, yüksek triglıserid ve Hepatit için kuvvet ilacı, Bağışıklık Sistemi güçlendirici gibidir ve Ağrı Kesici özelliklere sahiptir.

Yeni oluşmakta olan ve hatta tedavisi başlayan Hepatit A,B ve C içinde Reishi Mantarı özünün yüksek derecede etkili olduğuna dair kanıtlar vardır.

Reishinin temel özellikleri; kanı temizlemek, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, sinir gerginlilğini azaltmaktır. Bu özellikler, vücudu dengeleyen ve normal çalışmasına yardım eden özelliklerdir ve hastalıklar tedavi edici özelliklerdir. Kullanımın başlarında bazı insanlar baş dönmesi, kaşıntı, susuzluk ve hatta küçük ve büyük tuvalet ihtiyacında artış hissedebilir.

Bunlar Ling Zhi mantarının yararlılığını deney ve uygulamayla kanıtlar. Toksinler vücut tarafından eritilir, bir araya getirilir ve vücuttan atılırlar. Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz bu reaksiyonlar normaldir ve iyileşmek için gereklidir.

KIRMIZI REISHI MANTARININ FAYDALARI
KIRMIZI REISHI MANTARININ FAYDALARI
Prof.Dr.Canfeza Sezgin

Mikoterapi, mantarlardan elde edilen ekstraktların veya doğal bileşenlerin sağlık için kullanılmasıyla yapılan yardımcı tedavidir.

Yapılan çok sayıda bilimsel araştırmada mantar ekstraktlarında ve metabolitlerinde antikanser etki gösteren doğal bileşenler olduğu gösterilmiştir. Son yıllarda yapılan bilimsel çalışmalar mantar ekstraktlarının güçlü antitümör-antikanser etki gösterdiği saptanmıştır.

Bu çalışmalarda mantarlardan elde edilen aktif bileşenlerin Heteropolisakkaritler, Beta-Glukan, Alfa Glukan, Proteinler, Polisakkarit, yağ asitleri, Nükleosid Analogları, Terpenoidler, Seskiterpenler, Lanostanoidler, Steroller ve Fenolik asitler olduğu gösterilmiştir. Yani mantarlar sağlık için yararlı çok sayıda doğal maddeyi içermektedir.

Kırmızı Reishi mantarı ve Antrodia Camphorata mantarı kansere karşı yardımcı tedavide yararlı olduğu en çok araştırılmış doğal ürünler arasındadır.

Mantarların karaciğere zarar verdiği gibi yanlış bir kanı vardır. Günümüzde bilim dünyası mantarların karaciğeri korumada yardımcı olduğunu kabul etmektedir; Kırmızı Reishi mantarı bu konuda en çok araştırılmış mantardır.

Kırmızı Reishi mantarı ekstraktı bağışıklık sisteminin düzenlenmesine ve doğrudan kanser hücrelerinin ölmesine yardımcı olmaktadır.
Doktorların tıbbi tedavilerini belirlerken ana referans aldığı değerlendirmelerin yapıldığı Cochrane analizlerinden birisi Kırmızı Reishi mantarı ile ilgili olarak yapılmıştır. 2012 yılında yapılan bu analizde Kırmızı Reishi mantarının kanser tedavisinin yanıtını arttırmada ve bağışıklık sisteminin uyarılmasında tıbbi tedavinin yanında yardımcı gıda takviyesi olarak kullanılabileceği kabul edilmiştir. Ciddi bir yan etkisinin bulunmadığı da bu derlemede belirtilmiştir.

Vücut direnci ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için Çinko, Selenyum ve Koenzim Q10 ile B vitamin kompleksine ihtiyaç duymaktadır. Kanser, enfeksiyon gibi sağlık sorunlarında yetersiz beslenme ve ihtiyacın artması gibi nedenlerle bu doğal maddelere ihtiyaç artmakta, dışarıdan yardımcı gıda takviyesi olarak desteklenmesi gerekebilmektedir.

Prof.Dr.Canfeza Sezgin
Ege Üniv. Tıp Fak. İç Hast. ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı
REISHI MANTARININ FAYDALARI
REISHI MANTARININ FAYDALARI
Reishi Market

• kan ve pankreas fonksiyon şeker seviyesini dengeler.
• dejenerasyonu cilt hücrelerini korur
• Cilt dokusunu geliştirir
• yaşlanma etkilerini azaltır
• vücuttan toksinleri ortadan kaldırır
• artırır metabolizması
• engeller ve serbest radikallerin savaşır
• karaciğer fonksiyon artırır
• cinsel fonksiyon artırır
• yorgunluk ve geliştirir uyku azaltır
• sindirim sistemi geliştirir
• akciğer ve diğer solunum problemleri tıkanıklığı giderir
• vücudun doku ve hücreleri gençleştirir
• kolesterol düzeylerini bakiyeler
• enerji ve canlılık sağlar
• kilo kaybı yönetiminde Asistler
• Obezite, diyabet ve artrit etkilerini tersine
• Astım ve bronşit belirtileri azaltır
• canlandırır ve vücut hacimsel
• Bağışıklık sistemini güçlendirir
• zihinsel yetenek ve netlik artırır
• yüksek tansiyon azaltır
• etkili cilt yaraları, ağız ülseri, kanama, böcek ısırıkları iyileştirici artırır ve sedef etkisini azaltır.
GÖZ HASTALIKLARI ve KIRMIZI REISHI MANTARI
GÖZ HASTALIKLARI ve KIRMIZI REISHI MANTARI
Reishi Market

Organik Germanyum ve Reishi Mantarı Göz Hastalıklarında Şifa Oluyor...

Germanyum çesitli göz hastaliklarini iyilestirir.

Germanyum göz lens dokularinda çarpraz baglanmayi engelleyerek kataraktin ilerlemesini geciktirir.

Germanyum detached retina nin iyilestirilmesinde basariyla kullanilmaktadir.

Germanyum glaucoma yi iyilestirir.

Germanyum göz retinasina kan getiren damarlari gençlestirir.

Reishi Mantarı vücudun içerdiği Organik Germanyum, Triterpen ve polisakkarit sayesinde bağışıklık sistemini olağanüstü güçlendirir, bünyenin savunma sistemini kuvvetlendirir, organizmanın dış etkenlerden korunmasına yardımcı olur, vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur, iltihap ve enfeksiyonlarla mücadelede başarılı olur. Böbrekler sodyum, potasyum gibi kimyasalların vücuttaki dengesini sağlar, kanı süzer ve sabit asit (PH) değerinde kalmasını sağlamasında yardımcıdır.

Ganoderma Lucidiumdaki (Kırmızı Reihi Mantarı) germanyum, ginseng bitkisindeki germanyum miktarından 4-5 kat fazladır. Sarımsak, tere ve sumakta da bulunan Germanyum, bir iz elementtir. Inorganik formu çok zararlı olmasına ragmen germanyumun organik formlarının sayısız faydası vardır.
KIRMIZI REISHI MANTARI ve SİNÜZİTE ETKİLERİ
KIRMIZI REISHI MANTARI ve SİNÜZİTE ETKİLERİ
Reishi Market

Kırmızı Reishi , içinde bulunan ve doğal anti histaminik olan Lanostan maddesi sayesinde sahip olduğu anti allerjik etkisi ile genel allerjilerden şikayeti olanlarda etkilidir.

Antienflamatuar etkisi ile de astım ve kronik bronşiti,sinuziti olan hastalarda etkindir.

Kullanılan tüm antihistaminik ilaçların ciddi yan etkileri olmasına karşın, Kırmızı Reishi kullanımının hiç bir yan etkisi yoktur.
Sigara içenlerde , nefes borusunda ve bronşlarda oluşan epitel dokusu tahribatının giderilmesinde etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Astım, polen toz gibi alerjenler tarafından tetiklenen, solunum yolu daralmasına neden olan bir çeşit alerjik reaksiyondur. Oksijenin akciğere gittiği ve karbondioksitin dışarı verildiği hava borusunu tıkar. Bronşit, çeşitli sebeplere bağlı olarak, bronşların iltihaplanması durumudur. Yani bronşlarda oluşan epitel dokularının tahrip olmasıdır. Akut ve kronik olmak üzere iki türlü görülür.

Reishi Mantarı;
-Genel alerji şikâyetlerinin giderilmesinde,
-Epitel doku tahribatının giderilmesinde,
-Astım,sinuzit ve bronşit tedavisinde,
-Bağışıklık düzenleyici hücreleri aktive ederek, karmaşık bağışıklık sistemini düzenlenmesine,
-Akciğer enerjisinin arttırılmasına, yardımcı olur.
KIRMIZI REISHI MANTARI ve DİYABETE ETKİLERİ
KIRMIZI REISHI MANTARI ve DİYABETE ETKİLERİ
Reishi Market

ŞEKER HASTALARI MUTLAKA OKUYUN!!!!!

Diyabet ve KırmızıReishi mantarı ile ilgili yaptığı çalışmalarla tanınan Acıbadem Sağlık Grubu’ndan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Dileklen Kırmızı Reishi mantarının diyabet tedavisinde kullanılışını anlattı: “Kırmızı Reishi Mantarının en büyük özelliği Bağışıklık Sistemi üzerinde ciddi katkılar yapması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi.” “Kanserden tutun, gribal hastalıklar, karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı gibi birçok hastalığın temelinde bağışıklık sistemindeki bozuklukluklar yatıyor.Kırmızı Reishi Mantarı İnsulin duyarlılığını artırıyor ve kullanılan İnsulin miktarını azaltmada etkili oluyor.”

“Uzakdoğu’nun yanı sıra artık Avrupa ve Amerika’nın önemli üniversitelerinde yapılan araştırmalarda çok olumlu sonuçlar alındı. Reishi mantarı birçok kanser tedavilerinde kullanılmaya başlanmış.”

“Kırmızı Reishi mantarıyla ilgili biz de araştırmalara başladık, hastalarımızda da denedik. 15 gün içinde etkileri görülüyor ve 2 ay içinde de kişiler kendileri çok daha olumlu ve iyi hissettiklerini bize belirtiyorlar.” “Normal bir tedavi gören bir kişi Reishi mantarını içip de ilaçlarını bırakacak diye birşey yok, bu tedaviler destek tedavileridir ve normal tedavileriyle birlikte kullanılır.” “Yapılan araştırmaları incelediğimizde;

• Kemoterapi tedavisi gören hastaları çok sıkıntıya sokan yan etkilerinde %40-50 gibi çok ciddi oranlarda azaldığını gördük.
• Şeker hastalarında şeker oranlarının tedavileriyle beraber %30-40 azaldığını görüyoruz.

Diyabet tedavisinde ilaçların yanı sıra hastalarına bitkisel tedaviler de önerdiklerini söyleyen Dr.Soner Dileklen, kendi yaptıkları, Mayıs 2009′da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre Kırmızı Reishi Mantarı’nın kan şekerini düşürücü etkisi olduğunun saptandığını ifade etti. Dr. Dileklen, Kırmızı Reishi mantarının Tip 2 diyabette glikoz seviyelerini, herhangi bir yan etki göstermeden, düzenlemeye yardımcı olduğunu belirterek, “Kırmızı Reishi Mantarı, insülin duyarlılığını ayarlar, Kandaki şeker seviyesini ve diyabet hastaları için gerekli olan insulin miktarını azaltmada etkilidir.” dedi.

Yapılan bilimsel çalışmalarda Kırmızı Reishi mantarının hipoglisemik (kan şekerini düşürücü) etkisi olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Tip 2 diyabetin tedavisinde etkin rol oynayabilir.

Kırmızı Reishi Mantarı ve diyabete etkileri üzerine bir araştırma yapan Uz.Dr.Soner Dileklen, çalışmasının sonuçlarını dergimize anlattı: Bilimsel çalışmalarda Reishi Mantarının kan şekerini düşürücü etkisi olduğu saptanmıştır. Tip 2 diyabette glikoz seviyelerini, herhangi bir yan etki göstermeden, düzenlemeye yardımcı olduğu ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Mayıs 2009’da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre Tip 2 diyabetin tedavisinde etkin rol oynayabilir.

Kırmızı Reishi Mantarı, insülin duyarlılığını ayarlar. Kandaki şeker seviyesini ve diyabet hastaları için gerekli olan insülin miktarını azaltmada etkilidir. Bu etkinin derecesi, kişinin diyabet hastası olduğu süreye bağlıdır; diyabet hastası olarak geçen süre uzadıkça etki azalmaktadır. Özellikle hastalığın yeni olduğu dönemlerde ve 2 yıla kadar olan sürede daha etkili olabilir. İnsülin kullanmayan hastalarda daha çabuk ve daha olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Buradan Tip 2 diyabet hastalarında etkinliği daha fazla göreceğimiz anlamı çıkarılabilir.

Kandaki şeker seviyesinin düşürülmesindeki etkiyi, Kırmızı Reishi mantarındaki polisakkaritler ve Ganoderan B, C ve D maddeleri sağlar. Bu maddelerin etkisinin, kan şekerlerini vücudun kendi dokuları tarafından daha iyi kullanılır hale getirilmesinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Bu etki sayesinde kan şekeri organsal ve hücresel kullanımı artarak düşmeye başlamaktadır. Japonya Kinki Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’nde yapılan çalışmada Reishi mantarının insülin direncini azaltıcı etkilerinin yanı sıra, pankreasın yeniden yapılandırmaya başlamasında da etkili olabildiği ve Reishi kullanımı ile diyabete bağlı yan etkilerin yaşanmadığı gözlenmiştir.

Bu çalışmalar ışığında kendi Tip 2 diyabet hastalarımızda Reishi mantarı etkileri görmek amaçlı bir çalışma planladık. Bu çalışmada Tip 2 diyabetli genelde şeker regülasyonları düzenli giden 42 vaka alındı. 20 vaka da ilaç verilmeden kontrol grubuna alındı. Bu çalışmada 6. Hafta sonunda şeker kolestrol HbA1c oranları incelendi. 6 hafta sonunda Reishi Mantarı kullanan grupta HbA1c %1, açlık kan şekeri %12, tokluk kan şekeri %15 azalma saptadık. Bunun dışında en enteresan sonuç HDL oranında %33 artma saptandı. Bu çalışma küçük ölçekli ancak ileriye ışık tutabilecek bir çaılşmadır. Bu ürün ile çalışmaların daha fazla hasta ile daha farklı paramatrelerle incelenmesi sonuçlarının daha güvenilir olması açısından önemlidir.
REISHI MANTARI NEDEN BU KADAR ÖNEMLİDİR?
REISHI MANTARI NEDEN BU KADAR ÖNEMLİDİR?
Reishi Market

Ganoderma lucidum mantarında, miselinde ve sporlarında 400’ün üzerinde biyolojik aktif bilesen bulunmaktadır. Bunlar polisakkaritler, triterpenler, alkaloidler, nükleotidler, steroller, lektin, protein ve iz elementlerdir.

Içeriginde agrı kesici etkisi oldugu bilinen adenosin, karacigeri toksinlerden koruyucu etkisi olan R,S-ganodermik ve ganasterone, anti-tümör ve antienflamatuar etkisi olan glukanlar ve polisakkartiler de bulunmaktadır.

Ganoderma lucidum’da (Reishi) 800-2000 ppm düzeyinde organik Germanyum bulunmaktadır. Bu miktar, Ginseng’ bitkisindeki germanyum miktarından 4-5 kat fazladır. Sarımsak, tere ve sumakta da bulunan Germanyum, bir iz elementtir. Inorganik formu çok zararlı olmasına ragmen germanyumun organik formlarının sayısız faydası vardır. Germanyum çok güçlü bir antioksidandır.

Germanyum, organizmanın bagısıklık sistemini güçlendirdigi gibi vücudun toksinlerden arınmasını saglamakta, yaslanmayı geciktirmekte, adaptojen özelligiyle kandaki pH, potasyum, kalsiyum, trigliserit, bilirubin ve ürik asit seviyesini normallestirmekte, tiroit bezinin düzgün çalısmasını ayarlamakta ve damarların tıkanmasını engellemektedir. Epilepsiye de iyi gelen germanyum, katarakt tedavisinde kullanılmakta, hipertansiyon hastalarında kan basıncını normal seviyelere getirirken, bazı kanser tiplerinde tümörlerin gelismesini engelleyerek hastaların yasam süresini uzatmakta, terminal asamadaki agrıyı nötralize etmekte ve ayrıca HIV virüsünün çogalmasını durdurmaktadır (Hobbs 1995; Ooi 2000; Wasser 2005).

Reishi’nin içerdigi farmasötik etkili en önemli bilesik gruplarından biri, triterpenlerdir. Bu mantarda 140’ın üzerinde farklı triterpen bulunmaktadır. Antiseptik, ateş düsürücü, anti-kanser, antiviral, antibakteriyel etkileri olan triterpenler vücutta histamin salınımına engel olurlar. Ganoderma lucidum, yapısal olarak steroid hormonlarına benzeyen ve ganoderik asit olarak bilinen bir grup triterpenlerin tek bilinen kaynagıdır. İçeriginde ayrıca

• ergosterol
• doymamış yağ asitleri
• kumarin
• vitaminler ve mineraller
• mannitol bulunmaktadır
• laktonlar
• alkaloidler

Yapısının %90’ı su olan diger mantarların aksine Reishi mantarı (Ganoderma lucidum) sadece
%75 su içerigine sahiptir. Bunun 2 sonucu vardır:

Ilk olarak, yapısındaki su miktarının diger mantarlardakinden az olmasından dolayı, aktif bilesen miktarı daha fazladır.
Öte yandan, su içeriginin az olmasından ve yapısında kitin içermesinden dolayı, G. lucidum’un gövdesi sert bir yapıya sahiptir. Bu nedenle kimse bu mantarı islem görmeden yiyemez. Kitin, tıbbi önemi olan bilesikleri bloke etmektedir.

Insanlar tarafından kullanılabilmesi için öncelikle, hastalıklara karsı koruyucu etkisi oldugu bilimsel deneylerle ispatlanmış biyolojik aktif bilesiklerin, mantarın bu odunsu yapısından ekstrakte edilmesi (özütlenmesi) gerekir. Sindirim sistemimizde emiliminin saglanabilmesi açısından da ölümsüzlük mantarının ekstrakt (özüt) formu en uygun tüketim seklidir. Bu mantarın basitçe toz haline getirilmiş hali tamamen etkisizdir.
REISHI MANTARI ve SEDEFE ETKİLERİ
REISHI MANTARI ve SEDEFE ETKİLERİ
Reishi Market

Uzakdoğu'da 2000 yıldır kullanılan ölümsüzlük mantarı kırmızı reishinin Japon ve Amerikan sağlık kuruluşlarınca yapılan incelemelerinde sedef hastalığı tedavisinde büyük başarı sağlandığı gözlemlenmiştir.

Kırmızı reishinin içeriğindeki etkin maddelerden adenosin ve ayrıca arttırımını sağladığı Adrenokortikal hormonlar, sedef hastalığının baş faili olarak kabul edilen ve günlük hayatın istenmeyen ama ayrılınması mümkün olmayan parçası stress üzerinde maksimum etkilidir. Kas gevşetici ve merkezi sinir sistemini düzenleyici etkisinin yanısıra, ruhsal durumu etkileyen hormanların düzenlenmesinde aktif rol oynar.

Ölümsüzlük mantarının barındırdığı mineraller vucudun gereksinimi olan maddelere takviye sağlar. Sağlıklı hücre üretimine katkıda bulunur. Karaciğerdeki detoksik etkisi nedeniyle her yaş grubundaki sedef hastalarına hekimler tarafından önerilmektedir.

Amerika ve Doğu Asya'da yapılan araştırmalarda Kırmızı Reishi'nin sedef hastalığı (psoriasis) üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmış ve tedavi amaçlı kullanımı yapılmaktadır.

Amerika'da Sedef hastalığı tedavisinde Kırmızı Reishi kullanımı ile ilgili bazı patentlenmiş yöntemler de bulunmaktadır. Kırmızı Reishi'de bulunan bileşiklerden Fraksiyon 3 olarak adlandırılan bileşimin cilt üstünde yenileyici etki yaptığı yapılan klinik araştırmalar sonucunda belirlenmiştir. Fraksiyon 3 bu etkisi ile deri hastalıklarında olumlu etki yapmakta ve cildin kuru ve parlak bir hale gelmesini sağlamaktadır. Kırmızı Reishi ile Amerika'da yapılan klinik çalışmalarda deri hastalığının durumuna bağlı olarak 1 ila 6 ayda tamamen iyileşmeler olduğu gözlemlenmektedir.
REISHI MANTARI ve KOLESTROLE ETKİLERİ
REISHI MANTARI ve KOLESTROLE ETKİLERİ
Reishi Market

Ganoderma lucidum plazma ve karacigerde kolesterol sentezini yavaslatarak ve / veya kolesterol metabolizmasını hızlandırarak toplam kolesterol düzeyinde düsüş meydana getirir.
REISHI MANTARI KULLANANLAR NE DEDİ?
REISHI MANTARI KULLANANLAR NE DEDİ?
Reishi Market

Hüseyin Erge
Öncelikle Merhabalar. Kimsenin başına kanser gibi bir hastalığın gelmemesi için dua ediyorum. Babama yaklaşık bundan 3 buçuk ay evvel akciğer kanseri teşhisi kondu. Erken tanı ile durumu biraz daha hafifletmiş ve çok sevinmiştik çünkü kanser vücuda tam olarak yayılmadan teşhis konmuştu. Tabii hemen tedavi süreci başladı. Kemoterapi konusunda biraz tedirgindik. Sancılı bir süreç bizi bekliyordu. Bu süreç boyunca doktorumuzun da önerdiği üzere babam, Reishi Mantarı kullanmaya başladı. Anladığım kadarıyla neredeyse tüm doktorların tavsiye ettiği bir ürün olmuş. Babama çok katkısı olduğunu söyleyebilirim. Hala da kullanıyor. Çünkü bu süreci böyle atlatacağız. Onun tekrar eski halini alması için elimizden ne geliyorsa yapacağız. İyi günler ve teşekkürler.

Serin PAMUK
Merhaba. Bana meme kanseri teşhisi konduğundan beri 3 haftada bir kemoterapiye gidiyorum. Kemoterapinin bilindiği üzere birçok yan etkisi var. Bu yan etkiler gece uykularımın kaçmasına neden oluyor. Doktorum bu yan etkileri azaltıcı etkisi olmasıdan dolayı ve tümörleri küçülteceği konusunda emin olduğu için bir destek ürünü olarak Reishi Mantarını önerdi. Ve sanırım tedavide olumlu sonuçlar alıyoruz. Teşekkürler.

Annemin akcigerinde olusan tümor bronslari ciddi bicimde kapatmis ve nefes almasini guclestirmisti. kemoterapi tedavisiyle birlikte Reishi çayını da kullanmaya basladik. ikinci kürü aldigimizda birinci kürden sonra olusan yan etkilerin cogu azalmisti. ve cok kisa bir zaman icinde tümoru büyük oranda kücüldü. Bu esnada dış görünüşünde gözle görülür bir düzelme oldu. ilacın yan etkileri dışında nefesi, enerjisi normale döndü.
Tabiki doktorumuza danışarak kullandık. Tedaviden sonra da devam etmeyi düşünüyoruz.
Yardimlari için ve verdikleri ayrıntılı bilgiler için çok teşekkür ederiz. Herkese sağlıklı günler.

E. İnceer, İstanbul
Babam kanser tedavisi görüyor yaklaşık 5 aydır kullanıyor ve öncekinden daha iyi olduğunu düşünüyorum. Doktoruda kesinlikle kullanmasını öneriyor.

A. Güler, Bursa Osmangazi
Babam için aldığımız mantar çayını 3-4 aydır kullanıyoruz. İnsan ilk olarak bu hastalıkla yüzyüze kalınca ne yapacağını ve nasıl bir yol izleyeceğini bilmiyor her yerden bir şifa arıyor. Tabii ki her yol doğru olmayabiliyor. Babam evre 4 akciğer kanseri, doktorla ilk konuşmamızda umutlu yaklaşmıyordu fakat daha sonra kemoterapi ile birlikte reishi de kullanmaya başlayınca babamın hastalığında büyük gelişme kaydedildi. Şu an tamamına yakın kanserli hücrelerde silinme görünüyor; hepimiz çok sevinçliyiz. Reishi kullanma konusunu kesinlikle tüm kanserli hastalara tavsiye ediyorum. Allah herkese acil şifalar versin. Teşekkürler…

H. Çubukçu, BURSA
8 yaşındaki kızımın bacağında iyi huylu kemik tümörü vardı. Ameliyat olması şarttı ama ameliyat olana kadar şiddetli ağrılarımız oldu bu dönemde kırmızıreishi kullanarak ağrıların hafiflemesini sağladık ve ilaç kullanmaya gerek kalmadı. Ameliyatımız gayet başarılı geçti. Kış boyunca da kızım hiç hasta olmadı. Gözle görülür bir değişiklik kaydettik. Kırmızıreishi ile tanışmamıza olanak sağladığınız için çok teşekkür ederiz.

H. Çeviker, Kırklareli
Anneme mide ca olarak K.Maraş tıp fakültesinde teşhis konularak onkoloji birimi olan ileri düzey bir hastaneye götürmemiz istendi. Şu an 4.kür kemoterapi alınmaktadır. 3.kür sonrası tüm vücut tomografi yapıldı genel durum çok iyi saçları çok çok az döküldü, tabi bu durum anneme müthiş derecede moral verdi. Kendiyle beraber kür alan diğer hastaların saçları ilk kür sonrası dökülmeye başladı bununla beraber onlarda bulantı, kusma, aşırı derece iştahsızlık ve halsizlik gibi halleri görünce kırmızı mantarın desteğini dahada iyi anladı..Sonsuz teşekkürler ve tavsiye edeceğimiz bizzat deneyip faydalarını gördüğümüz bir üründür.
GANODERMANIN ETKİLİ OLDUĞU SEMPTOMLAR
REISHI MANTARI KULLANANLAR NE DEDİ?
Reishi Market

Alzheımer
Saç dökülmeleri
Ruhsal bozukluklar
Kansızlık
Mesane kanseri
Meme kanseri
Beyin tümörü
Bronşit
Soğuk algınlığı
Mantar enfeksiyonları
Beyinsel yorgunluklar
Siroz
Kroner kalp hastalığı
Kabızlık
Bunama depresyon
Şeker hastalığı 1. ve 2. tip
Doku sertleşmesi
Damar sertliği varis
Sara
Mide kanseri
Hemoroid
Zona hastalığı
Baş ağrısı migren
Karaciğer inflamasyonları
Kolestrol düzenleyici
HIV enfeksıyonları hepatıt A B C
Hıpertansıyon
Kısırlık
Cinsel iktidarsızlık
Uyku bozuklukları
Böbrek taşı
Böbrek rahatsızlıkları
Karacığer ve akcıger kanseri
Felç
Parkinson
Prostat kanseri
Sedef hastalığı
Nefrit
Cilt kanseri
Trioid kanseri
Rahim miyomları
Kilo dengeliyici
REISHI MANTARININ ANTİOKSİDAN ÖZELLİKLERİ
REISHI MANTARININ ANTİOKSİDAN ÖZELLİKLERİ
Reishi Market

Oksidatif stres ve etkileri :

Insanlar gibi aerobik organizmalarda oksijen kullanımının dogal sonucu olarak reaktif oksijen metabolitleri (ROM) veya serbest radikaller olusmakta, bunların olusumları ve vücudun dogal mekanizmaları tarafından zararsız hale getirilme mekanizmaları arasında bir dengesizlik oldugunda oksidatif stres ortaya çıkmaktadır. Günlük hayatta karsılastıgımız egzos gazı, hazır gıdalardaki koruyucu kimyasallar, sigara, sulardaki agır metaller gibi çok çesitli unsurlar serbest radikal olusumunu artırmaktadır. Gelisen oksidatif stres, çesitli mekanizmalar ile proteinler, lipitler ve DNA’ya hasar vermektedir.

Insan vücudunun her hücresinde DNA’nın günde 10 kez oksidatif hasara maruz kaldıgı öne sürülmüstür. DNA hasarı ve onarımı arasındaki denge nedeniyle, çok düsük düzeylerde hasar, saglıklı bireylerde de saptanmaktadır. Yeni dogan sıçanlarda dahi DNA’da oksidatif bazmodifikasyonunun (8OHdG) oldugu gösterilmistir.

Oksidatif stres sonucunda olusan DNA hasarı mutasyonlara, kansere ve yaslanmaya sebep olmaktadır. Oksidatif stres insanlarda ateroskleroz, Parkinson hastalıgı, Alzheimer gibi birçok hastalıga neden olmaktadır. Oksidatif stres aynı zamanda yaslanmada da önemli bir yere sahiptir. Antioksidanlar, serbest radikallerin olusmasını engelleyen, olusanları ortadan kaldıran ve verdikleri zararı önleyen maddelerdir. Antioksidan enzim düzeylerindeki azalma ve/veya DNA onarım mekanizmalarında eksiklik olması, ROM ve oksidatif DNA hasarının artmasına yol açmaktadır (Burçak ve Andican, 2004). Serbest radikal aracılı oksidatif DNA hasarı (Burçak ve Andican, 2004) Antioksidan enzim düzeyleri yaslılıkla birlikte azalmaktadır, Baska bir deyisle vücutta antioksidanların azalması sonucu yaslanma meydana gelmektedir. Bundan dolayı, yaslanmayla beraber vücutta oksidatif stres düzeyleri artarken kanser, kalp-damar hastalıkları ve beyin felci (inme) olgularında artış görülmektedir.

Son yıllarda insanların maruz kaldıkları hava kirliligi, hazır gıdalardaki koruyucu katkı maddeleri, denizlerin kirlenmesi sonucu balıklar yoluyla alınan kimaysallar, pestisitler, agır metaller, sigara vb. zararlı maddeler nedeniyle de oksidatif stres artmaktadır.

İnsanlar arasında antioksidan enzim seviyeleri açısından ciddi farklılıklar bulunmaktadır. DNA yapısındaki nükleotid farklılıklarından
kaynaklanan bu degisimlere polimorfizm denilmektedir.

Antioksidan enzimler kimi insanda çok aktif oldukları halde kimilerinde düsük seviyelerdedir.Bundan dolayı birinin maruz kaldıgı çevresel kirlilik, oksidatif stres, kanserojen madde gibi etkenler o kiside herhangi bir hastalıga yol açmazken, bir baskasında kanser, kalp hastalıgı, inme gibi ölümcül hastalıklara neden olabilmektedir.

Şu anda rutin çalısan laboratuvarlarda antioksidan enzim seviyelerine ve DNA farklılıklarına bakılmamaktadır. Bu yüzden hiçbirimiz vücudumuzda bu enzimlerin hangi seviyelerde bulundugunu, DNA’mızda antioksidan enzim seviyelerini düsürecek bir mutasyon olup olmadıgını bilmiyoruz. Vücudumuzda neler olup bittigini bilmedigimize göre hastalıklardan korunmak için yapılacak en akıllıca iş antioksidan alımımızı arttırmak olacaktır.

Diyabet hastalarında da oksidatif stres artmakta, bu da böbrek, kalp ve karaciger gibi organlarda hasara yol açmaktadır.
Efsane mantar Ganoderma lucidum karaciger ve böbreklerin oksidatif hasarını önlemektedir.

Ganoderma lucidum’un hücresel DNA’yı oksidatif hasara karsı koruyan biyolojik aktif bilesikler içerdigi bildirilmistir (Shi ve ark., 2002). Ganoderma lucidum’un özütünün Ultraviyole (UV) ısınları ve hidroksil radikali sonucu DNA’da olusan kırıklara karsı koruma sagladıgı bulunmustur.

Ayrıca bu yıl Journal of Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan bir çalısmada Ganoderma lucidum’un suda çözünen özünün oksidatif DNA hasarı sırasında ortaya çıkan 8OHdG konsantrasyonunu düsürdügü gösterilmistir (Yuen ve Gohel, 2008).

Lee ve ark. tarafından yapılan bir arastırmada Ganoderma lucidum’dan izole edilen aminopolisakkaritlerin hidroksil radikali (OH×) ve süperoksit anyonunu (O2 -) inaktive etmiş ve reaktif oksijen türleri tarafından indüklenen oksidatif strese karsı koruyucu etkisi oldugu ortaya konmustur.

Ajith ve Janardhanan tarafından yazılan bir makalede Ganoderma lucidum’un ciddi antioksidan özellikler içerdigi belirtilmektedir

Ganoderma lucidum’un antioksidan özelligi sayesinde makrofajlardaki süperoksit anyonu olusumunu engelledigi, bundan dolayı da ateroskleroza karsı terapatik bir ajan olarak kullanılabilecegi ortaya konmustur..Vücudun oksijen kullanımını düzenleyen Ganoderma lucidum kalp krizini ve spazmı önlemektedir.

REISHI MANTARININ ANTİ-DİABETİK ÖZELLİKLERİ
REISHI MANTARININ ANTİ-DİABETİK ÖZELLİKLERİ
Reishi Market

Ganoderma lucidum’dan izole edilen polisakkaritlerin hipoglisemik (seker düsürücü) etkisi oldugu gösterilmistir (Zhang ve Lin, 2004).
Ayrıca Ganoderma lucidum’dan elde edilen polisakkaritlerin diabetik farelerdeki metabolik anormallikleri düzelttigi ve diabetik böbrek komlikasyonlarını durdurdugu veya ilerlemesini yavaslattıgı ortaya konmustur..

Ganoderma lucidum’da bulunan bazı peptidoglukanlar, Ganoderan B, D ve triterpenler pankreasın düzgün çalısmasını saglayarak kandaki seker seviyesinin kontrol altında tutulmasını saglayabilmektedir. Özellikle tip 2 diyabette etkili oldugu belirtilen G. lucidum, bu hastalıgın beraberinde getirdigi rahatsızlıkların da iyilestirilmesinde koruma amaçlı olarak önerilmektedir
REISHI MANTARININ KARACİĞERE ve HEPATİTE ETKİLERİ
REISHI MANTARININ KARACİĞERE ve HEPATİTE ETKİLERİ
Reishi Market

Çin’de geleneksel tıpta kullanılan bir mantar olan Ganoderma lucidum, degisik etiyolojilere sahip kronik hepatopatilerin tedavisinde yaygın olarak kullanılmıstır.

Ganoderma lucidum hem akut hem de kronik hepatitin tedavisinde kullanılır. Antienflamatuar ve antifibrotik etkisiyle karaciger sirozunda çok faydalıdır.

In-vitro ve hayvan çalısmalarında G. lucidum ekstraktından elde edilen polisakkarit ve triterpenoidlerin toksik kimyasallar (örnegin CCl4) sonucu meydana gelen karaciger hasarına karsı koruyucu etki gösterdigi bulunmustur.

G.lucidum’dan elde edilen ganodermik asit T ve Z karacigerde tümör gelismesini engellemektedir.

Bu aktif maddelerin Hepatit B virüsüne karsı koruyucu etki göstererek kronik hepatiti önledigi bulunmustur. Ayrıca mantarın misellerinden elde edilen ganodermik asit R ve S ile sporlarından elde edilen ganosporik asit A da kronik heptite karsı koruyucu etki göstermektedir..

Journal of Ethnopharmacology dergisinde yayınlanan bir arastırmada, Ganoderma lucidum’dan elde edilen peptidlerin kronik hepatit durumunda görülen yüksek serum AST, ALT enzim aktivitelerini, yüksek MDA degerlerini, düsük SOD aktivitesi ve düsük GSH seviyesini normale döndürdügü ve karaciger koruyucu etkileri oldugu gözlenmistir.
REISHI MANTARININ HİPERTANSİYONA ETKİLERİ
REISHI MANTARININ HİPERTANSİYONA ETKİLERİ
Reishi Market

Ganoderma lucidum uzakdogu ülkelerinde yüzyıllar boyunca yüksek kan basıncının düsürülmesinde kullanılmıstır. Yüksek tansiyona yol açan bir enzim olan anjiyotensin-dönüstüren enzimin (ACE) çalısması Ganoderma lucidum’dan izole edilen ganodermik asit B ve D tarafından engellenmekte, bu sayede kan basıncı düsmektedir.
REISHI MANTARININ ANTİBAKTERİYEL ETKİLERİ
REISHI MANTARININ ANTİBAKTERİYEL ETKİLERİ
Reishi Market

Ganoderma lucidum’un antibakteriyel etkisinde en önemli bilesikler triterpenlerdir ve bu mantardan elde edilen bazı ekstraktlar Bacillus subtilis, B.cerus, Corynebacterium diphtaeria, Eshericia coli,Klebsiella oxytoca, Phylococcus aeteus, Salmonella typhi, Streptococcus pyogens, vb. toplam 15 bakteriye karsı basarıyla kullanılmaktadır (Gao ve ark., 2003b; Roberts 2004).

Helicobacter pylori insanlarda gastrit, ülser ve mide kanserine yol açmaktadır. Ganoderma lucidum’un ekstraktının (özütünün) bu bakterinin büyümesini durdurdugu gözlenmistir (Wasser 2005). Bu nedenle efsane mantar Ganoderma lucidum ülsere karsı son derece etkilidir
REISHI MANTARININ ANTİVİRAL ETKİLERİ
REISHI MANTARININ ANTİVİRAL ETKİLERİ
Reishi Market

Ganoderma lucidum’dan izole edilen lucidenik asit O, lucidenik lakton, linoleik asit, ganodermik asit B,C,H, ganoderiol A,B,F, ganodermanontriol ve lucidimol B’nin antiviral özellikler tasıdıgı, AIDS’e neden olan HIV ve herpes virüslerine karsı ümit verici sonuçlar verdigi belirtilmektedir..

G. lucidum’un Herpes simplex virüsüne direkt etki ettigi, virüsün konak hücreye yapısmasını ve girmesini engelleyerek antiviral etkili oldugu gösterilmistir.

Ganoderma lucidum’dan izole edilen Ganoderik asitin Hepatit B virüsünün çogalmasını engelledigi gösterilmistir (Li ve Wang, 2006).

Herpes zosterde (ZONA) agrı ve derideki problemleri azaltmaktadır. Içinde Ganoderma lucidum da olan bitki karısımının sıcak suda elde edilen özütünün verildigi 5 Japon zona hastasında birkaç gün içinde agrı azalmıs, 10 gün içinde ise tamamen yok olmuştur
REISHI MANTARININ KANIN PIHTILAŞMASINA ETKİLERİ
REISHI MANTARININ KANIN PIHTILAŞMASINA ETKİLERİ
Reishi Market

Kan hücrelerinden trombositlerin bir araya gelerek pıhtılasmasıyla trombozis olusmaktadır.

Damarların tıkanmasına yol açan bu durum insan saglıgı açısından son derece tehlikelidir. Ganodermae lucidum’da bulunan bir adenosin, 5’-deoxy-5’-metilsülfinadenosine, kanın pıhtılasmasını önleyerek damarların tıkanmasını engellemektedir. Bununla birlikte, Ganoderma lucidum’da bulunan yüksek adenosin miktarının kanı sulandırması nedeniyle bu mantar hemofili hastalarına önerilmemektedir
REISHI MANTARININ ANTİENFLAMATUAR ETKİLERİ
REISHI MANTARININ ANTİENFLAMATUAR (ASTIM, ALERJİ, ROMATİZMA) ETKİLERİ
Reishi Market

Astım, alerji, romatizma ve atesli hastalıklarda mast hücrelerinden asırı miktarda histamin salgılanmaktadır. G.lucidum’da dogal olarak bulunan Ganodermik asit A, C, D ve cyclooctasulfur’ün histamin salınımını engelleyici etkisi bulunmaktadır. Böylece G.lucidum alerji, sisme ve anaflaktik soku engellemektedir (Tasaka ve ark., 1988a, b; Wasser 2005).

Pre-klinik çalısmalarda G. lucidum’un bagısıklık düzenleyici, antienflamatuar ve analjezik (agrı giderici) etkileri oldugu gösterilmistir (Wasser ve Weis, 1997; Wasser ve Weis, 1999; Giner-Larza ve ark, 2000).

Astım, sedef, romatizma, pankreas iltihaplanması ve büyümesi gibi bazı hastalıkların ortaya çıkmasında rol oynayan fosfolipaz gurubu enzimler de G.lucidum tarafından engellenmektedir.

Efsane mantar Reishi (Ganoderma lucidum) ileri ülkelerde solunum yolları problemlerinin çözücüsü olarak tanınmaktadır. Kronik bronsit hastası olan 2000 Çinli hasta üzerinde yapılan ve “Herbs for Health” dergisinde yayınlanan bir arastırmaya göre, iki hafta süreyle Ganoderma lucidum (Reishi) içen bu hastaların %60–90’ nın kendilerini daha iyi hissettikleri ve istahlarının artıgı bulunmustur.
REISHI MANTARININ YAŞLANMAYA KARŞI ETKİLERİ
REISHI MANTARININ YAŞLANMAYA KARŞI ETKİLERİ
Reishi Market

Ganoderma yüzlerce yıldır yaşlılıkta hafıza kaybını engellemesi ile tanınmaktadır. Ganoderma anti-inflammatorik etkindir. İnflammasyonun Alzheimer hastalığının gelişmesinde öncü olduğu anlaşılmıştır. Uzun süre kronik anti-inflammatorik madde kullanan insanlarda Alzheimer ’ın pek ortaya çıkmadığı fark edilmiştir.

A- Ganoderma ve Yaşlılık: M.S. 500 yıllarda yayınlanmış çin yazıtlarında Ganoderma lucidum’ un yaşam enerjisini canlandırdığı, düşünme yeteneğini geliştirdiği ve unutkanlıktan koruduğu bildirilmektedir. Vücudu ve hafızayı tazeler, yaşlanmayı erteler ve bireyi uzun bir yaşama hazırlar. 1996’da Mizuno tarafından bireyin mental yeteneklerini stabilize ettiği bulunmuştur. Thaoist inanca göre hafıza hem sağlığın korunmasının hem de uzun yaşamın en güçlü motorudur.

B- Anti-İnflammatorik Etki: Stavinoha ve arkadaşları 1191 ve 1996 de yayınlanan fare deneyleri sonuçları üzerinde Ganoderma lucidum çok güçlü bir anti-inflammatorik ajan olduğunu ispatlamıştır. Bu mantarın farelere ağız yoluyla verilen su ekstraktları(çayları) gerek carrageennan ve gerekse croton yağı ile oluşturulmuş inflammasyonlara karşı çok etkin bulunmuştur.
REISHI MANTARI (ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI) NEDİR?
REISHI MANTARI (ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI) NEDİR?
Reishi Market

Ganoderma lucidum, Ling Zhi, Mannentake, İmmortality Mushroom (Ölümsüzlük Mantarı) olarak da bilinen Kırmızı Reishi mantarı geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanıldığı bilinen en eski mantar türüdür ve 2000 yılı aşkın süredir kullanılmaktadır.

Ölümsüzlük Mantarı

Kansere karsı Japonya Saglık Bakanlıgı tarafından ilaç olarak kabul edilen tek bitki olan Reishi, Japoncada “ölümsüzlük” anlamına gelmektedir.

Ölümsüzlük mantarı Ganoderma lucidum (REISHI) Japonya ve Çin’de 2000 yıllık folklorik bir geçmise sahiptir. Çin seddini yaptıran Qin Shi Huang (M.Ö. 259-210) bu mantarı kullanan ilk imparatordur. Imparator, o dönemlerde Tanrıların ve imparatorların yiyecegi olarak kutsal kabul edilen Ganoderma lucidum’ un kendisinden baskaları tarafından tüketilmesini kesinlikle yasaklamıstı. Hatta halktan birisi Reishi’yi bulup imparatora götürdügünde ödüllendirilirken, buldugu halde saraya teslim etmemesi agır sekilde cezalandırılma nedeniydi (Hobbs 1995, Halpern 2007).

Doğada çok nadir olarak bulunabilen ve yapılan bilimsel çalışmalar sonunda belirlenen yararlı etkileri nedeni ile Batı dünyasında da kabul gören ve kullanımı gittikçe artan bu mantarı artık Türkiye’de kullanıma sunuyoruz.

Kırmızı Reishi hakkında tüm dünyada birçok araştırma yapılıyor. Bu araştırmalara göre; Kırmızı Resihi Ekstrakt, hastalıklara karşı vücudun direncini arttırır. Kırmızı reishi mantarını öne çıkaran ve özel kılan , yapılan bilimsel çalışmalar sonucunda belirlenen etkileri ve bu etkileri nedeni ile sağlık bakımından önemidir.

Bağışıklık sistemi, hastalıklara karşı koruma yapan, patojenleri ve tümör hücrelerini tanıyıp onları yok eden işleyişlerin toplamıdır. Reishi Japoncada ölümsüzlük anlamına geliyor. Hastalıklardan uzak, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmek ve her yaşta genç kalabilmek için Kırmızı Reishi mantarını siz de koruyucu olarak kullanabilirsiniz.

· Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi ile genetik, bulaşıcı ve yaşlanmaya bağlı gelişebilen birçok hastalığa karşı koruyucu özelliği vardır.

· Kan dolaşımını düzenlemeye yardımcı olur. Böylelikle kalp krizi ve spazmı, damarlarda tıkanma, felç gibi risklerin önlenmesinde etkilidir.

· Kanser riskine karşı koruyucu etkileri vardır. Kanser yönünden risk grubunda olan kişilerin (ailesinde kanser vakası olan, yoğun stres altında veya yoğun hava kirliliği ortamında çalışan, işi gereği radyasyon ve/veya kimyasallara maruz kalan) özellikle kullanması önerilir.

· Vücutta biriken toksinlerden arınmayı kolaylaştırır.

· Kandaki oksijen miktarının artmasına ve kan akışının düzenlenmesine yardımcı olur. Böylelikle cilde gelen oksijen ve besin miktarında yükselme ve cilt üzerinde iyileştirici etkiler gözlemlenebiliyor.

· Sürekli kullanımda stres seviyesinde azalma ve uyku düzeninde düzelme görülür.

·Hücre yenileyici özellikleri nedeniyle yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) etki gösterir.

Bilimsel araştırmalar, Kırmızı Reishi kullanımının:

· Günlük yaşamı sağlıklı sürdürmek,

· Vücudumuzun doğal savunma mekanizmasını güçlendirerek olumsuz etkilere karşı korumak,

· Yaşın ilerlemesi sonucu oluşan problemlerin önüne geçmek,

· Bağışıklık, sinir, dolaşım, solunum, boşaltım, kas ve kemik sistemlerini güçlendirmek,

· Yüksek tansiyon, kolesterol, diabet, bronşit, prostat gibi problemlerle baş etmek,

· Kanser, karaciğer bozuklukları, hepatit, HIV/AIDS gibi hastalıklardan korunmak ve bu hastalıklarla savaşmak, konularındaki faydalarını kanıtlıyor.
NEDEN REISHI MANTARI?
NEDEN REISHI MANTARI?
Reishi Market

Bazı mantar türleri, özellikle Uzakdoğu’da son derece değerlidir. Gerek Çin ve gerekse Japon tedavi sistemlerinde Latince bilimsel adı Ganoderma Lucidum olan Reishi Mantarı bunlar arasında en çok dikkati çekenidir. Ganoderma Lucidum-Reishi mantarı Japonya’da önemli mantarlardan biridir ve polisakkarit içerikleri bakımından zengindir, dolayısıyla bağışıklık sistemini desteklemektedir. Bu nedenle insanın daha dinç, hastalıklara daha dirençli olmasını sağlar. Bu bakımdan insan ömrünü uzatıcı özellikleri bulunduğu kabul edilir. Reishi Mantarı’nın Çin tıbbında yüzlerce yıllık geçmişi vardır. Son yıllarda gerek Avrupa ve gerekse Amerika’ da önemli bir yer kazanmıştır. Etkileri bilimsel olarak giderek artan bir şekilde ortaya konulmaktadır. Reishi Mantarı’nın bir diğer etkili bileşen grubu ise taşıdığı triterpen yapısında bileşenlerdir. Triterpen bileşenlerinin reishi’nin iltihap giderici, immün sistemi destekleyici, kalp ve damar sistemi ve tansiyon gibi birçok etki profili içerisinde önemli rolü bulunmaktadır. Polisakkaritler ve triterpenlerle birlikte bilhassa bağışıklık sistemi üzerinde daha yüksek aktivite gösterir.
GANODERMA REISHI MANTARI
GANODERMA REISHI MANTARI
Reishi Market

Reishi Mantarı (Ganoderma Lucidum) güzel dünyamızda yetişen yüksek derecede değerli bir bitkidir. Yaban ormanlık alanda canlı ağaçlar üzerinde ve çok nemli, içerisin az ışık geçiren yoğun bir şekilde ağaçlı ormanların içinde bulunan çürümeye yüz tutmuş ağaç kütükleri üzerinde yetişir.

Bu Mantar 4000 yıldan fazla bir süredir Geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanılmaktadır. Reishigeniş, oldukça dayanıklı, odunsu ve şişe mantarımsı bir mantardır. Reishi mantarının %75’i su iken mantarların çoğunluğu %90 civarında sudur. Kuru ya da ıslak yenilmez bu yüzden bu mantardan bir mantar özü ya da çay elde edilmelidir.

Saygı gösterilen bu mantarın birçok ismi vardır: Çincede “hayalet bitki” anlamına gelen Ling Zhi ve Japoncada Reishi sade olanlarıdır. “Ölümsüzlük Bitkisi”, “Ruhsal Gücün Bitkisi” ve “On Bin Yıllık Mantar” gibi isimler yaygın olarak bilinen ve bu mantarın mutluluğu, bilgeliği ve uzun yaşamı destekleyen, sağlamlaşan zihin ve vücut içindeki itibarı için verilen isimlerdir.

Latince ismi Ganoderma Lucidum’dur. “Gan” parlak, “Derma” kabuk ve “Lucidum” göz alıcı anlamına gelir ve Latincede meyvemsi gövde görünüşlü anlamını ima eder. Reishi mantarının 6 çeşidi ve rengi vardır fakat yaygın olarak kullanılan ve Kuzey Amerika, Çin, Japonya, Tayvan ve Kore’de ticari olarak ekilen çeşidi Kırmızı Reishi’dir Geçmişte Reishi doğada sadece az bir miktarda yetişirdi ve bu yüzden oldukça pahalıydı.

Geçmiş 20 yıl içerisindeki başarılı Ganoderma Lucidum ekimleri mantarı daha kolay bulunur ve uğraşılabilir yaptı. 15 yılını bir doğal ekim metodunu geliştirmek için harcayan Japon bilim adamı olan Shigeaki Mori Reishi mantarından sporlar ya da tohumlar yetiştirdi ve Reishi mantarı ekimine öncülük etti.

Dünyanın önde gelen mantar uzmanlarından biri olan Paul Stamets yağmur ormanlarından Reishi mantarlarını seçer ve Amerika Birleşik Devletlerinde çok dikkatli bir şekilde kontrol edilen şartlarda sporları ıslah eder. Onun mantarları çok güçlü ve hayati olduğundan müşteri toplar ve dünya çapında takipçiye sahiptir.Geleneksel Çin Tıbbında Reishi birçok yararlarına göre en çok değerli şifalı bitkidir ve yan etkisi yoktur.

Steroid hormonlarına benzeyen bir moleküler yapıya sahip ganoderik asit olarak bilinen triterpenler gurubu sadece bilinen bir kaynaktır. Meyvemsi gövdesi, Beta-D-Glucans içeren şifalı bitkiler arasında en aktif polisakkaritlere (uzun moleküllü şekerler) sahiptir.
Reishi ayrıca ergosteroller, tamamlanmış proteinler, doymamış yağ asitleri, vitaminler ve riboflavin (B2), magnezyum, kalsiyum ve çinko içeren mineraller ihtiva eder. Ganoderma Lucidumun farmakolijik kullanımı; bronşit, alerji, kan basıncı düzenleyici, yükseklik korkusu, kemoterapi destekleyici, HIV destekleyici, yorgunluk, yüksek tansiyon, yüksek triglıserid ve Hepatit için kuvvet ilacı, Bağışıklık Sistemi güçlendirici gibidir ve Ağrı Kesici özelliklere sahiptir.

Yeni oluşmakta olan ve hatta tedavisi başlayan Hepatit A,B ve C içinde Reishi Mantarı özünün yüksek derecede etkili olduğuna dair kanıtlar vardır.

Reishinin temel özellikleri; kanı temizlemek, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, sinir gerginlilğini azaltmaktır. Bu özellikler, vücudu dengeleyen ve normal çalışmasına yardım eden özelliklerdir ve hastalıklar tedavi edici özelliklerdir. Kullanımın başlarında bazı insanlar baş dönmesi, kaşıntı, susuzluk ve hatta küçük ve büyük tuvalet ihtiyacında artış hissedebilir.

Bunlar Ling Zhi mantarının yararlılığını deney ve uygulamayla kanıtlar. Toksinler vücut tarafından eritilir, bir araya getirilir ve vücuttan atılırlar. Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz bu reaksiyonlar normaldir ve iyileşmek için gereklidir.
ŞEKER HASTALARI MUTLAKA OKUYUN!!!
ŞEKER HASTALARI MUTLAKA OKUYUN!!!
Reishi Market

Diyabet ve Kırmızı Reishi mantarı ile ilgili yaptığı çalışmalarla tanınan Acıbadem Sağlık Grubu’ndan İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Soner Dileklen Kırmızı Reishi mantarının diyabet tedavisinde kullanılışını anlattı: “Kırmızı Reishi Mantarının en büyük özelliği Bağışıklık Sistemi üzerinde ciddi katkılar yapması, bağışıklık sistemini güçlendirmesi.” “Kanserden tutun, gribal hastalıklar, karaciğer hastalıkları, şeker hastalığı gibi birçok hastalığın temelinde bağışıklık sistemindeki bozuklukluklar yatıyor..Kırmızı Reishi Mantarı İnsulin duyarlılığını artırıyor ve kullanılan İnsulin miktarını azaltmada etkili oluyor.”

“Uzakdoğu’nun yanı sıra artık Avrupa ve Amerika’nın önemli üniversitelerinde yapılan araştırmalarda çok olumlu sonuçlar alındı. Reishi mantarı birçok kanser tedavilerinde kullanılmaya başlanmış.”

“Kırmızı Reishi mantarıyla ilgili biz de araştırmalara başladık, hastalarımızda da denedik. 15 gün içinde etkileri görülüyor ve 2 ay içinde de kişiler kendileri çok daha olumlu ve iyi hissettiklerini bize belirtiyorlar.” “Normal bir tedavi gören bir kişi Reishi mantarını içip de ilaçlarını bırakacak diye birşey yok, bu tedaviler destek tedavileridir ve normal tedavileriyle birlikte kullanılır.” “Yapılan araştırmaları incelediğimizde;

• Kemoterapi tedavisi gören hastaları çok sıkıntıya sokan yan etkilerinde %40-50 gibi çok ciddi oranlarda azaldığını gördük.

• Şeker hastalarında şeker oranlarının tedavileriyle beraber %30-40 azaldığını görüyoruz.

Diyabet tedavisinde ilaçların yanı sıra hastalarına bitkisel tedaviler de önerdiklerini söyleyen Dr.Soner Dileklen, kendi yaptıkları, Mayıs 2009′da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre Kırmızı Reishi Mantarı’nın kan şekerini düşürücü etkisi olduğunun saptandığını ifade etti. Dr. Dileklen, Kırmızı Reishi mantarının Tip 2 diyabette glikoz seviyelerini, herhangi bir yan etki göstermeden, düzenlemeye yardımcı olduğunu belirterek, “Kırmızı Reishi Mantarı, insülin duyarlılığını ayarlar, Kandaki şeker seviyesini ve diyabet hastaları için gerekli olan insulin miktarını azaltmada etkilidir.” dedi.

Yapılan bilimsel çalışmalarda Kırmızı Reishi mantarının hipoglisemik (kan şekerini düşürücü) etkisi olduğu saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre Tip 2 diyabetin tedavisinde etkin rol oynayabilir.

Kırmızı Reishi Mantarı ve diyabete etkileri üzerine bir araştırma yapan Uz.Dr.Soner Dileklen, çalışmasının sonuçlarını dergimize anlattı: Bilimsel çalışmalarda Reishi Mantarının kan şekerini düşürücü etkisi olduğu saptanmıştır. Tip 2 diyabette glikoz seviyelerini, herhangi bir yan etki göstermeden, düzenlemeye yardımcı olduğu ile ilgili birçok çalışma yapılmıştır. Mayıs 2009’da yayınlanan araştırma sonuçlarına göre Tip 2 diyabetin tedavisinde etkin rol oynayabilir.

Kırmızı Reishi Mantarı, insülin duyarlılığını ayarlar. Kandaki şeker seviyesini ve diyabet hastaları için gerekli olan insülin miktarını azaltmada etkilidir. Bu etkinin derecesi, kişinin diyabet hastası olduğu süreye bağlıdır; diyabet hastası olarak geçen süre uzadıkça etki azalmaktadır. Özellikle hastalığın yeni olduğu dönemlerde ve 2 yıla kadar olan sürede daha etkili olabilir. İnsülin kullanmayan hastalarda daha çabuk ve daha olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Buradan Tip 2 diyabet hastalarında etkinliği daha fazla göreceğimiz anlamı çıkarılabilir.

Kandaki şeker seviyesinin düşürülmesindeki etkiyi, Kırmızı Reishi mantarındaki polisakkaritler ve Ganoderan B, C ve D maddeleri sağlar. Bu maddelerin etkisinin, kan şekerlerini vücudun kendi dokuları tarafından daha iyi kullanılır hale getirilmesinden kaynaklandığı belirlenmiştir. Bu etki sayesinde kan şekeri organsal ve hücresel kullanımı artarak düşmeye başlamaktadır. Japonya Kinki Üniversitesi Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü’nde yapılan çalışmada Reishi mantarının insülin direncini azaltıcı etkilerinin yanı sıra, pankreasın yeniden yapılandırmaya başlamasında da etkili olabildiği ve Reishi kullanımı ile diyabete bağlı yan etkilerin yaşanmadığı gözlenmiştir.

Bu çalışmalar ışığında kendi Tip 2 diyabet hastalarımızda Reishi mantarı etkileri görmek amaçlı bir çalışma planladık. Bu çalışmada Tip 2 diyabetli genelde şeker regülasyonları düzenli giden 42 vaka alındı. 20 vaka da ilaç verilmeden kontrol grubuna alındı. Bu çalışmada 6. Hafta sonunda şeker kolestrol HbA1c oranları incelendi. 6 hafta sonunda Reishi Mantarı kullanan grupta HbA1c %1, açlık kan şekeri %12, tokluk kan şekeri %15 azalma saptadık. Bunun dışında en enteresan sonuç HDL oranında %33 artma saptandı. Bu çalışma küçük ölçekli ancak ileriye ışık tutabilecek bir çaılşmadır. Bu ürün ile çalışmaların daha fazla hasta ile daha farklı paramatrelerle incelenmesi sonuçlarının daha güvenilir olması açısından önemlidir.
REISHI MANTARI ve ASTIM
REISHI MANTARI ve ASTIM
Reishi Market

Astım ile ilgili araştırmalarda, tüm araştırma yapan üniversitelerde Ganoderma kapsülün iyi geldiğini gözler önüne seriyor.
KIRMIZI REISHI MANTARININ FAYDALARI
KIRMIZI REISHI MANTARININ FAYDALARI
Reishi Market

Kırmızı reishi mantarı; faydaları, yararı ve tedavi edici özellikleri ile bitkiler aleminin kralı olarak anılmaktadır. Çinli Shennong tarafından milattan önce keşfedildiğine inanılan reishi, Batı'nın yükselen trendi olan Çin tıbbında mutluluğun-ruhun mantarı olarak isimlendirilmiştir.

Reishi mantarının, faydaları için kullanılmaya başlanması, 210 yılına yani 1800 yıl önceye dayanmaktadır. Çinli aristokratların, kırmızı rengi ile sağlığa faydalarını göstermek ister gibi, ağaç gövdelerinde büyüyen bu mantarı kaynatıp suyunu içtikleri bilinmektedir. Sağlık hissine, ruh güzelliğine, mutluluğa yol açtığı için sadece aristokrasinin zengin elitleri tarafından kullanılan şifalı bir mantar olmuştur.

Reishi Mantarının Faydaları
Reishi mantarı, antibiyotiklerin henüz insanoğlu faydasına sunulmadığı uzak tarih boyunca belli başlı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Bu mantarı düzenli olarak kullanma şansına sahip kişilerin daha uzun yaşadığı, genel olarak daha sağlıklı ve fiziksel olarak daha güçlü olduğu görülmüştür.

İlk antibiyotiklerin bir mantar türü olan penicilium mantarından elde edilmiş olması, mantarların insanlık tarihinde ne büyük etkilere sahip olduğunun en büyük göstergesi. Tifo, verem, zatürre gibi bakteriyel hastalıklar neredeyse tarihe karıştı, antibiyotiklere ulaştığımız müddetçe korkulacak hastalıklar olmaktan çıktılar.

Reishi mantarının tarihte hangi hastalıkların tedavisinde kullanıldığını izah edelim:
tüm akciğer hastalıkları tedavisi
tüm kalp hastalıkları tedavisi
tüm karaciğer hastalıkları tedavisi
tüm viral hastalıkların tedavisi
zayıflık, halsizlik, iştahsızlık
Reishi mantarının günümüzde hangi hastalıkların tedavisinde kullanıldığı izah edelim:
kanser tedavisi - akciğer, meme, mide, bağırsak, prostat, mesane, rahim, rahim ağzı kanseri
hepatit A, hepatit B, hepatit C tedavisi
karaciğer yetmezliği - siroz tedavisi
diyabet tedavisi veya kontrolü
yüksek tansiyon ve buna bağlı damar hastalıkları
hpv, herpes gibi viral genital siğiller - yaralar

Reishi mantarı kullanımı - nasıl kullanılır?
Reishi mantarı kullanımı, mantar küçük parçalara ayrıldıktan sonra 15-20 dakika kaynatılması ve süzüldükten sonra suyunun içilmesi şeklindedir.

Reishi mantarının diğer kullanım şekilleri tamamen veya kısmen faydasızdır. Neden?

Reishi' nin hücreleri, "kitin" isimli bir madde ile çevrilir. Bu madde, sindirim sistemi tarafından sindirilemediği için mantarın hücresinde bulunan, faydaları - yararları bilinen şifalı maddeler vücudumuza faydası olmadan boşaltım sistemimiz tarafından atılır. Peki kaynatmak nasıl çözüm oluyor?

Mantarın hücresini çevreleyen kitin, su ile temas ettiğinde erimektedir. Suyun sıcak olması ise erimesini hızlandırmaktadır. Bu nedenle, reishi mantarını olabildiğince küçük parçalara ayırıp su ile temas alanı artırılmalı ve 15-20 dakika kaynatıldıktan sonra kahverengi - kırmızı arası renk alan suyu içilmelidir. Suyunu ne zaman içmek gerekir?

Reishi mantarının suyu, diğer deyişle Reishi Mantarı Çayı, hazırlandıktan sonra mümkün olduğu kadar hızlı tüketilmelidir. Kaynatma esnasında suya geçen şifalı maddeler, hava ile temas ettikleri sürece etkinliğini yitirirler. Reishi çayını hemen içemiyorsunuz, ne yapmalısınız ?

Reishi mantarı çayını, hava ile temas etmeyecek şekilde ağzı kapalı cam- emaye bir kapta en fazla 2 gün muhafaza edin.
REISHI MANTARI ve SAFRA-BÖBREK TAŞLARI
REISHI MANTARI ve SAFRA-BÖBREK TAŞLARI
Reishi Market

Safra ve böbrek taşlarınızdan Gano Çay ile kurtulun..hem de ağrısız bir şekilde...siz ve doktorunuz gördüklerine şaşıracaksınız...
REISHI MANTARININ SOLUNUM YOLLARI ENFEKSİYONUNA ETKİLERİ
REISHI MANTARININ SOLUNUM YOLLARI ENFEKSİYONUNA ETKİLERİ
Reishi Market

Çevresel faktörler, hava kirliliği, sigara kullanımı, stres ve virüs gibi çeşitli sebepler bronşit, astım, nefes darlığı gibi solunum yolu rahatsızlıklarına neden oluyor.

Astım, polen toz gibi alerjenler tarafından tetiklenen, solunum yolu daralmasına neden olan bir çeşit alerjik reaksiyondur. Oksijenin akciğere gittiği ve karbondioksitin dışarı verildiği hava borusunu tıkar. Bronşit, çeşitli sebeplere bağlı olarak, bronşların iltihaplanması durumudur. Yani bronşlarda oluşan epitel dokularının tahrip olmasıdır. Akut ve kronik olmak üzere iki türlü görülür.

Reishi Mantarı;
-Genel alerji şikâyetlerinin giderilmesinde,
-Epitel doku tahribatının giderilmesinde,
-Astım ve bronşit tedavisinde,
-Bağışıklık düzenleyici hücreleri aktive ederek, karmaşık bağışıklık sistemini düzenlenmesine,
-Akciğer enerjisinin arttırılmasına, yardımcı olur.

Kırmızı Reishi mantarındaki Lanostan maddesi Histamin deşarjını engellemede etkin rol oynar. KırmızıReishi mantarının adrenali ve bağışıklık sistemini düzenleyici özelliği ile birlikte alerjenlere karşı etkili olmasını sağlıyor.

Dermatit, bronşit astım, alerjik rinit gibi problemlerin önlenmesi ve giderilmesinde etkilidir.

Astım hastaları ile yapılan çalışmalarda, iki haftalık reishi mantarı kullanımı sonunda bile hastaların % 60-90 ında şikayetlerinde ciddi azalma belirlenmiştir

Alerjiler, böbrek fonksiyonlarını bozar; kırmızıReishi kullanımı böbrek fonksiyonları düzenlemede ve alerjilerin hasarını gidermede etkili olmaktadır.

Kullanılan tüm antihistaminik ilaçların ciddi yan etkileri olmasına karşın, Kırmızı Reishi kullanımının hiç bir yan etkisi yoktur.
REISHI MANTARI ile İLGİLİ KLİNİK ÇALIŞMALAR
REISHI MANTARI ile İLGİLİ KLİNİK ÇALIŞMALAR ve ARAŞTIRMALAR
Reishi Market

Nevrasteni : Bir çeşit sinir zaafiyetidir. Sinir sisteminin aşırı çalışması sonucu aşırı yorgunluk ve bitkinlik şeklinde görülür. 225 hastada 10-60 gün arası yapılan çalışmada günlük 3 gram reishi kullanımı sonucu ; hastaların %86,3′ünde etkinliği gözlemlenmiş, sedatif ( sakinleştirici), uykusuzluğu giderici ve sinir sistemini düzenleyici yönü tespit edilmiştir
Xin Yi Xue (New Medicine), 1976; 3:140

Donma / Soğuk Isırığı: Uzun bir süre boyunca aşırı soğuk ortamlarda kalma sonucunda , ciltte ve cilt altında donma olayının gerçekleşmesidir. Soğuk ısırmasının meydana geldiği bölge soğuk, sert, hissiz, ve soluk renktedir. Soğuk ısırması şikayeti olan 428 hastanın %89,5 inde Ling Zhi kullanıldıktan 3-4 gün sonra tedavi gerçekleşmiştir.
Lin Chuan Pi Fu Ke Za Zhi (Clinical Journal of Dermatology) 1986; 6:296

Lökopeni:Dolaşım halindeki kanda bulunan akyuvar sayısının azalmasıdır. Lökositlerin ana görevi enfeksiyonlarla savaşmak olduğundan, lökosit sayısındaki düşme enfeksiyon oluşumu riskini yükseltmektedir. Genellikle virüslerle bulaşan ateşli hastalıklar sonucu gelişir. 175 lökopeni hastasınının 72.57%inin akyuvar sayısında artış tespit edilmiştir.
Zhong Hua Xue Yi Za Zhi (Chinese Journal of Hematology),1985; 7:428

Kronik Karaciğer Hastalıkları: Karaciğer görevlerinden herhangi birini yapamaz hale gelmesiyle oluşan çeşitli hastalıklardır. En önemlileri, karaciğer yetersizliği, karaciğer iltihaplanması, karaciğer sirozu ve hepatittir. Bulaşıcı ve kronik hepatit, siroz olan 367 kişilik bir hasta grubunda reishi çayı uygulaması sonucu %67,7 lik bir bölümde semptomlarda azalma ve menfi gelişme kaydedilmiştir.
Chuan Gan Dan Bing Za Zhi (Clinical Journal of Hepatic and Gallbladder Diseases), 1985; 4:242

Hiperlipidemi: Kanda yağların normalden daha yüksek seviyede olmasıdır. Kalıtım, yaş, yüksek yağ kullanımı, sigara kullanımı, şişmanlık tedavisi yapılmayan şeker hastalığı ve tiroid bezi salgısının az olmadı gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Bir çalışmada, yüksek kolesterol düzeylerine sahip olan 120 hastada 3 ay boyunca reishi kullanımı sonucu %86 oranında etkinlik gözlemlenmiştir.
Zhong Cao Tong Xun (Journal of Chinese Herbs), 1973; 1:31

Dermatolojik bozukluklar:
Dermatomyositis 173 hastada 95%
Lupus erythematosus (Ciltte kronik bir hastalık; yüz cil¬dinde karakteristik bir ke¬lebek biçimli kızartıyla be¬lirgindir); 40 hastada %90,

Saç Dökülmesi :232 hastada 78.88%
Skleroderma (Nedeni tam olarak bilinmeyen bir hastalıktır, ciltte kalınlaşma ve iç organlarda harabiyete neden olur) 173 hastada 79,1%

Dermatomiyozit (Cildin rengini kırmızıya ya da mora çeviren cilt döküntüleri eşliğindeki bir kas hastalığıdır.) 40 hastada %95,
Saçkıran; 232 hastada 78,88% başarı sağlamıştır.
(Xi Yao Yan Jiu Tong Xun (Research Journal of Medicine and Herbology), 1984; 12:22)
REISHI MANTARI NE İŞE YARAR?
REISHI MANTARI NE İŞE YARAR?
Reishi Market

Reishi Mantarı (Ganoderma Lucidum) güzel dünyamızda yetişen yüksek derecede değerli bir bitkidir. Yaban ormanlık alanda canlı ağaçlar üzerinde ve çok nemli, içerisin az ışık geçiren yoğun bir şekilde ağaçlı ormanların içinde bulunan çürümeye yüz tutmuş ağaç kütükleri üzerinde yetişir.

Bu Mantar 4000 yıldan fazla bir süredir Geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanılmaktadır. Reishi geniş, oldukça dayanıklı, odunsu ve şişe mantarımsı bir mantardır. Reishi mantarının %75’i su iken mantarların çoğunluğu %90 civarında sudur. Kuru ya da ıslak yenilmez bu yüzden bu mantardan bir Mantar özü ya da çay elde edilmelidir.

Saygı gösterilen bu mantarın birçok ismi vardır: Çincede “hayalet bitki” anlamına gelen Ling Zhi ve Japoncada Reishi sade olanlarıdır. “Ölümsüzlük Bitkisi”, “Ruhsal Gücün Bitkisi” ve “On Bin Yıllık Mantar” gibi isimler yaygın olarak bilinen ve bu mantarın mutluluğu, bilgeliği ve uzun yaşamı destekleyen, sağlamlaşan zihin ve vücut içindeki itibarı için verilen isimlerdir.

Latince ismi Ganoderma Lucidum’dur. “Gan” parlak, “Derma” kabuk ve “Lucidum” göz alıcı anlamına gelir ve Latincede meyvemsi gövde görünüşlü anlamını ima eder. Reishi mantarının 6 çeşidi ve rengi vardır fakat yaygın olarak kullanılan ve Kuzey Amerika, Çin, Japonya, Tayvan ve Kore’de ticari olarak ekilen çeşidi Kırmızı Reishi’dir Geçmişte Reishi doğada sadece az bir miktarda yetişirdi ve bu yüzden oldukça pahalıydı.

Geçmiş 20 yıl içerisindeki başarılı Ganoderma Lucidum ekimleri mantarı daha kolay bulunur ve uğraşılabilir yaptı. 15 yılını bir doğal ekim metodunu geliştirmek için harcayan Japon bilim adamı olan Shigeaki Mori Reishi mantarından sporlar ya da tohumlar yetiştirdi ve Reishi Mantarı ekimine öncülük etti.

Dünyanın önde gelen Mantar uzmanlarından biri olan Paul Stamets yağmur ormanlarından Reishi mantarlarını seçer ve Amerika Birleşik Devletlerinde çok dikkatli bir şekilde kontrol edilen şartlarda sporları ıslah eder. Onun mantarları çok güçlü ve hayati olduğundan müşteri toplar ve dünya çapında takipçiye sahiptir.Geleneksel Çin Tıbbında Reishi birçok yararlarına göre en çok değerli şifalı bitkidir ve yan etkisi yoktur.

Steroid hormonlarına benzeyen bir moleküler yapıya sahip ganoderik asit olarak bilinen triterpenler gurubu sadece bilinen bir kaynaktır. Meyvemsi gövdesi, Beta-D-Glucans içeren şifalı bitkiler arasında en aktif polisakkaritlere (uzun moleküllü şekerler) sahiptir.

Reishi ayrıca ergosteroller, tamamlanmış proteinler, doymamış yağ asitleri, vitaminler ve riboflavin (B2), magnezyum, kalsiyum ve çinko içeren mineraller ihtiva eder. Ganoderma Lucidumun farmakolijik kullanımı; bronşit, alerji, kan basıncı düzenleyici, yükseklik korkusu, kemoterapi destekleyici, HIV destekleyici, yorgunluk, yüksek tansiyon, yüksek triglıserid ve Hepatit için kuvvet ilacı, Bağışıklık Sistemi güçlendirici gibidir ve Ağrı Kesici özelliklere sahiptir.

Yeni oluşmakta olan ve hatta tedavisi başlayan Hepatit A,B ve C içinde Reishi Mantarı özünün yüksek derecede etkili olduğuna dair kanıtlar vardır.

Reishinin temel özellikleri; kanı temizlemek, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, sinir gerginlilğini azaltmaktır. Bu özellikler, vücudu dengeleyen ve normal çalışmasına yardım eden özelliklerdir ve hastalıklar tedavi edici özelliklerdir. Kullanımın başlarında bazı insanlar baş dönmesi, kaşıntı, susuzluk ve hatta küçük ve büyük tuvalet ihtiyacında artış hissedebilir.

Bunlar Ling Zhi mantarının yararlılığını deney ve uygulamayla kanıtlar. Toksinler vücut tarafından eritilir, bir araya getirilir ve vücuttan atılırlar. Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz bu reaksiyonlar normaldir ve iyileşmek için gereklidir.
KIRMIZI REISHI MANTARI ÇAYININ FAYDALARI
KIRMIZI REISHI MANTARI ÇAYININ FAYDALARI
Reishi Market

Reishi Çin kaynaklarına göre “tek üstün nitelikli bitki” ve Japonya Sağlık Bakanlığının kanserde tedavi için kullanılan tek doğal ilaç olarak gösterilmesinin sebepleri vardır.Bunlar başında kullanıldığı zaman olumlu etkilerin tüm organlarda görülmesi gelir.Yani Reishi vücuttaki tek bir organa faydalı değildir.Eksik olan mineralleri tamamlanmasına destek sağladığı için etkisi tüm organlarda gözükmektedir.Bunun yanında Reishi düzenli kullanıldığı zaman daha olumlu sonuçlar doğurmaktadır

Ganoderma Lucidum’un ana niteliği kanser ile savaştır .

Kırmızı Reishi mantarının bağışıklık sistemi üzerindeki güçlendirici ve harekete geçirici etkileri ile kanserli tümör oluşumu ve tümör gelişimini azaltıcı özellikler taşımaktadır. Kırmızı Reishi mantarı antioksidan özelliği ile de kansere karşı korunmada önem taşımaktadır.
Yüksek tansiyonu (hipertansiyon) yani kan basıncını düşürücü etkileri vardır.

Kanın pıhtılaşma özelliğini azaltarak, kalp krizine ve inmelere karşı korucu özellik göstermektedir.

Kolestrole karşı,Kandaki ‘kötü’ LDL kolesterol, trigliserid ve diğer kan yağlarının seviyelerini azalttığı gösterilmiştir.

Şeker hastalarında ( tip 2 diabet) 12 hafta boyunca Kırmızı Reishi mantarını kullanımının; kan şekeri seviyelerinin düşürdüğü gösterilmiştir.

Antioksidan özellikleri ile; serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı vücudu koruyarak, yaşlanmayı geciktirici (anti-aging) özellik göstermektedir.

Kırmızı Reishi Mantarının içerdiği bazı etken maddeler (triterpenoidler) cildi güzelleştirici, cildi güçlendirici ve yara iyileşmesini hızlandırıcı özellikleri bulunmaktadır.

Kullanımı ile sakinleştirici özellikler gösteren Kırmızı Reishi mantarı; halsizlik ve uykusuzluğa karşı olumlu etki göstermektedir.
Ayrıca bağışıklık sistemini güçlendirerek ve de anti-inflamatuvar (iltihap önleyici), Anti-viral ( virüs öldürücü) etkileri ile mikropların oluşturduğu hastalıklara karşı önemli bir direnç sağlamaktadır.

Reishi göğüs ve akciğerler üzerinde etkilidir. Nefese faydası olur. Unutkanlığı faydası olur. Ağrıları alırken vücudun normal haline dönmesini sağlar. Devamlı kullanıldığında genç diri ve hafif bir vücuda sahip olunur şeklinde tarif etmiştir.

Kırmızı Reishi Mantarı
Resihi’nin Üstün Nitelikli olrak değerlendirilmesinin ana nedenleri
Günlük tüketime uygun olması
Tam bir Adaptasyon ve Tonik özellik ile düzenli kullanımında vücudun tüm fonksiyonlarının normalleşmesini sağlaması
Etkisinin tüm organlarda hissedilmesi olarak sıralanmıştır.

Doğal bir ortamda kırmızı Reishi’nin filizlenmesi, onun sert kabuk yüzeyi yüzünden kolay değildir. Sıcaklık, nem miktarı, güneş ışığı, ağaç kabuğu kalitesi, karbondioksit yoğunluğu filizlenmede önemlidir. Bu şartlardan herhangi birinde eksiklik veya değişim olduğu takdirde Reishi doğal ortamla eşdeğer kalitede yetişmeyecektir. Reishi’nin kalitesinde sporların alındığı ana mantarın da önemli bir rolü bulunmaktadır.
DİYABET ile MÜCADELEDE KIRMIZI REISHI MANTARI
DİYABET ile MÜCADELEDE KIRMIZI REISHI MANTARI
Reishi Market

Diabet ile mücadele insülin veya diğer ilaçlar ile yapılmaktadır ki bunların ciddi yan etkileri vardır. Kırmızı Reishinin kan şekerini düşürücü etkisi vardır ve Tip 2 diabette glikoz seviyelerini herhangi bir yan etki göstermeden, düzenlemeye yardımcı olur. Yapılan testlerde, bilinen insülin tedavilerine eşdeğer etkiler gözlenmiştir.

Ayrıca Kırmızı Reishinin kan dolaşımında sağladığı düzelme diabetle mücadelede çok etkin rol oynar.

Hareketsiz yaşam tarzı, yağ oranı yüksek dietler ve beslenme biçimi, günlük hayatta maruz kaldığımız yüksek stres seviyeleri kandaki kolesterol seviyelerinin yükselmesine ve bunlara bağlı olarak Kardiyovasküler hastalıklarda belirgin artışlara neden olmaktadır. Kırmızı Reishinin düzenli tüketilmesi ile dolaşım sisteminde oluşan aşağıdaki etkiler sonucunda bu hastalıkların önlenmesi veya daha kolay mücadele edilmesi mümkün olmaktadır.

Ganodermanın içerdiği bileşiklerden Ganoderma B ve C olarak adlandırılanların kan şekerini düşürdüğü bulunmuştur. Bu etkinliğin Ganodermann vücudun kendi dokuları tarafından kan şekerini daha iyi kullanılır hale getirmesinden kaynaklandığı anlaşılmıştır. G. Lucidum bileşenleri bu olayda yağ asitlerinin serbest kalmasını engelleme yönünde insüline destek olduğu bulunmuştur. Bilhassa idrarında ve kanında şeker yüksek insanlarda bu etki açıkça görülmektedir. Kan şekerinin173 den 116ya kolesterolün 230dan 179 a düştüğü bulunmuştur. Yine G. Lucidum suda çözünen polisakkaritleri insüline bağlı olmayan diyabetin kontrol altında tutulmasında etkilidir ve bu amaçla geniş ölçüde kullanılmaktadır Diabet, kandaki şeker seviyesi ile ilgili bir hastaliktır ve iki çeşit diabet vardır. Tip 1 diabet insülin üretimindeki azlığa bağlıdır. Tip 2 diabet ise genellikle yetişkinlerde görülen ve insülin direncine bağlı diabettir (genellikle obezite, zayıf beslenme ve eksersiz eksikliği ile ilgilidir).

Diabette mücadele insülin veya diğer ilaçlar ile yapılmaktadır ki bunların ciddi yan etkileri vardır. Kırmızı Reishinin kan şekerini düşürücü etkisi vardır ve Tip 2 diabette glikoz seviyelerini herhangi bir yan etki göstermeden, düzenlemeye yardımcı olur. Yapılan testlerde, bilinen insülin tedavilerine eşdeğer etkiler gözlenmiştir.

Ayrıca Kırmızı Reishinin kan dolaşımında sağladığı düzelme diabetle mücadelede çok etkin rol oynar.

Diabet hastalarında görülebilen iyileşmeyen yaralar da, Reishi sayesinde kanda taşınan oksijenin artması sonucunda hızlı bir iyileşme göstermektedir.

REISHI MANTARI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR
REISHI MANTARI HAKKINDA SIK SORULAN SORULAR
Reishi Market

Reishi Mantarını kullandıktan sonra sonuçları ne kadar sürede görebilirim?
Sonuçlar kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Normalde 10 gün – 2 hafta kullanım sonucu Reishi Mantarı üst düzey etkilerini göstermeye başlar. 2 ay düzenli kullanımdan sonra büyük farklılıklar hissedilebilir. Koruyucu yönünün ortaya çıkması için günlük rutin haline getirmek yeterlidir.

Reishi Mantarı tüm yaş gruplarında kullanılabilir mi?
Evet. Reishi Mantarı tüm yaş grupları için yararlı bir gıda takviyesidir.

Reishi Mantarı’nı ne şekilde kullanabilirim?
En iyi şekliyle verim alabilmek için sabah aç karnına kullanmalısınız. Ardından bol su içmeniz Reishi Mantarı’nın vucuttaki zehirli toksikleri atıcı etkisini güçlendirecektir.

Reishi Mantarı’nın C vitamini ile birlikte kullanılmasında etkin maddeleri daha hızlı bir biçimde vucuda nüfuz eder. Bu alanda yapılmış çalışmalar C vitamininin büyük polisakkaritleri bölerek vucuda alınmaya müsait hale getirdiğini göstermiştir.

Reishi Mantarı sadece hastayken mi alınmalı?
Reishi Mantarı hasta olmadığınız zamanlarda da alınabilir. Reishi Mantarı’nın öncelikli özelliği bağışıklık sistemini yüksek bir seviyeye ulaştırması ve güçlendirmesidir.

Bu nedenle Reishi Mantarı sağlıklı kişiler için de yararlıdır. Reishi Mantarı’nı günlük hayatın bir parçası yapmak önleyici sağlık açısından çok önemlidir.

Reishi Mantarı’nın diğer mantarlardan farkı nedir?
Shitake, maitake gibi diğer tıbbi mantarlarla benzer özellikleri vardır. Kırmızı Reishi Mantarı diğer mantarlardan daha uzun bir geçmişe sahiptir ve etkileri çok daha geniş bir alana yayılmıştır. En önemli farkı tadına acılık veren eşsiz Ganoderik Asit ve diğer bileşenlerdir.
REISHI MANTARININ KALP HASTALIKLARINA ETKİLERİ
REISHI MANTARININ KALP HASTALIKLARINA ETKİLERİ
Reishi Market

Kırmızı Reishi yada Türkiye'de bilinen adıyla Ölümsüzlük mantarı koroner arteri genişlettiğini damarlardaki kan akışını arttırmada ve kardiyak kapiller dolaşımını geliştirmede gıda takviyesi olarak büyük katkılar sunmaktadır. Böylece oksijen kaynağı ve kardiyak kaslardaki enerji artmaktadır.

Kan akımının yavaşlaması kaynaklı kalp rahatsızlıklarında kalbin korunmasına yardım eder. Kalp hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde tedaviye yardımcı olarak idealdir. Ganoderma lucidum Kırmızı Reishi mantarının hipertansif hastalardaki trigliserit, lipoprotein ve kandaki kolesterol seviyesini azaltmada yardımcı olduğu bilinmektedir.

Damar sertliği hastalığı olan arterial atheromotusun çeşitli tiplerini engellemede yardımcıdır.

Kırmızı Reishi yada Türkiye'de bilinen adıyla Ölümsüzlük mantarı arter duvarındaki kolesterol miktarını azaltacak ve kan damarını yumuşatarak hasarı en aza indirecektir.

Böylece romatoid artrit kökenli hastalıkların gelişmesini engellemektedir. Romatoit artrit bulunan insanlarda bile Ganoderma Lucidum kırmızı reishi mantarı kolesterol seviyesini düşürdüğü için atardamar duvarları esnekleşir ve daha ileri düzeyde hasar görmesi engellenir.

Bilhassa periferik dolaşımı güçlendirmesi ve platelet agregasyonu denilen damar içi pıhtı oluşumunu engellemesi yardımcı olma düzey mükemmeldir. Tüm bu etkinlikleri nedeniyle kardiyovasküler hastalıkların tümünde koruyucu etkiye sahip bir gıda takviyesidir.
REISHI MANTARININ İÇERİĞİNDEKİ BİOAKTİF MADDELER
REISHI MANTARININ İÇERİĞİNDEKİ BİOAKTİF MADDELER
Reishi Market

Reishi mantarının bünyesinde (mantarın şapkasında, misellerinde ve sporlarında) bulunan bioaktif maddelerin belirlenmesi için yapılmış ve yayınlanmış birçok araştırma *Makaleler kısmına kaynakların tümünü koyabiliriz ve buraya link verelim sonunda Reishi mantarı bünyesinde yaklaşık 400 farklı bioaktif bileşen olduğu gösterilmiştir. Etken maddelerin başlıcaları :

1. TRİTERPENLER :
Reishi mantarı bünyesinde en az 140 farklı triterpen belirlenmiştir, ancak bunların çoğunluğu sadece kırmızı Reishi mantarında bulunan ve bu mantara karakteristik acı (bitter) tadı veren ganoderik asitlerdir.( Mantardaki Ganoderik asit içeriği arttıkça acılık da çoğalmaktadır. Mantarın kalitesini belirlemede en önemli faktör Ganoderik asit miktarıdır.)

2. POLİSKKARİTLER:
Suda çözünebilen, milyona yakın atomun birleşmesinden meydana gelen komplex organik yapılardır. Bu maddeler başka bitkilerde de bulunabilmektedir, ancak kırmızı Reishi mantarında çok yüksek miktarda ve asıl önemlisi farklı bir kombinasyonda bulunmaktadır ve kırmızı Reishi mantarını bu kadar özel yapan da bu özelliktir. Reishi içindeki polisakkarit maddelerin kombinasyonu nedeni ile elde edilebilen etki, bu kombinasyonda yer alan maddelerin tek tek göstereceği etkilerin toplamından daha

3. GERMANYUM ELEMENTİ
Reishi mantarında organik germanyum şeklinde bulunmaktadır ve bu şekli, insan vücudunun en fazla ihtiyaç duyulan şeklidir

4. Ling Zhi-8 Proteini
Sadece kırmızı Reishi mantarında bulunan bir proteindir

5. LANOSTAN
6. Sterol ,Coumarin, Mannitol
7. Adenosin
8. Canthaxanthin
9. Pantothenic asit
10. Lucidenic asit (YK-02)
11. Linoleic asit
KIRMIZI REISHI MANTARININ SOLUNUM SİSTEMİNE ETKİLERİ
KIRMIZI REISHI MANTARININ SOLUNUM SİSTEMİNE ETKİLERİ
Reishi Market

Kırmızı Reishi, içinde bulunan ve doğal anti histaminik olan Lanostan maddesi sayesinde sahip olduğu anti allerjik etkisi ile genel allerjilerden şikayeti olanlarda etkilidir.

Antienflamatuar etkisi ile de astım ve kronik bronşiti olan hastalarda etkilidir.

Kullanılan tüm antihistaminik ilaçların ciddi yan etkileri olmasına karşın, Kırmızı Reishi kullanımının hiç bir yan etkisi yoktur.
Sigara içenlerde, nefes borusunda ve bronşlarda oluşan epitel dokusu tahribatının giderilmesinde etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.
REISHI MANTARININ FİZİKSEL GÖRÜNÜŞE ETKİLERİ
REISHI MANTARININ FİZİKSEL GÖRÜNÜŞE ETKİLERİ
Reishi Market

Düzenli Kırmızı Reishi kullanımı ile;

- Vücudun biriken toksinlerden ve fazla yağlardan temizlenmesini kolaylaştırılır.

- Kan akışını ve dolayısıyla cilde gelen besin miktarını arttırarak ciltte iyileştirici (anti-aging) etkiler gösterir.

- Güneş yanıklarında, aknelerde ve diğer cilt problemlerinde etkilidir.

- İnce kırışıklıkları giderir ve yaşlılık lekelerinin rengini açılır.

- Sürekli kullanım ile stres seviyesinde azalma, uyku düzeninde düzelme görülür.

- Yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinin içeriğinde yer alan reishi güneşin zararlı etkilerine karşı etkilidir.

Tüm bu etkiler sonucunda genel fiziksel görünümde bir iyileşme kaçınılmazdır. Sağlıklı bir diet ve aktif bir yaşam stili ile birlikte düzenli Kırmızı Reishi tüketimi vücudunuzun normal, sağlıklı haliyle kalmasını sağlar.

Güneşin zararlı etkilerine karşı hücre savunma sistemini harekete geçiren Reishi mantarı, yoğun güneş altındayken bile zararlı etkilere karşı aktif koruma sağladığından, yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinde de kullanılmaktadır.

Mantarın hormonları tetikleyici etkisi nedeni ile Kırmızı Reishi Çinli kadınlar tarafından cild bakımında özellikle kullanılmaktadır.

Japonyada, Saç dökülmesini önleyici ürünlerin birçoğunun patentlerinde Kırmızı Reishi mantarı da bulunmaktadır (Kemoterapi esnasında yan etki olarak görülen saç dökülmelerini % 90 oranında azalttığı testler ile belirlenmiştir).
KIRMIZI REISHI MANTARININ SİNİR SİSTEMİNE ETKİLERİ
KIRMIZI REISHI MANTARININ SİNİR SİSTEMİNE ETKİLERİ
Reishi Market

Kırmızı Reishi Mantarı, sinir sistemini kuvvetlendiren tek tıbbi mantardır.

Kronik strese, yaşlılığa, uykusuzluğa karşı kullanılması önerilir.

Hafızayı güçlendirici etkisi vardır; konsantrasyon eksikliğini giderir ve bu özellikleri nedeni ile yaşlılığa bağlı Alzheimer hastalığının önlenmesinde veya ilerlemesinin durdurulmasında etkilidir.

Sürekli Reishi kullanımı ile stres seviyesinde azalma, uyku düzeninde düzelme görülür. ( bu amaçla kullanılan diğer ilaçların çok değişik yan etkileri, Reishi kullanımında yoktur)

Kırmızı Reishi Mantarı’ndaki Adenosin maddesi sinirsel gerginlik içinde olan hastalarda rahatlamaya neden olduğu için Çin'de çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Adenosin ayni zamanda kasları gevşetir, merkezi sinir sistemini rahatlatır.
KIRMIZI REISHI MANTARI İNANILMAZ BİR BİTKİ
KIRMIZI REISHI MANTARI İNANILMAZ BİR BİTKİ
Reishi Market

Reishi Mantarı;
1 Bardak sütten 6 kat fazla KALSİYUMA,
Brokoliden 15 kat fazla MAGNEZYUMA,
Portakaldan 7 kat fazla C VİTAMİNİNE,
Böğürtlenden 3 kat fazla ANTİOKSİDANA,
Ispanaktan 3 kat fazla DEMİRE,
1 Tam somon balığında olan 8 kat fazla OMEGA 3 YAĞ ASİDİNE sahiptir.
REISHI MANTARI ile İLGİLİ ABD'DE YAPILAN ARAŞTIRMALAR
REISHI MANTARI ile İLGİLİ ABD'DE YAPILAN ARAŞTIRMALAR
Reishi Market

1994’te SLOAN-KETTERİNG CANCER CENTER’de yapılan klinik araştırmalarında Ganodermanın; Bireylerin yüksek kanser riski tehdidi altında durumunda kemoprofilaksi (kimyasal koruma) amacıyla kullanılması Metastaz oluşumunu engellemek veya kanser tekrarını durdurmak için destek olarak (Adjuvant) alınması Kaşeksi ve ızdırap devresine girmiş kanser vakalarını ağrısızlaştırma desteği olarak tüketilmesi Ve şu anda uygulanan kemoterapinin dehşet verici yan etkilerini azaltmak. Lökosit sayılarını korumak ve kemo veya radyo terapinin çok daha optimal uygulanmasına yardım etmek için kullanılması tavsiye edilmektedir.

İnsanlara verilen Ganoderma dozları geleneksel dozlardan çıkartılıp farmakokinetik prensiplere göre düzenlenecek bir doz düzeyi saptanmaya çalışılmaktadır.

Günümüzde Amerika Birleşik Devletlerinin bu mantarla özdeşleştirmeye çalıştığı en önemli iki hastalık grubu Kalp Damar hastalıklarıyla Alzheimer hastalığıdır. Bu merkezde ki araştırmalar Ganodermanın uzun yaşam bahşeden etkinliğinin batı tıbbına aktarılması şeklinde de özetlenebilir.

En önemli etkenler ise şunlardır :
Ganoderma yüzlerce yıldır yaşlılıkta hafıza kaybını engellemesi ile tanınmaktadır.
Ganoderma anti-inflammatorik etkindir.
İnflammasyonun Alzheimer hastalığının gelişmesinde öncü olduğu anlaşılmıştır.
Uzun süre kronik anti-inflammatorik madde kullanan insanlarda Alzheimer ’ın pek ortaya çıkmadığı fark edilmiştir.


İçeriğe dön