NEDEN REISHI - Ganoderma Reishi Mantarı

İçeriğe git

KIRMIZI REISHI MANTARI
DANIŞMA HATTI: 0552 2411000
Reishi Mantarı ve Faydaları Hakkında Detaylı Bilgi Almak için 7/24 Arayabilirsiniz.

FERHAT AYNURAL
Kırmızı Reishi Mantarı Uzmanı
Kırmızı Reishi Mantarı Uzmanı
SAĞLIĞINIZI TEHDİT EDEN 14 ÖNEMLİ RİSK NEDİR?
Sağlığınızı Tehdit Eden 14 Önemli Risk Nedir?

Siz Hangi Belirti ve Riskleri Taşıyorsunuz?

Lütfen aşağıdaki durumlardan size uyanları işaretleyin ve Reishi Mantarının size ne gibi faydalar sağlayabileceğini öğrenin.

1- Genelde kendinizi yorgun ve halsiz hissediyor musunuz?
2- Merdiven çıkarken ya da orta dereceli egzersizler yaparken bile nefes problemi yaşıyor musunuz?
3- Cildiniz kuru, renksiz ya da solgun mu? ya da yaşınıza göre erken kırışmaya mı başladı?
4- Alerjiler nedeni ile günlük hayatınızda sıkıntı mı yaşıyorsunuz?
5- Yaşantınız hareketli ve stresli mi?
6- Çevre kirliliğinin yüksek olduğu bir ortamda mı yaşıyorsunuz?
7- Soğuk havalara karşı duyarlı mısınız? Sık sık nezle, grip ve/veya öksürük problemi yaşıyor musunuz?
8- Ailenizde diabet hastalığı olan var mı?
9- Ailenizde kalp problemi yaşamış olan var mı?
10- Ailenizde kanser olan kimse var mı? Genetik, çalışma ortamı gibi nedenlerle yüksek kanser risk grubunda mısınız?
11- Uzun süreli bir tedavi görüyor musunuz? Ya da ciddi bir rahatsızlığın ardından iyileşme sürecinde misiniz?
12- Yüksek tansiyon ve/ veya yüksek kolesterol probleminiz mi var?
13- Sigara ya da içki kullanıyor musunuz?
14- Uyku problemi yaşıyor musunuz? Ya da günlük 8 saatten daha mı az uyuyorsunuz?

Eğer yukarıdaki sorulardan en az 2 tanesine evet yanıtını verdiyseniz, Kırmızı Reishi Mantarını kullanmalısınız, kesinlikle faydasını göreceksiniz.

Eğer bir sağlık probleminiz yoksa bile sağlıklı ve genç kalmak, hastalıklara yakalanmamak, daha az bedensel ve ruhsal problem ile sağlıklı bir yaşlılık dönemi için koruyucu olarak reishi mantarını kullanabilirsiniz.
NEDEN REISHI MANTARI?
Neden Reishi Mantarı Tüketilmelidir?

Bağışıklık Sistemine Etkileri
Bağışıklık sisteminin ana işlevi vücuda giren virus, bakteri ve diğer mikroplar gibi patojenleri belirlemek ve bunlar vücuda herhangi bir zarar vermeden bertaraf etmektir. Akyuvarlar hastaliklara karşı vücudun birincil defans mekanizmasını oluşturur, fakat kronik ve kötü huylu hastalıklara karşı etkisizdir. Bu gibi zamanlarda lenfositler ikincil defans mekanizmasını oluşturur. Ancak lenfositler de etkisiz kalirsa, son kale olarak makrofaj T-hücreleri ortaya çikar ve bu hücreler aktif hale geldiklerinde kanser hücreleri dahil olmak üzere tüm yabancı organizmaları yok ederler. Ancak bu hücrelerin aktive edilmesi oldukça zordur.

Kırmızı Reishi de bulunan polisakkaritlerden, beta-1,3-D-glucan ve beta-1,6-glukan, akyuvar ve lenfositlerin sayısının artmasına etki ettiği gibi bağışıklık sisteminin en önemli hücreleri olan makrofaj T-hücrelerinin miktarinin artmasina ve aktif hale gelmesine etki ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kirmizi Reishi'nin düzenli tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirir.

Eğer bağışıklık sisteminde bir aksama varsa, vücuda giren tüm bu patojenler hastalıklara neden olur. Bunlarla mücadelede, antibiyotik, anti-viral maddeler ve anti-fungal ilaçlar kullanılabilir ancak bunlar etkili olmakla birlikte her birinin kullanımının yan etkileri vardir. Ayrıca bu ilaçların sürekli tüketimi mikropları mutasyona uğratır ve direnç kazanmalarını sağlar. Kırmızı Reishi kullanımı bu problemleri elimine eder.

REISHI – GANODERMA LUCIDUM – ÖLÜMSÜZLÜK MANTARI
REİSHİ MANTARI JAPONYA SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN KANSERE KARŞI TEK DOĞAL İLAÇ OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR.

- Akashiba ( red reishi )
- Kuroshiba ( black reishi )
- Aoshiba ( blue reishi )
- Shiroshiba ( white reishi )
- Kishiba ( yellow reishi )
- Murasakishiba ( purple reishi )

Böbrek şeklinde, şapkalı bir mantar olan Reishi, doğada altı farklı renkte bulunur, fakat kırmızı çeşidi Güney Amerika, Çin, Tayvan, Japonya ve Kore’de en yaygın biçimde kullanılanı ve ticari olarak yetiştirilenidir. Ülkemizde de doğal üretimini yaptığımız reishi mantarından çay,hap,kapsül formatlarında ürünlerimiz bulunmaktadır.

BAŞLICA FAYDALARI ,
- Tüm Kanser Çeşitlerinde Etkilidir.
- Yaşlanmayı Geciktirir.
- Saç Dökülmesini Önler.
- Fiziksel Görünüşünüze Olumlu Katkı Sağlar.
- Bağışıklık Sistemini Maksimuma Çıkarır.
- Beden ve Ruh Sağlığına Olumlu Katkı Sağlar.
- Boşaltım Sistemi Üzerinde Etkilidir.
- Sinir Sistemi Üzerinde Etkilidir.
- Solunum Sistemi Üzerinde Etkilidir.
- HIV / AIDS Hastalıgı Üzerinde Etkilidir.
- Kan Dolaşımını Hızlandırır
- Kas ve Kemik Sistemi Üzerinde Etkilidir.
- Antibakteriyeldir
- Antiviraldir
- Antiülserdir
- Antialerjikdir
- Antidepresandır
- Antioksidanttır
- Ağrı Kesici Özelliği Vardır.
- Ateş Düşürücüdür
- Karaciğer Üzerinde Etkilidir.
- Katarakt Oluşumunu Engeller.
- Obeziteyi Engeller.
- Romatizmal Hastalıklarda Etkilidir.
- Nefrit Üzerinde Etkilidir.
- Alzheimer Üzerinde Etkilidir.
- Astım Üzerinde Etkilidir.
- Bronşit Üzerinde Etkilidir.
- Depresyon Üzerinde Etkilidir.
- Epilepsi Üzerinde Etkilidir.
- Hemeroit Üzerinde Etkilidir.
- Hepatit Üzerinde Etkilidir.
- Akciğer koruyucusudur.
Ve birçok hastalıga karşı vücud direncini artırır.

REİSHİ'NİN FAYDALARINI AÇILIMLARIYLA ŞÖYLEDE SIRALAYABİLİRİZ
YAŞLANMAYI GECİKTİRME , YAŞLILIĞA ETKİLERİ

Ganoderma lucidum polisakkarit ve polipeptitleri aşağıdaki mekanizmalarla yaşlanmayı yüksek düzeyde yavaşlatır.

a- Bağışıklık sistemini güçlendirip düzenlemek suretiyle; böyle bir güçlendirme yeni yetişkin insan da olduğu kadar ileri yaşlardaki insanlarda da çok başarılı bir şekilde gözlenmektedir. Özellikle gençlerde Ganoderma lucidum etkinliğiyle sağlıklı ve optimal bir gelişim bağışıklık sisteminin en büyük destekçisidir.

b- Nükleik asit ve proteinlerin sentezlenmesini optimize eder. Araştırmalar göstermiştir ki kişinin yaşı fazla önemli olmaksızın nükleik asit ve proteinlerin optimize edilmiş senteziyle özellikle kanda, karaciğer ve kemik iliğinde yüksek hücre konsantrasyonlarına ulaşılmaktadır. Bu da yaşlanmanın en önemli engelleyicisidir. Gözlenmiştir ki ganodermanın yaşlanmayı geciktirme etkisi sadece yetişkinlerde değil gençlerde de aynı şekilde gerçekleşmiştir.

c- Serbest radikaller üzerine etkisi; yaşlılığa neden olan etkenlerden birisi vücuttaki hücrenin kendi antioksidan bileşiklerinde azalma meydana gelmesi veya SOD gibi antioksidan benzeri bileşiklerde azalma ortaya çıkmasıdır. Bu tip antioksidanlar vücudu serbest radikallerin sebep olduğu hasarlardan korumada mutlak gerekmektedir. G. Lucidum polisakkaritleri SOD ye çok benzer özel bileşikler şeklinde serbest radikalleri yok ederek ve yağların aşırı oksidasyonunu durdurarak vücudun hasar görmesini engellemektedir. Bu tip aktiviteler hücreleri korur ve onların yaşlanmasını geciktirir.

d- Ganoderma lucidum polisakkaritleri hücrenin çekirdeğinden DNA sentezini arttırarak hücre bölünmesini teşvik eder ve endirekt olarak bu yolla da yaşlanmayı yavaşlatmış olur.

Tüm hastalıklara karşı vücudun doğal korunma mekanizmasını güçlendirmek, böylece hastalıklardan uzak, sağlıklı ve uzun bir yaşam sürebilmek, yaşlılıkta da gençlikteki sağlık şartlarında kalabilmek için Kırmızı Reishi genel koruyucu olarak herkes tarafından kullanılabilir.

Hafızayı güçlendirici etkisiyle Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde etkilidir.

Ciltte Anti-Aging etki göstermektedir.

Yaş ilerledikçe, insan vücudunda bazı değişiklikler olmaya başlar ve bunlara bağlı olarak da beden ve ruh sağlığında bazı problemler ortaya çıkar.Kırmızı Reishi, dolaşım, bağışıklık, sinir, solunum,kas vb. sistemlerde ve mental kapasitede görülen problemlerin önlenmesinde ve iyileştirilmesinde yardımcıdır.

Hafızayı güçlendirici etkisi var; konsantrasyon eksikliğini giderir. Dolayısıyla yaşlılığa bağlı Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde etkilidir. Bu hastalıkların tedavisini destekleyici olarak etkindir.

Ciltte de anti-aging etki göstermektedir.

120 YAŞINA KADAR
Üstelik sağladığı uzun ömür de, ağrılarla, sızılarla doldurulmuş ama uzatılmış bir yaşam değil. Uzun yaşamın ölçütü ise Uzakdoğulu bilim adamlarına göre, 100-120 yıl arası. Bu mantar, dış ortamda insan vücudunu kontrol altında tuttuğundan, neredeyse hiçbir hastalığa geçit vermiyor.

TÜMÖRLERE ETKİSİ, KANSER ÜZERİNE ETKİLERİ
Tümörün oluşmasında asıl etken immun sistemin bozukluğu veya zayıflığıdır. Ganoderma lucidum immun sistemi düzenleyen ve aktive eden en iyi materyaldir. Önce vücudun bağışıklık mekanizmasını güçlendirir ve vücudun tümöre karşı kendi kendini müdafaa etme yeteneğini arttırır.

Ganoderma lucidum monositik makrofajların özellikle interlökin h sentezini aktive ederek fonksiyonel yönden güçlendirmektedir. Lökositlerin üretimini hedef alan fakat kanın tüm elemanları için geçerli olan sentez kapasitesini arttırır.

Kanser hücreleri üzerine inhibisyon etkisi yapan bileşenleri sayesinde giderek anti tümör ilacı, kanserden koruyucu diyet elemanı ve klasik kanser tedavilerine destek amacıyla daha da yaygın anlamda kullanılmaktadır.

Ganoderma lucidum insan vücudu üzerine olumsuz ve toksik etki yapan her şeyi yok eder. Bağışıklığı hiçbir toksik etki yapmaksızın güçlendirme özelliği Ganoderma lucidumun diğer bütün ilaçlara karşı asla erişilemez üstünlüğüdür.

REİSHİ MANTARI, JAPONYA SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN KANSERE KARŞI TEK DOĞAL İLAÇ OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR.

Yapılan bazı araştırmalarda, tümörlerde % 50 oranında gerileme kaydedilmiştir.

Kırmızı Reishi tüketiminin, kanser tedavisinde Radyoterapi ve Kemoterapi esnasında görülen ( saç dökülmesi, bulantı, kusma, ağız iltihabı,boğaz ağrısı, iştah kaybı gibi) yan etkileri %90-95 oranında azalttığı belirlenmiştir.

Kanserli hücreler, anormal büyüme hızları ile dikkat çeker. Normal hücrelerin nasıl kanserli hücrelere dönüştüğü tam kesin olarak belirlenmemesine rağmen, bunun bir viral orijine bağlı olduğu veya muhtelemen vücudun doğal korunma sisteminde (bağışıklık sisteminde) bir değişiklik sonucunda olduğu yönünde teoriler vardır.Son yıllarda bazı insanların genetik olarak kanser risk grubunda olduğu düşünülmektedir. Bu kişiler yaşlandıkça ve bağışıklık sistemi zayıfladıkça, belli tip kanserlere yakalanma riskleri artmaktadır.
Kırmızı Reishinin bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi, kanseri önlemede ve kanserle savaşta da görülmektedir: makrofaj T-hücrelerinin, kanser hücreleri ile daha etkin olarak savaşmasında etkili olmaktadır.

Ayrıca Kırmızı Reishide bulunan Beta-1,3-D-glucan ve Beta-1,6-D-glucan isimli polisakkaritlerin, güçlü anti-tümör etkileri gösterdiği araştırmalarla belirlenmiştir. Sonuçlar kanserin tipine ve şiddetine göre değişiklik göstermektedir. Glucan maddesi, bağışıklık hücrelerinin tümör hücrelerini sarmasına yardımcı olur; bazı bilim adamları ayni zamanda kanserli hücrelerin sayısını azalttığını da savunmaktadır, böylece de bağışıklık hücreleri bunlarla daha kolay mücadele etmektedir. Bazı çalılşmalarda , tümörlerde % 50 oranında gerileme kaydedilmiştir.

Kırmızı Reishide bulunan canthaxanthin isimli diğer bir maddenin de tümörlerin büyümesini yavaşlattığı ifade edilmektedir.
Vücudumuz doğal olarak anti-kanser maddeler -interferon ve interleukin 1 ve 2- üretmektedir;Kırmızı Reishinin düzenli tüketiminin,bu anti-kanser maddelerin üretimini teşvik ettiği ve tümör büyümesini önlediği kanıtlanmıştır.

Kırmızı Reishi tüketimi, kanser tedavisinde Radyoterapi ve Kemoterapi esnasında görülen ve hoş olmayan (saç dökülmesi, bulantı, kusma, ağız iltihabı,boğaz ağrısı, iştah kaybı gibi) yan etkileri azaltır veya ortadan kaldırır, bu nedenle kemoterapi öncesinde, sırasında veya sonrasında kullanılabilir. Yapılan bazı çalışmalarda bu etkilerin %90-95 oranında azaldığı belirlenmiştir. Sadece bu etkisi bile hastanın moral seviyesinde ve yaşam kalitesinde sağladığı yükselme ile hastalıkla mücadelede etkin olmaktadır. Diğer reçeteli ilaçlarla kombineli olarak kullanılabilir.

Bağışıklık ve endokrin sistemlerini kuvvetlendirerek, kanserli hastalarda tedavinin kesilmesine neden olduğu için çok ciddi komplikasyonlar olan grip,üst solunum yolu enfeksiyonu, mantari enfeksiyonlar,hepatit gibi hastalıkları önler; bunların tedavisinde uygulanacak antibiyotikler sonucunda görülebilecek ishal ve diğer problemlerin önlenmesini sağlar.

Geleneksel Uzakdoğu tıbbında ifade edilen faydaları, son yıllarda yapılan şaşırtıcı sayıdaki bilimsel ve tıbbi araştırmanın sonucunda belirlenen faydaları dikkate alınarak

REİSHİ MANTARI, JAPONYA SAĞLIK BAKANLIĞI TARAFINDAN KANSERE KARŞI TEK DOĞAL İLAÇ OLARAK KABUL EDİLMİŞTİR.

BOŞALTIM SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİLERİ: BÖBREKLER, PROSTAT
BÖBREKLER
Böbrekler sodyum, potasyum gibi kimyasallarin vücuttaki dengesini sağlar; kanı süzer ve sabit asiditede (pH) kalmasını sağlar. Kırmızı Reishi böbreğin bu düzenleyici fonksiyonlarında yardımcıdır.

PROSTAT HASTALIĞI
Erkeklerde yaş ilerledikçe prostatta normal olarak bir büyüme olmaktadır.Bu da normal idrar akışında azalmaya, gece sık tuvalete çıkmaya ve başka problemlere neden olabilir. Ayrıca ileri yaşlarda prostat kanseri riski de artmaktadır. Her iki durumda da Prostat Specific Antigen (PSA) seviyesi artmaktadır.

Kırmızı Reishi kullanımı PSA seviyelerinde belirgin düşüşlere neden olur (bu etki en az bir aylık kullanım sonucunda görülebilir).

BAĞISIKLIK SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİLERİ
Kırmızı Reishi'de bulunan polisakkaritlerden, beta-1,3-D-glucan ve beta-1,6-glukan, akyuvar ve lenfositlerin sayısının artmasına etki ettiği gibi bağışıklık sisteminin en önemli hücreleri olan makrofaj T-hücrelerinin miktarının artmasına ve aktif hale gelmesine etki ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kırmızı Reishinin düzenli tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bağışıklık sisteminin ana işlevi vücuda giren virus, bakteri ve diğer mikroplar gibi patojenleri belirlemek ve bunlar vücuda herhangi bir zarar vermeden bertaraf etmektir.Akyuvarlar hastalıklara karşı vücudun birincil defans mekanizmasını oluşturur, fakat kronik ve kötü huylu hastalıklara karşı etkisizdir.Bu gibi zamanlarda lenfositler ikincil defans mekanizmasını oluşturur.Ancak lenfositler de etkisiz kalırsa , son kale olarak makrofaj T-hücreleri ortaya çıkar ve bu hücreler aktif hale geldiklerinde kanser hücreleri dahil olmak üzere tüm yabancı organizmaları yok ederler. Ancak bu hücrelerin aktive edilmesi oldukça zordur.

Kırmızı Reishide bulunan polisakkaritlerden, beta-1,3-D-glucan ve beta-1,6-glukan, akyuvar ve lenfositlerin sayısının artmasına etki ettiği gibi bağışıklık sisteminin en önemli hücreleri olan makrofaj T-hücrelerinin miktarının artmasına ve aktif hale gelmesine etki ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kırmızı Reishinin düzenli tüketimi bağışıklık sistemini güçlendirir.

Eğer bağışıklık sistemde bir aksama varsa, vücuda giren tüm bu patojenler hastalıklara neden olur. Bunlarla mücadelede , antibiyotik, anti-viral maddeler ve anti-fungal ilaçlar kullanılabilir ancak bunlar etkili olmakla birlikte her birinin kullanımının yan etkileri vardır. Ayrıca bu ilaçların sürekli tüketimi mikropları mutasyona uğratır ve direnç kazanmalarını sağlar.Kırmızı Reishi kullanımı bu problemleri elimine eder.

FİZİKSEL GÖRÜNÜME KARŞI ETKİLERİ
- Vücudun biriken toksinlerden ve fazla yağlardan temizlenmesini kolaylaştırılır
- Kan akışını ve dolayısıyla cilde gelen besin miktarını arttırarak ciltte iyileştirici (anti-aging) etkiler gösterir
- Güneş yanıklarında, aknelerde ve diğer cilt problemlerinde etkilidir
- İnce kırışıklıkları giderir ve yaşlılık lekelerinin rengi açılır
- Sürekli kullanım ile stres seviyesinde azalma, uyku düzeninde düzelme görülür.
- Yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinin içeriğinde yer alan reishi güneşin zararlı etkilerine karşı etkilidir.

Tüm bu etkiler sonucunda genel fiziksel görünümde bir iyileşme kaçınılmazdır. Sağlıklı bir diet ve aktif bir yaşam stili ile birlikte düzenli Kırmızı Reishi tüketimi vücudunuzun normal, sağlıklı haliyle kalmasını sağlar.

Güneşin zararlı etkilerine karşı hücre savunma sistemini harekete geçiren Reishi mantarı, yoğun güneş altındayken bile zararlı etkilere karşı aktif koruma sağladığından, yüksek koruma faktörlü güneş kremlerinde de kullanılmaktadır.

Mantarın hormonları tetikleyici etkisi nedeni ile Kırmızı Reishi Çinli kadınlar tarafından cild bakımında özellikle kullanılmaktadır
Japonyada, Saç dökülmesini önleyici ürünlerin birçoğunun patentlerinde Kırmızı Reishi mantarı da bulunmaktadır (Kemoterapi esnasında yan etki olarak görülen saç dökülmelerini % 90 oranında azalttığı testler ile belirlenmiştir)

BEDEN VE RUH SAĞLIĞINA ETKİLERİ
- Günlük yaşamımızı sağlıklı ve moralli sürdürmek
- Vücudumuzu yaşamda karşılaşacağımız tüm etkilere karşı korumak
- Yaşın ilerlemesi ile oluşacak problemlerin önüne geçebilmek
- Bağışıklık, sinir,dolaşım, solunum,sindirim, boşaltım, kas ve kemik sistemlerini güçlendirmek ve bu sistemlerle ilgili yüksek tansiyon, kolesterol, diabet, bronşit, prostat gibi problemlerle başedebilmek
- Kanser, karaciğer bozuklukları, hepatit, HIV/AİDS gibi hastalıklardan korunmak ve bu hastalıklarla savaşabilmek

Geleneksel Uzakdoğu tıbbında özellikle ifade edildiği gibi vücut, dışarıdan gelen etkilerin bozduğu organizma dengesini tekrar kuruncaya kadar mücadeleye devam eder. KIRMIZI REİSHİ, DIŞARIDAN GELEN TÜM ETKİLERE KARŞI- ısı, travma, uyku bozukluğu, toksin veya radyasyona maruz kalma, enfeksiyon veya psikolojik stres gibi VÜCUDU ADAPTE EDER, VÜCUDUN DOĞAL SAVUNMA MEKANİZMASINI GÜÇLENDİREREK ORGANİZMANIN NORMAL VE DENGELİ HALE GELMESİNE YARDIM EDER.
GELENEKSEL KULLANIMI SONUNDA BELİRLENEN FAYDALARI IŞIĞINDA YAPILAN BİRÇOK BİLİMSEL TEST VE ARAŞTIRMA , KIRMIZI REİSHİ MANTARININ SAHİP OLDUĞU FARMAKOLOJİK ETKİLER SAYESİNDE
- Günlük yaşamımızı sağlıklı ve moralli sürdürmek
- Vücudumuzu yaşamda karşılaşacağımız tüm etkilere karşı korumak
- Yaşın ilerlemesi ile oluşacak problemlerin önüne geçebilmek
- Bağışıklık, sinir,dolaşım, solunum,sindirim, boşaltım, kas ve kemik sistemlerini güçlendirmek ve bu sistemlerle ilgili yüksek tansiyon, kolesterol, diabet, bronşit, prostat gibi problemlerle başedebilmek
- Kanser , karaciğer bozuklukları, hepatit, HIV/AİDS gibi hastalıklardan korunmak ve bu hastalıklarla savaşabilmek İÇİN EN GÜÇLÜ DOĞAL YARDIMCI OLDUĞUNU GÖSTERMEKTEDİR.

NÖROASTENİA ÜZERİNE ETKİSİ ,SİNİR SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİLERİ
Çin tıbbında Ganoderma lucidum asab bozukluğu ve uykusuzluğu tedavi etmede neredeyse klasik bir ilaç şeklinde kullanılmıştır. Çünkü MSS üzerinde etkilidir. G. Lucidum ekstraktları olumsuz vücut aktivitesini fizyolojik düzeye indirgemektedir. Bu inhibisyon neredeyse kantitatif hassasiyette olup aktivite düzeyini her türlü olumsuzluktan koruyacak düzeyde bir yardım sağlar. Ganoderma lucidum kafein gibi merkezi uyarıcı etkisi yapan bileşiklere benzer şekilde ölümü geciktirmesi göstermektedir ki sinir sistemini büyük bir etkinlikle uyarmaktadır. Eski Çin tıp yayınlarında Ganodermanın canlılığı koruyucu yaşam şevkini arttırıcı aklı geliştirici ve hafıza gücünü arttırıcı etkisi olduğu bildirilmektedir.

Çok yakın bir zamanda sinirsel zayıflıktan kaynaklanan uykusuzluğun Ganoderma ile %87,14 %100 oranında tedavi edildiği bildirilmiştir.

Bilhassa on onbeş günlük bir kullanım periyodu sonunda uyku düzelmekte, iştah artmakta ve vücut ağırlığı dengelenmektedir. Bunlara bağlı her türlü semptom azalmakta veya kaybolmaktadır. Kırmızı Reishi , sinir sistemini kuvvetlendiren tek tıbbi mantardır.
Hafızayı güçlendirici etkisi var; konsantrasyon eksikliğini giderir ve bu özellikleri nedeni ile yaşlılığa bağlı Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde veya ilerlemesinin durdurulmasında etkilidir.

Sürekli Reishi kullanımı ile stres seviyesinde azalma, uyku düzeninde düzelme görülür. ( bu amaçla kullanılan diğer ilaçların çok değişik yan etkileri, Reishi kullanımında yoktur)

Kırmızı Reishideki Adenosin maddesi sinirsel gerginlik içinde olan hastalarda rahatlamaya neden olduğu için Çin’de çok yaygın olarak kullanılmaktadır.Adenosin ayni zamannda kasları gevşetir, merkezi sinir sistemini rahatlatır.

SOLUNUM SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİSİ
Antienflamatuar etkisi ile de astım ve kronik bronşiti olan hastalarda etkindir.

Sigara içenlerde , nefes borusunda ve bronşlarda oluşan epitel dokusu tahribatının giderilmesinde etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Kırmızı Reishi, içinde bulunan ve doğal anti histaminik olan Lanostan maddesi sayesinde sahip olduğu anti allerjik etkisi ile genel allerjilerden şikayeti olanlarda etkilidir.

Antienflamatuar etkisi ile de astım ve kronik bronşiti olan hastalarda etkindir.

Kullanılan tüm antihistaminik ilaçların ciddi yan etkileri olmasına karşın, Kırmızı Reishi kullanımının hiç bir yan etkisi yoktur.
Sigara içenlerde , nefes borusunda ve bronşlarda oluşan epitel dokusu tahribatının giderilmesinde etkili olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

HIV / AIDS HASTALIĞINA ETKİSİ
Vücudun infeksiyon hastalıkları ve HİV ile mücadelesinde Kırmızı Reishi yardımcı olmaktadır.

Birçok bilim adamı, Kırmızı Reishi mantarının bu hastalıklarla mücadelede, hiçbir yan etki göstermeden sağladığı faydayı, reishiyi değerli kılan özelliklerin başında saymaktadır.

HIV/AIDS ile mücadelede kullanılan ilaçlardaki anti-HIV maddeler, Kırmızı Reishi mantarında bulunmaktadır.Reishi, viral yükü azaltmakta ve CD4 sayımlarını arttırmaktadır.Vücudun infeksiyon hastalıkları ve HİV ile mücadelesinde Kırmızı Reishi yardımcı olmaktadır.

Birçok bilim adamı, Kırmızı Reishi mantarının bu hastalıklarla mücadelede, hiçbir yan etki göstermeden sağladığı faydayı, Kırmızı Reishiyi değerli kılan özelliklerin başında saymaktadır.

DOLAŞIM SİSTEMİ ÜZERİNDE ETKİSİ
KAN DOLAŞIMI ve KALP üzerinde etkili birçok önemli faydası olan reishinin, Yüksek kan basıncının (yüksek tansiyonun) düşürülmesinde etkinliği araştırmalar ile kesin olarak kanıtlanmıştır.

KARACİĞER KORUMA VE DETOKSİFİKASYON
Ganoderma lucidum karaciğeri çeşitli fizyolojik ve biyolojik olumsuz faktörlerden korumaktadır. Daha da öte etkisi hasardan sonrada mükemmeldir.(Var olan bir bozuklukta da geçerlidir.)

Hücrelerdeki hem toksik bileşiklerin hem de ilaçların metabolizmasını hızlandırmaktadır ve toksik hepatitin tedavisinde yol göstermektedir.

Ganıderma lucidum kronik hepatitin tedavisinde baş dönmesi, göz kararması ve bununla ilgili belirtileri de ortadan kaldırmaktadır.
Kronik toksisitenin tedavisinde çeşitli kronik hepatit ve diğer hepatit tedavilerinde de kullanılmaktadır

REFLÜ,PARKİNSON,ROMATOİD ARTRİT,NEDENİ BULUNAMAYAN DERİN ANEMİ,KRONİK HEPATİT, KAN DOLAŞIMI VE KALP, KARDİYOVASKULER ETKİSİ
Hayvanlarda yapılan deney ve klinik çalışmalar G. Lucidumun koroner arteri genişlettiğini damarlardaki kan akışını arttırdığını ve kardiyak kapiller dolaşımını geliştirdiğini desteklemektedir. Böylece oksijen kaynağı ve kardiyak kaslardaki enerji artmaktadır.
Kan akımının yavaşlaması kaynaklı kalp rahatsızlıklarında kalbin korunmasına yardım eder. Ve kalp hastalıkların tedavisinde ve önlenmesinde idealdir. Ganoderma lucidumun hipertansif hastalardaki trigliserit, lipoprotein ve kandaki kolesterol seviyesini azalttığı apaçık bellidir.

Damar sertliği hastalığı olan arterial atheromotusun çeşitli tiplerini engellemektedir. Damar sertliği oldukça şekillendiyse G. Lucidum arter duvarındaki kolesterol miktarını azaltacak ve kan damarını yumuşatarak hasarı en aza indirecektir.

Böylece romatoid artrit kökenli hastalıkların gelişmesini engellemektedir. Romatoit artrit bulunan insanlarda bile g. Lucidum kolesterol seviyesini düşürdüğü için atardamar duvarları esnekleşir ve daha ileri düzeyde hasar görmesi engellenir.

Bilhassa periferik dolaşımı güçlendirmesi ve platelet agregasyonu denilen damar içi pıhtı oluşumunu engellemesi mükemmeldir. Tüm bu etkinlikleri nedeniyle kardiyovasküler hastalıkların tümünde koruyucudur

- Bünyesinde bulunan Polliskkaritler (beta glukanlar) sayesinde kemik iliğindeki RNA ve DNA miktarı artar; bunun sonucunda burada oluşan akvuyar ve lenfosit hücrelerinin sayısında artışa neden olur
- Hemoglobin miktarında artışa neden olur
- Kanı sulandırıcı etkisi nedeni ile pıhtı(Platelet) oluşumunu engeller .(kalp krizi riski azalır)
- Alyuvarların kolay hareket etmesini sağlayarak kan akışını hızlandırır ve damar tıkanıklıklarını önler ( böylece kalp krizi riski azalır).
- Kan ile hücrelere taşınan besin ve oksijen miktarı artar
- Yüksek kan basıncının (yüksek tansiyonun) düşürülmesinde etkindir (bu etki araştırmalar ile kesin olarak kanıtlanmıştır)
- Kırmızı Reishi, bünyesinde bulunan Adenosin maddesi sayesinde kandaki, kötü kolesterol tabir edilen LDL kolesterolü ve Trigliseridi düşürür, iyi kolesterol olarak tabir edilen HDL kolesterolün yükselmesine yardımcı olur.
- Strese bağlı ritim bozukluklarını düzeltir
- Kandaki şeker sviyelerini düzenler

HİPERTANSİYON ÜZERİNE ETKİSİ
Ganoderma lucidum anestezi altındaki tavşanlarda başarılı bir şekilde kan basıncını düşürmektedir. Sistolik ve diyastolik basınç %15, 25 oranda düşmektedir.(özellikle diyastolik basıncı düşürmesi çok önemlidir) Dolayısıyla sinirsel aktivite inhibe edilmektedir. İnhibisyon düzeyinin %20, 40 olduğu düşünülür. Bir hastane bildirisinde yüksek tansiyonlu 18 vakadan Ganoderma lucidum eksraktıyla %88, 9 başarı elde edilerek başarı sağlandığı bildirilmektedir. Kan basıncını düşürme etkisini sempatik sinir sistemini inhibe etmesinden kaynaklandığı kabul edilmiştir.

30 yüksek tansiyon hastasının tedavi edildiği bir diğer araştırmada %88,3 düzeyinde Ganaderma lucidum başarısı sağlandığı bildirilmektedir. Bunun ötesinde G lucidum takviyesinin diğer tansiyon ilaçlarını etkisini arttırma ve stabilize etme yönünde çok faydalı olduğu tespit edilmiştir.

KRONİK BRONŞİT VE BRONŞİYAL ASTIMA ETKİSİ
Ganoderma lucidum öksürük nöbetlerini keser, balgamı saflaştırır. Ve astımı baskı altına alır. Benzer sebeplerle ortaya çıkan belirtileri ve hastalıkların belirtilerini silikleştirir.

Bilindiği gibi G lucidum bağışıklık sistemini aktive etmektedir. Dolayısıyla gripten ve yukarıdaki hastalık tablolarından korunma etkinliği buna dayanmaktadır.

AŞIRI HASSASİYETE ETKİSİ
Eğer herhangi bir antijene karşı bağışıklık reaksiyonları aşırı düzeyde gerçekleşirse immunopatolojik anormallikler ortaya çıkar. Ganoderma lucidum vücutta bu tip aşırı reaksiyonların ortaya çıkmasını baskılar ve vücut düzeninin korunmasını sağlar. Yapılan çalışmalar da gösterilmiştir ki alerjik reaksiyonların daha ortaya çıkmadan önlenmesini sağladığı için Ganoderma lucidum bu tip hastalardaki aşırı hassasiyet faktörlerinin serbest kalmasına müsaade etmediği bulunmuştur. Bu özelliğiyle günümüzde kullanılan bütün aşırı hassasiyet reaksiyonları, alerjik astım gibi otoimmun rahatsızlıklar ve lupus eritemetosiz vulgaris, romatoit artrit, romatoit kalp rahatsızlıkları, alerjik rinit ve alerjik cilt rahatsızlıkları gibi hastalıların tedavisinde çok daha üstün fayda sağlamaktadır. Hormonların vücutta kullanılabilirliğini arttırdığından toksifikasyon hastalarında tedavi amacıyla kullanılabilmektedir.

GÜZELLİĞİN KORUNMASI ÜZERİNE ETKİSİ
Ganoderma lucidumun uzun gençlik ilacı adını almasının ana sebebi cildi koruması ve yaşlanmayı geciktirmesidir. Ganoderma sayesinde cildin su regülâsyonu mükemmelleştiğinden cilt, elastik nemli ve düzgün kalır. Ganodermanın ciltte melanin oluşmasını inhibe ettiği de bulunmuştur. Günümüzde Ganodermadan yapılmış güzellik ürünleri endüstrinin yeni parlayan yıldızı durumundadır. Bunlarla birlikte ganıoderma içeren besinler alındığında sinerjik bir etki ortaya çıkmaktadır. Banyo sularına ganoderma eksraktı katarsanız deriniz genç görünmekle kalmayıp bakteriyel enfeksiyonlardan da korunmuş olur.

Yukarıdaki tüm özelliklerine ek olarak ganoderma kemik iliğindeki kan sentezini desteklemesi sebebiyle çeşitli kan hastalıkları taşıyanlar ve yoğun radyasyon altında kalan insanlardaki düşük WC belirtilerinin ortadan kaldırılmasında çok etkilidir. Vücudun bağışıklık sistemi artığından AİDS de dahil olmak üzere viral enfeksiyonlardan korunmasını sağlar.

Uterustaki düz kasların aşırı kasılmasını engeller ve hamile kalınmasını kolaylaştırır.

Ganoderma retinadaki pigment denatürasyonunu, beyinin az gelişmişliğini ve anormal zayıf kas gelişmesini başarılı şekilde engellediği ve iyileştirdiği anlaşılmıştır. Baş ağrıları, sinir ağrıları ve kanserle ilgili ağrıları azalttığı da bulunmuştur.

DİABETTE MÜCADELEDE
İnsülin veya diğer ilaçlar ile yapılmaktadır ki bunların ciddi yan etkileri vardır. Kırmızı Reishinin kan şekerini düşürücü etkisi vardır ve Tip 2 diabette glikoz seviyelerini , herhangi bir yan etki göstermeden, düzenlemeye yardımcı olur.Yapılan testlerde, bilinen insülin tedavilerine eşdeğer etkiler gözlenmiştir.

Ayrıca Kırmızı Reishinin kan dolaşımında sağladığı düzelme diabetle mücadelede çok etkin rol oynar.

Hareketsiz yaşam tarzı, yağ oranı yüksek dietler ve beslenme biçimi, günlük hayatta maruz kaldığımız yüksek stres seviyeleri kandaki kolesterol seviyelerinin yükselmesine ve bunlara bağlı olarak Kardiyovasküler hastalıklarda belirgin artışlara neden olmaktadır. Kırmızı Reishinin düzenli tüketilmesi ile dolaşım sisteminde oluşan aşağıdaki etkiler sonucunda bu hastalıkların önlenmesi veya daha kolay mücadele edilmesi mümkün olmaktadır.

Ganodermanın içerdiği bileşiklerden Ganoderma B ve C olarak adlandırılanların kan şekerini düşürdüğü bulunmuştur. Bu etkinliğin Ganodermann vücudun kendi dokuları tarafından kan şekerini daha iyi kullanılır hale getirmesinden kaynaklandığı anlaşılmıştır. G. Lucidum bileşenleri bu olayda yağ asitlerinin serbest kalmasını engelleme yönünde insüline destek olduğu bulunmuştur. Bilhassa idrarında ve kanında şeker yüksek insanlarda bu etki açıkça görülmektedir. Kan şekerinin173 den 116ya kolesterolün 230 dan 179 a düştüğü bulunmuştur. Yine G. Lucidum suda çözünen polisakkaritleri insüline bağlı olmayan diyabetin kontrol altında tutulmasında etkilidir ve bu amaçla geniş ölçüde kullanılmaktadır Diabet, kandaki şeker seviyesi ile ilgili bir hastaliktır ve iki çeşit diabet vardır. Tip 1 diabet insülin üretimindeki azlığa bağlıdır.Tip 2 diabet ise genellikle yetişkinlerde görülen ve insülin direncine bağlı diabettir (genellikle obezite, zayıf beslenme ve eksersiz eksikliği ile ilgilidir).

Diabette mücadele insülin veya diğer ilaçlar ile yapılmaktadır ki bunların ciddi yan etkileri vardır. Kırmızı Reishinin kan şekerini düşürücü etkisi vardır ve Tip 2 diabette glikoz seviyelerini, herhangi bir yan etki göstermeden, düzenlemeye yardımcı olur. Yapılan testlerde, bilinen insülin tedavilerine eşdeğer etkiler gözlenmiştir.

Ayrıca Kırmızı Reishinin kan dolaşımında sağladığı düzelme diabetle mücadelede çok etkin rol oynar.

Diabet hastalarında görülebilen iyileşmeyen yaralar da, Reishi sayesinde kanda taşınan oksijenin artması sonucunda , hızlı bir iyileşme göstermektedir.

KAS VE KEMİK HASTALIKLARINDA ETKİSİ
Kırmızı Reishi düzenli kullanımı , tendon ve kemiklerin doğal olarak güçlenmesinde etkilidir.İleri yaşlarda görülen kas ve kemik erimesi gibi istenmeyen semtomların önlenmesinde veya başlayan erimenin hızının azaltılmasında etkilidir.

Kırmızı Reishi düzenli kullanımı , tendon ve kemiklerin doğal olarak güçlenmesinde etkilidir.İleri yaşlarda görülen kas ve kemik erimesi gibi istenmeyen semtomların önlenmesinde veya başlayan erimenin hızının azaltılmasında etkilidir.

İçinde bulunan Adenosin maddesini kas gevşetici etkisi nedeni ile Kas sisteminde oluşabilecek travmalar sonrasında tedavi edici olarak yararlanılabilir.

Romatizmal hastalıklarda , diğer tedaviler ile birlikte kullanılırsa tedaviye yardımcı olmaktadır.

Doğada çok nadir bulunan Reishi Mantarını kontrollü ortamlarda ve doğadaki şartlarına uygun olarak, hiçbir katkı maddesi katılmadan kullanılmalıdır.Çay olarak kurutulmuş ve dilimlenmiş şeklinin kullanılması pratiktir.

Maksimum fayda sağlanabilmesi için sağlıklı insanların günlük olarak kullanması gerekenmiktar: 3 gram, Hasta veya rahatsızlığı olan insanların günlük olarak kullanması gereken miktar, minimum: 6 gram ‘dır.

Kırmızı Reishi kullanmanın faydaları ne kadar sürede hissedilebilir?
Sonuç kişiden kişiye değişebilir. Normal olarak bir insan, KırmızıReishi kullanmaya başladıktan 10-15 gün sonra faydalı etkilerini hissetmeye başlar. Genel sağlık durumunda belirgin bir farklılık ise 2 ay süreli düzenli ve sürekli kullanım sonunda görülebilir.Kırmızı Reishinin en önemli özelliği toksik olmamasıdır; bu nedenle sürekli kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur.

Reishi çeşitleri arasındaki fark nedir, neden Kırmızı Reishi?
Reishi mantarının birçok çeşidi vardır; kırmızı, siyah, mavi, beyaz,sarı ve mor Reishi en çok bilinen ve üzerinde detaylı araştırmalar yapılan çeşitleridir. Bu altı çeşitten siyah ve kırmızı olanları en etkili ve faydalı olarak belirlenmiş olup , günümüz global sağlık katkıları pazarında yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak araştırmalarla kanıtlanmıştır ki bağışıklık sistemini güçlendirerek, ana vücut fonksiyonlarını ve hayati organları desteklemede en etkin olan kırmızı Reishi mantarıdır çünkü kırmızı Reishi mantarının polisakkarit içeriği daha yüksektir. Siyah Reishi daha kolay bulunabilen bir çeşittir ve ‘yabani’ Reishi kullanıldığı belirtilen ürünlerde bulunan çeşit genellikle budur. Kırmızı Reishi doğada çok nadir bulunan mantar olduğu için ancak son yıllarda üretimi başarıldıktan sonra genel tüketime sunulmuş, ancak sağlıkla ilgili sayısız faydasına karşın sınırlı üretimi nedeni ile değerini korumaktadır.


İçeriğe dön